Możliwości, jakie sektor IT jest sporo.
Prężnie rozwijający się rynek IT jest przyszłościowym miejscem pracy. Firmy potrzebują doświadczonych programistów, którzy będą dostarczać rozwiązań nadążających za nowymi trendami. Jednak pracowników wyspecjalizowanych w nowych technologiach jest wciąż za mało. Chociażby w Polsce już teraz mówi się o około 50 tysiącach brakujących specjalistów, a perspektywy na zdobycie dobrej pracy w tej branży są naprawdę ogromne. Jednak przed podjęciem nauki warto zapoznać się z tym, co obecnie oferuje rynek.
Wiele uczelni w Polsce ma w swojej ofercie kierunki związane z nowymi technologiami, jednak tylko 26 tysięcy studentów rocznie decyduje się na podjęcie na nich nauki. Ma to odzwierciedlenie na rynku, ponieważ wielu pracodawców narzeka na brak wykwalifikowanych specjalistów.
Możliwości zawodowych po ukończonym kursie programowania jest naprawdę wiele. Czym charakteryzują się poszczególne stanowiska?
- BACK-END DEVELOPER – odpowiada za systemową część strony internetowej, aplikacji czy danego systemu. Zajmuje się analizą i bazami danych oraz importem i eksportem treści. Musi znać przynajmniej jeden z języków programowania: Java, C#, Ruby, PHP, Python oraz frameworki (np. Spring, Laravel, Zend, Symphony, Ruby on Rails).
- FRONT-END DEVELOPER – odpowiada za przekucie wizji grafików i projektantów systemów w czytelny, funkcjonalny kod. Tworzy widoczną dla użytkownika część strony internetowej, aplikacji czy narzędzia oraz dba o ich responsywność. Możesz pracować z takimi językami programowania jak HTML, CSS, JavaScript + frameworki (np. Bootstrap, jQuery, Angular, React), a dodatkową, cenioną przed pracodawców umiejętnością jest znajomość programu graficznego, np. Adobe Photoshop.
- FULLSTACK DEVELOPER – to osoba, która łączy wiedzę i umiejętności front-end i back-end developera. Może samodzielnie odpowiadać za całą aplikację (tak często dzieje się w agencjach interaktywnych) lub odpowiadać za jedną ze stron.
- MANUALNY TESTER OPROGRAMOWANIA – odpowiada za ręczne sprawdzenie działania aplikacji, wciela się w rolę użytkownika. Zwraca uwagę na ewentualne błędy i testuje, czy aplikacja jest zgodna z wcześniej przyjętą specyfikacją. Na tym stanowisku trzeba być przygotowanym na pisanie dokumentacji, a znajomość języków programowania i baz danych to dodatkowy plus.
- AUTOMATYCZNY TESTER OPROGRAMOWANIA – samodzielnie pisze prosty program, który pomaga mu w sprawdzeniu aplikacji. Powinien znać przynajmniej jeden język programowania do tworzenia kodu przeprowadzającego testy. Przydatne mogą być np. Java, C#, PHP, JavaScript, C++ czy Python. 6.
- ANALITYK DANYCH – odpowiada za zarządzanie danymi oraz ich analizę. Dzięki temu może wyciągać wnioski, mające realny wpływ na rozwój projektu oraz przeciwdziałają zagrożeniom. To praca dla osób o matematycznych umysłach, które Excela znają na wylot i są bardzo dokładne. Dodatkowo bardzo ważna jest znajomość narzędzi analitycznych np. SPSS czy R.
- IT PROJECT MANAGER – na tym stanowisku łączy się predyspozycje do zarządzania zespołem z wiedzą techniczną. Project manager znający specyfikę pracy zespołu lepiej rozumie jego potrzeby i potrafi odpowiednio rozdysponować zadania. Osoba na tym stanowisku jest też swego rodzaju łącznikiem między klientem i światem IT, dlatego tak ważne jest, by miała pojęcie o stosowanych przez jego zespół technologiach. Bardzo ważna jest ogólna znajomość branży IT i poszczególnych technologii.
- SPECJALISTA HELPDESK – to osoba na pierwszej linii wsparcia technicznego. Przyjmuje zgłoszenia o wadliwości produktu od klientów firmy oraz prowadzi dokumentację tych problemów. Jest w stanie sam usunąć niewielkie problemy i usterki systemowe, dlatego niezbędna jest wiedza z zakresu informatyki i stosowanych w projektach technologii.
Po zapoznaniu się z szerokim wachlarzem możliwości, jakie oferuje rynek oraz z wymaganiami na poszczególne stanowiska łatwiej wybrać odpowiedni kurs, dostosowany do predyspozycji i zainteresowań. Takie dopasowanie pomaga też potem w znalezieniu pracy.
- Coraz więcej osób decyduje się jednak na samodzielną naukę i jest to zasługa działających intensywnie szkół programowania. Na salach wykładowych Software Development Academy siedzi obecnie ponad 700 osób, które po ukończonym kursie będą gotowe do podjęcia pracy w nowym zawodzie – mówi Martyna Broda, Absolvent Success Manager w SDA. - To, jak szybko po odbyciu kursu student znajdzie pracę w nowym zawodzie zależy od jego determinacji, zaangażowania i wcześniejszego doświadczenia. Mamy kursantów, którzy po trzecim, czwartym miesiącu nauki pozytywnie przechodzą przez procesy rekrutacyjne. Są to zwykle osoby po studiach ścisłych, inżynierskich, takich jak matematyka, fizyka. Wystarczy jednak odpowiednia determinacja w trakcie zajęć, żeby większość kursantów, nawet bez wcześniej nabytego wykształcenia technicznego, znalazła pracę do 3 miesięcy po zakończeniu kursu. - dodaje Martyna Broda.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»