22.12.2016 / Kampanie / Trendy
 

Nie tylko Allegro wie, jak promować się podczas świąt

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Vulcanus - Fotolia.com
Vulcanus - Fotolia.com

Tegoroczne święta zdominowane zostały przez wzruszającą kampanię Allegro, która zachwyty wywoływała nie tylko na swoim podwórku. Uniwersalna historia opowiedziana z humorem i wyczuciem podbiła internet i została doceniona nawet przez branżowy serwis Adweek. Trudno było przebić ten sukces, ale inne marki nie ustawały w próbach.  

61422_marcin-zukowski.jpgMarcin Żukowski, Team Leader:

Zrobienie dobrej kampanii świątecznej to duże wyzwanie. Niby każda marka chce się podpiąć pod Święta i większość to robi, ale mało która z nich robi to z gracją. Wielokrotnie kampanie świąteczne ocierają się o śmieszność. Są zbyt patetyczne, zbyt drewniane, zbyt kolorowe i dodatkowo nic z nich nie wynika, za wyjątkiem przekazu - kup nasz produkt na Święta.

To do nikogo nie przemawia. Allegro poszło zaś w inną stronę – wykorzystali uniwersalne emocje (każdy jest dzieckiem, bywa rodzicem i dziadkiem, emocje i relacje są tu zrozumiałe dla wszystkich), kontekst społeczny (emigracja), ciekawą historię, a także medium – film został dopasowany do realiów 2016 roku. Wideo zostało dostosowane do formatu 1:1 i na Facebooku wyświetla się idealnie. Ja – jako młody ojciec – płaczę oglądając ten film.

To chyba najlepsza rekomendacja. Podejrzewam, że nawet jeśli nie jest się ojcem, to reklama może wywołać podobne emocje. Produkt jest z tyłu głowy i o to chodzi.

61424_karolina-parzych.jpgKarolina Parzych, Content designer:

Święta, Mikołaj, renifery… a gdzie w tym wszystkim Pani Mikołajowa? Jako jedyna kobieta w naszym gronie pokusiłam się o opis kampanii, w której główną rolę odgrywa reprezentantka płci pięknej. Brytyjska sieć handlowa Marks and Spencer w tym roku postawiła na storytelling, w którym główną bohaterką jest żona Świętego Mikołaja.

Historia Jake’a, który listownie prosi Panią Mikołajową o prezent dla swojej siostry - Anny, której dokuczał przez ostatni rok, jest urocza i rozczulająca. Zazwyczaj drugoplanowa postać, którą jest Mrs Claus, wciela się w rolę tajnego agenta, którego misją jest dostarczenie wymarzonego upominku Annie. W tym czasie jej mąż obdarowuje prezentami cały świat, a gdy wraca widzi żonę czytającą „Pięćdziesiąt odcieni czerwieni” i nie podejrzewa jak trudną misję wykonała.

To pierwsza taka kampania Marks and Spencer. Marka chce zbliżyć się do odbiorców. Reklama miała być poruszająca, urokliwa i z odrobiną humoru. Czy się udało? Według mnie jak najbardziej. Pierwsza emisja miała miejsce 11 listopada. Spot pojawił się w telewizji, na YouTube, stronie M&S oraz wysłano go drogą mailową do 5 milionów członków programu lojalnościowego marki. Oprócz głównej roli w reklamie, Mrs Claus ma przejąć również social media firmy gdzie królować będzie #LoveMrsClaus oraz specjalna emoji, a sama żona Mikołaja pomoże fanom w świątecznych przygotowaniach. Marka chce również zaoferować klientom 15000 dobroczynnych gestów – od darmowej kawy do przedświątecznych metamorfoz. Zgoła banalna historia, opowiedziana pięknym obrazkiem, ma szansę rzeczywiście podbudować wizerunek marki. Aż szkoda, że akurat w tym momencie uciekają z Polski.

 

61423_lukasz-kubaszczyk.jpgŁukasz Kubaszczyk, Head of strategy

Wydawać się może, że telekomy w święta mają mały problem komunikacyjny. No bo jak pogodzić sprzedaż telefonów, Internetu i telewizji – rzeczy, które w powszechnie przyjętej świadomości nie służą spędzaniu czasu z bliskimi – w okresie, w którym czas spędzony z rodziną to świętość. Ale umówmy się, taka narracja to banał, o którym można w dodatku dyskutować czy faktycznie przystaje on do rzeczywistości. Fakt faktem, że technologia na pewno wpłynęła na to, jak spędzamy czas z bliskimi. Dyskusyjne pozostaje czy wpłynęła negatywnie czy może po prostu zmieniła sposób spędzania, co i tak każdy oceni przez pryzmat swoich doświadczeń.

W związku z tym, moją uwagę szczególnie zwróciła reklama XFINITY. Pokazuje, że technologia może płynnie wejść w ten rodzinny czas, nie zakłócając, a zmieniając go i w pewnych aspektach dodając coś nowego. Nie jest to oczywiście coś odkrywczego (Apple już w 2013 roku oparł świąteczną reklamę o podobny insight), ale wyłamuje się z pewnej konwencji świątecznych reklam – zarówno sposobem podejścia do tematu, jak i realizacją.

Święta już za pasem. Warto w tym nieprzeciętnym dla nas czasie znaleźć chwilę na nadrobienie świątecznych spotów reklamowych. Które reklamy znalazłyby się w waszym świątecznym zestawieniu?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: YouTubem, allegro, video olnine


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.