
Co wspólnego mają LEGO, Red Bull i Nestle? Adrianna Kubik z agencji They.pl udowadnia, że sporo.
Nieważne, w jakiej branży funkcjonuje marka, ważne, aby potrafiła zbudować dla siebie wyjątkową strategię content marketingową. Oto 7 przykładów marek, które realizują świetne projekty content marketingowe.
1. LEGO
Czy znasz inną markę, która kręci 100-minutowy film o swoich produktach i zarabia na nim ponad 400 milionów dolarów na całym świecie? Produkcja kinowego hitu „LEGO Movie” to przedsięwzięcie content marketingowe na niebywałą skalę, wzbudzające wiele emocji zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak pamiętać, że LEGO od dawna inwestuje w tworzenie treści. Już w 1987 roku rozpoczęło dystrybucję magazynu „Brick Kicks”, którego wirtualnym odpowiednikiem jest obecnie platforma LEGO Club.
Dziś marka jest w zasadzie wydawcą z branży rozrywkowej, a nie tylko producentem kultowych zabawek. Swoim fanom oferuje między innymi serię mikro site’ów poświęconych danej serii klocków, pełnych gier, filmów oraz interaktywnych testów, a także rozbudowane platformy społecznościowe. Do tego LEGO TV, zloty fanów, eventy, własne seriale i kreskówki tworzone wraz z Cartoon Network. I jak tu nie kochać LEGO?
2. Chipotle
Sieć fast foodów z meksykańskimi daniami oczarowała konsumentów dwiema emocjonalnymi animacjami oraz grą podejmującymi tematykę zrównoważonego rolnictwa. Historia stracha na wróble, który odkrywa smutną prawdę na temat masowej produkcji mięsa, a następnie postanawia otworzyć budkę z meksykańskim jedzeniem na bazie warzyw z własnego ogródka, została obejrzana przez ponad 5 milionów ludzi zaledwie w 7 dni od jej publikacji.
Projekt odniósł tak duży sukces, że marka postanowiła iść o krok dalej i stworzyć serial komediowy „Farmed and Dangerouse” prowokujący dyskusje na temat produkcji żywności, w którym możemy zobaczyć w rolach głównych m.in. Raya Wise’a znanego z serialu „Twin Peaks” oraz „Mad Men”.
A co Chipotle przygotował dla konsumentów w restauracjach?
Na kubkach i opakowaniach można przeczytać teksty, wiersze oraz wypowiedzi liderów, pisarzy i ludzi ze świata kultury ilustrowane pracami artystów.
Na stronie Cultivatingthought.com znajdują się krótkie wywiady z osobistościami zaproszonymi do udziału w projekcie oraz wzory opakowań przygotowane dzięki ich zaangażowaniu.
3. Nestlé Purina
W 2014 roku Purina podbiła serca miłośników kotów serią zabawnych i błyskotliwych filmów wideo, stworzonych we współpracy z BuzzFeedem, pt. „Dear Kitten”, w których doświadczony kocur zdradza tajemnice ludzkiego świata młodszemu kociakowi. Kontynuacja serii pojawiła się podczas największego święta marketingowego w USA, czyli Super Bowl, gdzie starszy kot opowiadał młodszemu, na czym polega kibicowanie w trakcie meczu.
Marka prowadzi także platformę społecznościową Petcentric, podzieloną na dwie grupy użytkowników: zwolenników kotów i psów, która ma 1,7 mln fanów na Facebooku. Oprócz profilów Petcentric opisywany brand jest także właścicielem kilku innych kont z rozmaitymi treściami na Tweeterze , gdzie stosuje z powodzeniem real time marketing. Marka aktywnie uczestniczy w dyskusjach fanów, odpowiadając na nurtujące pytania dotyczące zdrowia i samopoczucia ich pupili.
Niedawno, z okazji wprowadzenia na rynek nowej marki pokarmu dla szczeniaków, Purina stworzyła interaktywną platformę w formie magazynu dla właścicieli młodych piesków – Puppy Hood. Dzięki różnorodności kanałów i treści każdy wielbiciel czworonogów znajdzie coś dla siebie.
4. Coca-cola
Zazwyczaj jest wymieniana jako jedna z pierwszych marek podczas dyskusji o projektach content marketingowych.
Wszystko za sprawą strategii marketingowej Content2020 opartej na idei „Content Excellence”, której główne założenia to:
• tworzenie „zaraźliwych” treści oraz opowiadanie angażujących historii, prowokujących zagorzałe dyskusje,
• realizowanie projektów w zgodzie z myślą przewodnią marki „uczyń świat lepszym”, które będą miały pozytywny wpływ na życie konsumentów,
• podwojenie przychodów do 2020 roku dzięki content marketingowi.
5. Red Bull
Marka, która zadziwiła cały świat akcją Red Bull Stratos, może pochwalić się konsekwentnie realizowanym planem działań content marketingowych. W 2007 roku powstał Red Bull Media House zajmujący się tworzeniem treści dotyczących sportu, kultury, muzyki i szeroko pojętego lifestyle’u. Własna stacja telewizyjna, radio, gry, filmy, aplikacje mobilne, relacje z eventów, galerie zdjęć, teksty – to tylko niektóre z oferowanych atrakcji.
Red Bull Media w liczbach:
• ponad 900 domen w 36 językach
• więcej niż 500 osób pracujących przy tworzeniu treści
• ponad 4 miliony subskrybentów na YouTube
• ponad 700 opowiedzianych historii sportowców, muzyków i artystów.
6. Nike
Jest mistrzem w opowiadaniu historii, motywowaniu do działania i wykorzystaniu elementów współzawodnictwa w wirtualnej społeczności. Dzięki Nike+ Fuelband, czyli opasce, która pomaga monitorować każdą aktywność fizyczną, oraz połączonej z nią aplikacji mobilnej Nike integruje użytkowników w globalną społeczność wielbicieli sportu. Marka proponuje także aplikację mobilną dla biegaczy oraz Nike+ Trening Club, oferujący kilkaset różnych treningów.
W 2014 roku w ramach akcji „Nike Your Year” marka podjęła się śmiałego wyzwania. Dla 100 000 najbardziej aktywnych użytkowników aplikacji zostały stworzone jednominutowe, animowane, spersonalizowane filmy podsumowujące rok użytkownika spędzony zrazem z Nike. Miniscenariusze powstały w oparciu o dane pobrane z aplikacji. Uwzględniono lokalizację, warunki pogodowe oraz typ i godziny treningów. W ten sposób Nike chciał podziękować za rok pełen sportowych wyzwań i zachęcić wszystkich użytkowników do podejmowania kolejnych.
7. GoPro
Niekwestionowany lider w kategorii visual storytellingu. Materiały od GoPro zapierają dech w piersiach miłośnikom sportu, mocnych wrażeń, przyrody oraz wszystkim tym, którzy są po prostu ciekawi świata.
Jednych uwiedzie niesamowity materiał o lwach nakręcony we współpracy z Kevinem Richardsonem zwanym zaklinaczem lwów, drugich – energetyczne filmy o narciarstwie alpejskim, a jeszcze innych – relacja z nurkowania z rekinami. Dzięki GoPro każdy użytkownik staje się bohaterem! Co jest unikatowe dla GoPro to zupełnie naturalny i w zasadzie oczywisty sposób, w który produkt łączy się z wyjątkowym contentem.
GoPro w liczbach:
• Ponad 3 miliony subskrybentów na YT
• Ponad 5 milionów obserwujących na Instagramie
• 8,5 miliona fanów na Facebooku
Adrianna Kubik, they.pl, content marketing team manager. Kieruje zespołem Contented, marki content marketingowej wydzielonej z agencji They.pl. Od ponad czterech lat zajmuje się komunikacją marketingową. Zdobywała doświadczenie m.in. jako copywriter i redaktor, tworząc kampanie oraz treści dla marek z branży FMCG, a także firm farmaceutycznych.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»