2.08.2017 / Trendy
 

Oto produkty, które - pozornie - przeczą potrzebom klientów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Syda Productions - Fotolia
© Syda Productions - Fotolia

Marketing kieruje się kilkoma niekwestowanymi prawami, a jednym z najważniejszych jest dyktat korzyści konsumenckiej. Marketerzy nieustannie zastanawiają się, czego oczekują konsumenci, a odpowiedź na ich potrzeby wydaje się oczywistym sposobem działania. Zwykle. Prace critical design, przynajmniej na pierwszy rzut oka, stanowią ich zaprzeczenie. 

Telefon bez niczego?

Technologia to broń obusieczna. Daje niesamowite możliwości, ale też ogranicza naszą samodzielność i uzależnia od siebie. Życie bez niej wydaje się być niemożliwe, sama myśl o jej braku nas paraliżuje. Tą zależność zaobserwowali Joe Hollier oraz Kaiwei Tang – projektanci telefonu Light Phone. Light Phone to po prostu... telefon, ale bez kalendarza, e-maili i smsów – można używać go jedynie do telefonowania. To celowe ograniczenie funkcji stworzyło produkt, który wymownie i stylowo komentuje naszą rzeczywistość.

Chodzi o to, aby podarować sobie kolację we dwoje bez ciągłych powiadomień, przerwę kawową bez sprawdzania maili, wakacje bez publikowania zdjęć w social media. Pomysłodawcy chcą przekonać użytkowników, aby zostawić swój smartphone i cieszyć się wolnością. Light Phone to piękny przedmiot, który ma służyć ludziom, a nie uzależniać ich od siebie – w myśl, że to technologia powinna pomóc użytkownikom doceniać życie. 

Zobacz: 

 

Pokazać czas

Z tematem upływu czasu postanowiła zmierzyć się norweska projektantka, Siren Elise Wilhelmsen, która zaproponowała niekonwencjonalny przedmiot – 365 Knitting Clock. Kontrowersyjny zegar nie pokazuje godziny, ale w genialny sposób uzmysławia nam upływ czasu. Automat codziennie, żmudnie, oczko po oczku dzierga kolejne fragmenty żółtego szalika. Pod koniec roku możemy pochwalić się skończonym dwumetrowym okazem. Żółty szal to nie tylko namacalny symbol minionego czasu. To przedmiot, który podczas zimowych spacerów może skłonić do refleksji nad minionym rokiem oraz zostawi ślad po minionych 365 dniach.

Zobacz:

 

Zwolnić czy przyspieszyć?

Część z nas uwielbia szybkie rozwiązania, a aby podkręcić tempo i nie stracić na efektywności pije energetyki. Inni znów kupują poradniki w duchu slow, hodują ekologiczne warzywa, a dzień kończą seansem jogi. Projektanci Opus B Brand Design poddali pod dyskusję popularny nurt slow life wobec wszechobecnych energetyków. Zadali pytania czy w swoim życiu powinno się zwalniać, czy wręcz przeciwnie. Czy da się zastąpić „ łatwo, szybko, więcej” na „wymagające, wolno i mniej”. Pochylili się nad tym, czy właśnie to „mniej” może być dla konsumenta atrakcyjne.

63280_slow_640x340.jpg

I tak narodził się pomysł na Slow – mleczny koktajl wyciszający. Główną ideą było zaprojektowanie opakowania, które sprowokuje stworzenie nowego rytuału spożywania produktu. To nie tylko napój i jego naturalna receptura miały zwalniać użytkownika, ale samo opakowanie tworzyć pretekst do odetchnięcia i złapania chwili dla siebie. Projekt szklanej butelki o wąskiej szyjce zapewnia powolne dozowanie napoju do szklanki. Irytujące? Nie. To właśnie ten czas, który można zyskać dla siebie, zatrzymać się i poznać manifest slow.

 

Projekt propaguje idee dzielenia się nowym sposobem życia. Kształt klepsydry pozwolił na stworzenie dwupaku. Poprzez przekręcenie pierścienia znajdującego się na środku opakowania, otrzymujemy dwie niezależne, zamknięte butelki. Dzięki temu możemy podarować innym to, co najcenniejsze - czas. 

Critical thinking zmusza do wysiłku

Critical thinking to niewątpliwie inne podejście do tworzenia produktów, marek i projektów. Używanie ich nie pozostawia nikogo obojętnie. Prowokuje do dyskusji i właśnie dlatego silnie angażuje konsumentów. Nie wskazuje im prostych rozwiązań. Wręcz przeciwnie – zachęca do przemyślenia własnego zachowania. 

Jednak nie wywraca do góry nogami podstaw marketingu. Critical thinking nadal odpowiada na potrzeby konsumenckie, tyle że wyższego rzędu. Nieraz są one nieuświadomione i dopiero styczność z produktem zmienia postawę użytkownika. Light Phone walcząc z zależnością od bycia ciągle dostępnym przywraca nam kontrolę nad życiem. Slow zachęca do poświęcenia czasu tylko dla siebie. 

 

Aleksandra Wiśniewska, Opus B Brand Design

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.