23.06.2016 / Kampanie / Trendy
 

Samsung, Netflix i Honda, czyli subiektywnie o najciekawszych kampaniach z Cannes Lions

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Paweł Szczygieł (fot. VML Poland)
Paweł Szczygieł (fot. VML Poland)

W tym roku padł kolejny rekord liczby zgłoszeń na festiwal Cannes Lions. Wśród nich pojawiło się również wiele projektów z Polski. Jednak przy ponad 40 tys. zgłoszonych pracach i 24 kategoriach trudno jest być ze wszystkimi kreacjami na bieżąco. Poniżej prezentuję więc jedynie kilka wybranych zgłoszeń z Cannes. Tych, które zaciekawiły mnie jeszcze zanim okazało się, że powalczą o nagrody… Jest to jedyne kryterium wyboru – oczywiście bardzo subiektywne.

Samsung bedtime VR stories 

W czasach, gdy technologia zdominowała całkowicie nasze codzienne życie (w tym interakcje międzyludzkie), pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że to, co powinno nas przybliżać, tak naprawdę oddala nas od siebie jeszcze bardziej. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Jednak z roku na rok pojawiają się kolejne nowinki technologiczne, które mają „zrewolucjonizować” naszą rzeczywistość. Jednym z takich gadżetów, obecnie już nie tak nowym, jest wirtualna rzeczywistość, która dzięki cartboardom i smartfonom z żyroskopem trafiła do coraz większej liczby użytkowników na świecie. Samsung wykorzystał tę technologię, aby rozwiązać prawdziwy problem tutaj – w rzeczywistym świecie. 

Aktualnie z różnych powodów rodzicom jest coraz trudniej znaleźć wolną chwilę, aby spędzić ją tylko z dzieckiem. Według marki powodami takiej sytuacji są czasochłonna praca czy częste wyjazdy służbowe, które dotyczą 1/3 opiekunów. I właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzi Samsung. Dzięki aplikacji VR na telefon dziecko będzie mogło spędzić czas z rodzicem na czytaniu bajek, śpiewaniu kołysanek czy po prostu – wspólnej zabawie pomimo dzielących ich kilometrów. Oczywiście każdy nowy pomysł rodzi wiele zastrzeżeń. Co z kwestią wyciszenia dziecka przed snem? Po co wystawiać go na dodatkowe bodźce? Te i wiele innych problematycznych aspektów nowej technologii schodzi jednak na drugi plan w przypadku próby rozwiązania rzeczywistego problemu nierzeczywistą technologią wykorzystywaną głównie do rozrywki.

 

House Of Cards „FU2016”

Od początku tego roku jednym z wiodących tematów mediów międzynarodowych jest elekcja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak już od kilku lat wielu ludzi z zaciekawieniem śledzi poczynania na scenie politycznej zupełnie innej postaci – Franka Underwooda. Netflix nie mógł wybrać lepszego momentu na promocję czwartego sezonu serialu „House of Cards” w formie pozorowanej kampanii wyborczej. Tym bardziej, że wielu Amerykanów z pewnością chciałoby zobaczyć fikcyjną postać graną przez Kevina Spaceya w debacie z Hillary Clinton czy Donaldem Trumpem. Pikanterii całej sytuacji dodało otwarcie prawdziwego biura wyborczego przez „Franka” w Greenville, co sprawiło, że kilka niewtajemniczonych osób mogło uznać go za prawdziwego kandydata na prezydenta USA. Bardzo dobry pomysł, świetnie dobrane ramy czasowe i przyjemna dla oka egzekucja – rezultat pomieszanie fikcji z rzeczywistością. 

 

Honda „Paper”

Honda już kilka razy w przeszłości opowiadała swoją historię za pomocą spotu. Najnowsze dzieło skupia się na innowacyjnym podejściu do motoryzacji. Każdy wynalazek, zanim zacznie być rzeczywistością, ma swój początek w koncepcji, szkicu. Zostało to dostrzeżone przez twórców animacji, która składa się z ponad 3 tys. ilustracji prezentujących wczesny proces powstawania różnych urządzeń produkowanych przez Hondę. Reklama trwa dwie minuty i jest zrobiona techniką poklatkową. To z kolei w połączeniu z liczbą materiałów narysowanych na jej potrzeby pokazuje ogrom pracy, który został włożony w to, aby obraz był bardziej autentyczny. „You never know where a dream will lead you” – hasło przewodnie kreacji przypomina nam, że każdy wynalazek (nawet ten powszechnie używany) rozpoczyna się od prostego rysunku na… serwetce. Za piękną egzekucję i ogrom pracy w nią włożony – duży PLUS. 

 

 

 

Paweł Szczygieł, Senior Art Director w VML Poland

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.