
Inteligentny zegarek nie zastąpi smartfona, może go jedynie uzupełnić.
Inteligentne zegarki na razie błyskotliwej kariery nie robią, a Apple Watch zaprezentowany w zeszłym tygodniu daje umiarkowane nadzieje na zmianę tej sytuacji. Czy produkt Apple zastąpi portfel, smartfon, pilota do drzwi, pulsometr? Branża jest sceptyczna, a inteligentne zegarki pozostają kosztowną zabawką technologicznych geeków.
Ani Sony, ani Samsung nie zdołały zmienić tego obrazu, mimo że od premiery ich urządzań minęło minęło sporo czasu. Samsung Gear pojawił się na rynku rok temu i... tyle. Początkowo projektantom inteligentnych zegarków zarzucano, że ich urządzania są po prostu brzydkie.
- Zegarek to element garderoby, świadczy o guście, statusie materialnym, musi komponować się ze strojem i okazją. Renomowani producenci budują swoją markę opierając się na wieloletniej tradycji. Wydaje się, że potencjalni nabywcy sceptycznie podchodzą do próby wejścia elektroniki w ten hermetyczny świat - oceniał Łukasz Czechowicz, Developer, Lemon Sky J. Walter Thompson.
I rzeczywiście - pierwsze modele przypominały bardziej miniaturowe komputery niż eleganckie dodatki, ale w międzyczasie wiele firm zaczęło dostrzegać konieczność zmiany tego podejścia. Motorola i Huawei postawiły ostatnio na całkowicie klasyczne rozwiązania, które sprawiają, że inteligencja zegarka nie rzuca się w oczy. Ale to i tak nie sprawiło, że smartwatche stały się pożądanym urządzeniem.
- Problem polega na funkcjonalności - dodawał Jakub Kawczyński z Golden Submarine. - Już w tej chwili konsumenci posiadają jeden sprzęt, którego baterie muszą ładować codziennie - i jest to smartfon. Smartwatche, które na ten moment mają równie słabe baterie, nie są także w stanie oferować 90 procent funkcji (które i tak są na smartfonie) bez sparowania telefonu, co ogranicza ich samodzielność jako sprzęt. Zegarek jest wygodny do monitorowania biegu, ale co z tego, jeśli w kieszeni ciąży telefon?
Dlatego też tak wielkie nadzieje wiązano z konferencją Apple. Nawet jeśli w jej innowacyjność od śmierci Steve'a Jobsa wątpi się regularnie, to wciąż to firma, która iPodami zmieniła rynek muzyczny, a iPhone'ami - telekomunikacyjny. Jeśli więc ktoś mógłby nas przekonać do tego, że smartwatch jest potrzebny i do tego może być ładny - to właśnie Apple.
Po konferencji wątpliwości jednak pozostały. Apple zapowiada, że dzięki ich urządzeniu będzie można wygodnie płacić, odbierać maila, powiadomienia i dbać o zdrowie lepiej niż dotychczas, ale to wszystko można już robić za pomocą dowolnego smartfona.
O to, czy smartwatche podbiją świat i staną się powszechnym narzędziem przeciętnego użytkownika, zapytaliśmy osoby zajmujące się tworzeniem aplikacji mobilnych. Specjaliści specjalnie dla Interaktywnie.com - mimo że dalecy są od huraoptymizmu - wskazali narzędzia, które nawet w wersji wearables okazują się przydatne. Ich zaskakująco zgodny wybór sugeruje jednak, że nie ma ich jeszcze zbyt wiele. Czy warto dla nich wydać kilkaset złotych, czy może bezpieczniej jeszcze poczekać? Oceńcie sami.
Źródło: Ankieta Interaktywnie.com |
|
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ |
|
EKSPERT |
KOMENTARZ |
![]() |
Piotr Adamczyk, mobile & emerging platforms manager, MEC : Evernote - do zarządzania czasem, Runkeeper i inne podobne aplikacje do monitorowania aktywności fizycznej, Shazam i wszelkie inne podobne „przedłużenia aplikacji do rozpoznawania muzyki. |
![]() |
Robert Geruszczak, prezes zarządu appMotion Evernote - nie pozwoli zapomnieć o niczym ważnym, Google Now - wirtualny asystent, Runtastic oraz Endomondo dla wszystkich amatorów biegania. |
![]() |
Dariusz Jarek, Interaktywny Dom Produkcyjny Netizens: Endomondo - aplikacja treningowa, Evernote - do efektywnego zarządzania pracą, WhatsApp - komunikator. |
![]() |
Rafał Karczewski, sales director Spicy Mobile: Endomondo - aplikacja treningowa, SmartChecklist - przydaje się na zakupach czy w natłoku zadań do wykonania, np. przed urlopem, Dowolny kalendarz. |
![]() |
Krzysztof Cieślak, prezes i założyciel B-Mind: IFTTT czyli If This Then That - pozwala stworzyć szereg zadań, które ma wykonać nasz smartwatch, |
![]() |
Łukasz Makowski, prezes i założyciel Looksft: inyCam Monitor PRO for IP Cam, Evernote for Android Wear, EchoWear Song Search. |
Piotr Adamczyk, Mobile & Emerging Platforms Manager, MEC
Evernote to świetne narzędzie do zarządzania czasem i zadaniami. Przeniesienie aplikacji na nadgarstek ma jak najbardziej sens. Oczywiście mała wersja aplikacji nie ma tylu funkcji co normalna, ale pozwala przeglądać notatki i sprawdzać swoje to-do-list. Wszystko po to aby być zawsze na bieżąco. Na szczególne wyrazy uznania zasługuje wersja działająca na Pebble. W połączeniu ze świetnym sprzętem zapewniającym długi czas pracy baterii (nawet tydzień) całość stanowi naprawdę świetne i użyteczne narzędzie. Mój bezapelacyjny numer jeden.
Runkeeper i inne podobne aplikacje do monitorowania aktywności fizycznej. Dzięki wykorzystaniu smartwatcha lub innej opaski umieszczonej na nadgarstku, nie musimy mieć ze sobą oddzielnych urządzeń jak GPS, licznik kroków, monitor pulsu itp. Wszystko jest w jednym miejscu, zintegrowane w jednej aplikacji. Wszystkie dane są na bieżąco przekazywane do jednego miejsca – na nasz telefon, który analizuje dane i zamienia je w cenne dla nas wnioski i rady. Runkeeper to tylko przykład. Ta kategoria aplikacji ma na smartwatchach naprawdę świetlaną przyszłość.
Shazam i wszelkie inne podobne przedłużenia aplikacji do rozpoznawania muzyki zainstalowanych na smartfonie. Pozwalają one w prosty i szybki sposób uruchomić aplikację i sprawdzić informacje o słuchanej muzyce. Zasada taka jak w telefonie. Funkcje te same. Najważniejsze to zwiększenie wygody korzystania. Już nie musimy sięgać do kieszeni po telefon. Odblokowywać go, uruchamiać aplikacji i klikać. Tu wystarczą dwa kliki na nadgarstku. Trudno będzie to pobić.
Robert Geruszczak, prezes zarządu appMotion
Sony ze swoim produktem nie zrobiło rewolucji, Samsung wypadł trochę lepiej, ale wyniki są bardzo dalekie do pierwotnych oczekiwań, czy Apple zmieni rynek? Na pewno developerzy aplikacji będą mieć więcej pracy, Apple Watch będzie działał pod specjalną wersją mobilnego iOS i w dniu premiery ma być dostępne już ponad 40 aplikacji.
Czy któraś z nich będzie przełomowa? Myślę, że nie... Będą to w większości odpowiedniki aplikacji iPhone'owych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł korzystać ze swoich ulubionych aplikacji także w wersji mini.
Z punktu widzenia systemów kompatybilnych z Androidem i flagowym Android Wear sytuacja wygląda trochę lepiej. Mamy szerszy wybór aplikacji i te, które premierę miały prawie dwa lata temu i w początkowej fazie były bardzo niedopracowane udało się wyprowadzić zdecydowanie na wyższy poziom.
Ocena poszczególnych aplikacji może być bardzo subiektywna i nie biorę tutaj tylko i wyłącznie funkcjonalności apek, gdyż w wersji mini zdecydowanie jeszcze ważniejszą role odgrywa nie tyle optymalne UX, co przede wszystkim ich stabilność oraz poziom synchronizacji ze smartfonem.
Korzystając z kilku aplikacji na Android Wear mogę wyróżnić te bardzo popularne, które już przeszyły wiele modyfikacji i są coraz bliższe ideału jak idzie o User Experience.
Lider to Evernote, prosta i łatwa w obsłudze aplikacja, która skutecznie nie pozwoli zapomnieć o niczym ważnym.
Numer dwa to Google Now, dostępny od niedawna także w języku polskim, nasz wirtualny asystent, na którego możemy liczyć w wielu sytuacjach.
A na trzeci miejscu ex aequo te bardzo popularne i dobrze znane, ale jakże poręczne w wersji mini: Runtastic oraz Endomondo dla wszystkich „amatorów” biegania idealne narzędzie do treningu.
Dariusz Jarek, Research & Development Manager Interaktywny Dom Produkcyjny Netizens
Każdy amator sportu zna Endomondo i wielu z nas go używa. Dla mnie to jedna z najważniejszych aplikacji na smartwatch'e pozwalająca zostawić w domu telefon, gdy wychodzimy biegać czy pojeździć na rowerze. Główną jej zaletą jest szybki dostęp do statystyk podczas biegu i możliwość kontrolowania tempa. Endomondo na smartwatch'a jest mocną alternatywą dla typowych zegarków do aktywności sportowych.
Evernote - podstawowa pozycja dla osób, którym zależy na efektywnym zarządzaniu swoją pracą.. Daje możliwość szybkiego dostępu do powiadomień, notatek i listy to do. Jest bardzo pomocna w codziennym kontrolowaniu swojego czasu z poziomu smartwatcha, który jest zawsze z użytkownikiem.
WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów, który został przeniesiony na ekran smartwatcha. Daje możliwość dostępu do całej konwersacji ze znajomymi, interakcji z nią związanej oraz możliwość odpowiedzi głosowej bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni czy torebki.
Rafał Karczewski, sales director Spicy Mobile
Ze smartfonem nie rozstaję się w pracy, w czasie wolnym różnie to bywa, natomiast smartwatcha mam zawsze przy sobie. Smartwatch nie zastąpi urządzenia mobilnego, jak smartfon czy tablet, ale doskonale je uzupełnia. Przypomni o spotkaniu, pomoże w zakupach czy rzeczach to do i będzie wiernie towarzyszył podczas biegania.
Moją aplikacją numer jeden na smarwatcha jest Endomondo. Staram się regularnie uprawiać sporty, coraz częściej biegam. Wtedy właśnie sięgam po tę aplikację. Choć nie dzielę się swoimi wynikami na Facebooku czy Twitterze, to sprawdzam czasy i trasy poprzednich treningów czy rejestrację prędkości.
Często korzystam też z kalendarza. Lubię usystematyzowanie w pracy, więc staram się z ustalić harmonogram dnia. W kalendarzu mam informacje o spotkaniach, przypomnienia o deadlinach i ważnych wydarzeniach, jak urodziny bliskich. Delikatne, nieinwazyjne przypomnienia pomagają mi trzymać się wyznaczonych ram czasowych.
Trzecia aplikacja, z której korzystam chętnie, choć nieregularnie to SmartChecklist. Przydaje się na zakupach, czy w natłoku zadań do wykonania np. przed urlopem.
Patrząc na świat urządzeń mobilnych, można zauważyć jak ważną rolę pełnią w nim aplikacje. Korzystamy z nich chętniej i częściej. Są coraz bardziej spersonalizowane, a ich dostępność i ogromny wybór sprawiają, że każdy może znaleźć te ulubione
Krzysztof Cieślak, CEO & Founder, B-MIND
Urządzenia typu smartwatch budzą sporo kontrowersji, dla jednych są oznaką postępu a dla innych zbędnym gadżetem, który nieudolnie próbuje przejąć funkcje telefonu. Przed postępem nie uciekniemy! Możemy się wzbraniać, tak jak wielu z nas miało opory przed zmianą starych sprawdzonych Nokii na smartphone'y.
Jak zatem powinniśmy traktować smartwatche? Przede wszystkim jako urządzenia, które ułatwiają nam życie, pomagają zaoszczędzić czas i dostarczają sporo rozrywki.
Poniżej wybrane typy aplikacji na smartwatche:
IFTTT czyli If This Then That
Aplikacja, które pozwala stworzyć szereg zadań, które ma wykonać nasz smartwatch.
Mechanizm działania opiera się na łączeniu ze sobą czynności między usługami a aplikacjami np. wyciszenie dźwięku, gdy telefon łączy się z firmowym WiFi, jeśli umieszczamy zdjęcia na Instagramie to zostaje ono automatycznie pobrane na Dropboxa.
Jeśli w aplikacji nie ma interesującej czy przydatnej dla nas reguły możemy ją sami stworzyć i zastosować.
Google Keep
Google Keep pozwala dodawać notatki i listy formie głosowej. Jak to działa? Nagrywamy notatkę głosową, Keep zapisuje informacje w taki sposób byśmy mogli ją w łatwy sposób odszukać.
Przydatna opcja zwłaszcza gdy chcemy zapisać konkretną informacją zapisać a nie mamy wystarczającej ilości czasu na ręczne sporządzanie notatek. np. lista zakupów, fragmenty książki czy lista zadań do wykonania.
UK Trains for Wear
Aplikacja pokazująca rozkład jazdy pociągów w Wielkiej Brytanii, wraz ze wszystkimi opóźnieniami. Wykorzystuje opcję lokalizacji i na tej podstawie wskazuje nam godziny odjazdów pociągów z najbliższych stacji.
Wystarczy powiedzieć OK, Google, Start UK Pociągi i na wyświetlaczu zegarka zobaczymy rozkład jazdy pociągów. Niestety dotyczy tylko i wyłącznie rozkładu jazdy pociągów w UK.
Łukasz Makowski, prezes i założyciel Looksoft
Mimo faktu, iż obecna funkcjonalność oraz użyteczność Smatwatchy pozostawia wiele do życzenia, uważam że nie tylko te rozwiązania mają sens, ale szacuję, że szybko się upowszechnią. Liczba aplikacji na Smartwatche mocno wzrasta. Fakt, że powstają aplikacje zarówno sportowe, informacyjne jak i biznesowe świadczy o tym, że powoli zegarek staje się wielofunkcyjną platformą, na którą łatwo jest nam dyskretnie spojrzeć np. podczas oficjalnego spotkania, jazdy na rowerze, joggingu czy prowadzenia auta.
Kilka dni temu odbył się Mobile World Congress w Barcelonie, na którym smartwatche brylowały. Aplikacje typu Wikipedia ( w przypadku smartwatcha Attopedia) są już w powszechnym użytku, podobnie jak aplikacje sportowe mierzące spalanie kalorii, liczbę kroków, przebytą odległość np. Runtastic z kategorii Running and fitness.
Uważam, że na zegarkach sprawdzą się aplikacje, z których każdy z nas już korzysta na smartfonie - np. OneNote, Evernote, kalendarz, aplikacje pogodowe czy radio. Bardzo przydatna aplikacją może być TinyCam. Wyświetla ona obrazy ze smatfona połączonego z systemem alarmowym w domu, przez co pełni funkcję elektronicznej niani i wspomaga nas w ochronie dobytku. Sadzę, że szczególnie mocno rozwinie się rynek aplikacji M-Health na smartwatche. Już dziś w Looksoft przygotowujemy się do takich przedsięwzięć w odpowiedzi na potrzeby naszych klientów.
W najbliższym czasie mocno będzie się rozwijał marketing mobilny z wykorzystaniem smartwatchy, który ma szansę być kolejnym elementem marketingu MIX . W efekcie na ekranach naszych smartwatchy będziemy dostawać bardzo spersonalizowane komunikaty trafiające w punkt naszych potrzeb tu i teraz.
Cieszy mnie fakt że aplikacje na smartfony to już nie proste funkcjonalności tylko zaawansowane biznesowo narzędzia, które komunikują się z systemami zewnętrznymi, jak systemy transakcyjne, platformy deep learning, czy zdrowotne bazy danych. Podobnie będzie z zegarkami, a fakt że możemy ich używać bez konieczności wyciągania z kieszeni czy nawet trzymania ich w ręku, umożliwi nam jeszcze precyzyjniejsze dopasowanie funkcjonalności do potrzeb użytkownika.
Moje aplikacje:
TinyCam Monitor PRO for IP Cam
EchoWear Song Search do wyszukiwania utworów muzycznych, które właśnie słyszymy np. w radio i tak nam się podobają, że chcemy dowiedzieć się o nich więcej. Dzięki aplikacji dostajemy na telefon pełną informację o artyście i utworze.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»