23.08.2017 / Trendy
 

Zobacz, jak wielkie marki wykorzystują powrót dzieci do szkół

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Marketerze czy jesteś już gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego? Amerykanie zamierzają wydać na zakupy związane z powrotem do szkoły swoich pociech łącznie 83,6 miliarda dolarów. W Polsce wyposażenie dziecka w podstawowe produkty na początek roku szkolnego kosztuje opiekunów od 300 do nawet 700 złotych. Biznesie - przygotuj się zatem, bo nadchodzi drugi po świętach, najbardziej gorący okres zakupowy.

Początek roku szkolnego to ekscytujący czas nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale również dla sprzedawców. Zgodnie z badaniami Narodowej Organizacji Handlu Detalicznego (National Retail Federation) wydatki na szkolną wyprawkę będą w tym roku o 10% wyższe w porównaniu do ubiegłego rok . Nic dziwnego, że firmy coraz chętniej „podrzucają” pomysły jak przygotować się do pierwszego dzwonka. Do najpopularniejszych powakacyjnych wydatków można zaliczyć ubrania (w USA rodzice szacunkowo wydadzą na nie 10,2 miliarda dolarów), urządzenia elektroniczne, takie jak: komputery, tablety, kalkulatory (8,8 miliarda dolarów), buty (5,6 miliarda dolarów) oraz wszelkiego rodzaju artykuły piśmiennicze (4,9 miliarda dolarów).

Jak wynika z badań eMarketer, coraz więcej zakupów dokonywanych jest przez Internet. Uczniowie, którzy sami przygotowują  się do rozpoczęcia nauki, najczęściej wybierają zakupy w sieci. Zgodnie z prognozami, wartość rynkowa e-commerce w gorącym okresie sprzedażowym znanym pod nazwą „back to school”, wzrośnie w tym roku o prawie 15%, do poziomu 74 milardów dolarów. Poziom ten odpowiada 8,6% całego rynku i wzrósł o blisko 1 punkt procentowy w porównaniu z ubiegłym rokiem .

Zakupy last minute 

Według National Retail Federation, klienci w zbliżającym się okresie zakupowym związanym z powrotem do szkoły po wakacjach, będą sięgać po nowe przybory szkolne, zamiast ponownie wykorzystywać te, które używane były w roku ubiegłym przez ich pociechy. Kompletowanie szkolnej wyprawki nierzadko rozpoczyna się już w okresie wakacyjnym, natomiast coraz widocznej zarysowuje się trend, w którym cześć zakupów ze szkolnej listy dokonywana jest na ostatnią chwilę. Dzieje się tak dlatego, że konsumenci liczą na promocje, które zazwyczaj pojawiają się tuż przed pierwszym dzwonkiem. Istotną rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych odgrywają również różnego rodzaju zniżki i wyprzedaże. W zeszłym roku 48% ankietowanych rodziców potwierdziło, że podczas zakupów korzystali z kuponów rabatowych. Pozostali deklarowali chęć skorzystania z promocji w sklepach. Natomiast, już 53% zapowiedziało odwiedziny w dyskontach, żeby dokończyć zakupy tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego .

Łowcy okazji, robią zakupy w sposób sprytny i przemyślany, a przed podjęciem ostatecznej zakupowej decyzji porównują wszystkie dostępne oferty. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że coraz częściej korzystają z ofert wiodących sklepów internetowych, takich jaki Allegro czy Amazon. Zakupy dokonywane online umożliwiają im zapoznanie się z wszelkimi obowiązującymi trendami. Przesunięcie sprzedaży do kanałów cyfrowych wywarło znaczną presję na tradycyjnych sprzedawców, zmuszając ich do oferowania coraz większych rabatów (często kosztem rezygnacji z części marży), żeby móc konkurować z zakupami w Internecie. 

School is cool

Powrót do szkoły otwiera przed markami wiele możliwości. Kampanie marketingowe, angażujące działania w social mediach czy interesujące wideo, napędzają ruch na ich stronach, zwiększając tym samym liczbę konwersji i świadomość wybranego brandu. Biorąc pod uwagę przewidywane wydatki swoich konsumentów, firmy starają się, aby ich działania były bardziej przekonywujące i lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kleenex reprezentujący branżę artykułów higienicznych, w swojej kampanii „Commitment to care” uświadamia, że każdy przeżywa podobne obawy podczas konfrontacji z nowymi sytuacjami w życiu. Do działań wizerunkowych angażuje uczniów pierwszej klasy liceum, którzy opowiadają o swoich odczuciach związanych z rozpoczęciem nauki w nowej szkole. Sam produkt pojawia się tutaj w tle, nie odciągając uwagi widza od głównego przesłania: zderzenie z nowymi okolicznościami zawsze wywołuje w nas szereg emocji. Poprzez połączenie działań digitalowych, świeżej perspektywy i angażującego storytellingu kampania wyróżnia się na tle działań innych marek.

63420_g.png

Producent artykułów piśmienniczych i biurowych Staples w swojej kampanii #StaplesforStudents wspiera działania edukacyjne na kilka sposobów. Klienci, którzy wydali minimum 25 dolarów na zakupy, mieli szansę na wygranie wycieczki do Los Angeles i spotkanie z Katy Perry. Mogli również zawalczyć o nagrodę główną – spotkanie z wokalistką i stypendium w wysokości 50 tysięcy dolarów.

63422_f.png

Co więcej, firma nawiązała współpracę z DonorsChoose.org i przekazała organizacji 1 milion dolarów na działania wspierające uczniów i nauczycieli. Donors Choose w swoich działaniach non profit zbiera dotacje dla szkół publicznych. Za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych Staples dodatkowo zachęcał konsumentów do przekazywania dotacji na materiały dla potrzebujących (przykładowo, mieszkańcy Bostonu mogli ofiarować darowiznę w wysokości 1 dolara, korzystając ze specjalnego geofiltru na Snapchacie - #StaplesforStudents). Ponadto, do swoich działań komunikacyjnych firma zaangażowała wielu popularnych blogerów i influencerów.

63423_e.png

w swojej kampanii #throwbacktoschool zachęcał do przeniesienia się w klimat lat 90. Uczniowie mieli okazję spotkać się ze znanymi influencerkami i podczas zakupów wspólnie skompletować swoją garderobę, zainspirowaną minionymi trendami.

63424_d.png

Jak to robią w Polsce? Zobacz na kolejnej stronie.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.