Lajki i tweety to rozgłos, ale musi go słyszeć jeszcze Google.
Zbieranie lajków, tweetów czy plus jedynek to dobry sposób na rozgłos. Więcej wirtualnych decybeli niekoniecznie jednak musi być dobrą kartą przetargową dla Google, które decyduje o widoczności w wyszukiwarce. Pojawia się więc pytanie: lajkować czy nie lajkować? A jeśli tak, to w jaki sposób social media mogą pomóc w pozycjonowaniu stron? Oto parę faktów i mitów na ten temat.
Mit nr 1: Google bierze pod uwagę linki z social media
Brutalną prawdę przedstawiamy na sam początek. Google jednoznacznie poinformowało, że nie bierze pod uwagę sygnałów z mediów społecznościowych. Nie oznacza to jednak, że już w tej chwili masz usuwać fanpage na Facebooku i kasować tweety.
Bo, jak zawsze w podobnych sytuacjach, jest jedno „ale”. Internauci chętniej dzielą się linkami, które niosą ze sobą interesującą dla nich treść. A prowadzące do stron, naturalne linki to coś, co Google bardzo sobie ceni. Krótko mówiąc, wartościowa treść na stronie może docelowo znacznie zwiększyć ruch na witrynie.
Mit nr 2: treści na profilach na Facebook'u angażują wielu użytkowników
Niekoniecznie. Jasne, sporo naturalnie wstawionych linków wpływa na ruch i doprowadza internautów na wskazane przez Ciebie miejsce, ale...
...Google tego nie doceni, jeśli profil, na którym publikujesz treści, jest zablokowany dla niezalogowanych użytkowników. Przypomnijmy, że nie chodzi tu o fanpage, ale właśnie o profil konkretnej osoby. Robot Google bowiem zachowuje się w sieci jak niezalogowany na Facebook'u internauta i zwyczajnie nie zobaczy, co udostępniasz.
Fakt nr 1: związek social media z SEO działa na zasadzie korelacji
Okazuje się, że Google traktuje media społecznościowe tak samo, jak inne strony. Nie ma więc żadnej przesłanki, która świadczyłaby o tym, że linki z Facebooka czy Twittera mają większe znaczenie dla wyszukiwarki. Zależność między social media a pozycjonowaniem działa zatem na zasadzie korelacji, a nie ciągu przyczynowo-skutkowego.
Faktem jest, że fanpage z dużą liczbą lajków dowodzą, że dana witryna radzi sobie świetnie. Ma już fanów, którzy widzą publikowane treści; może angażować do działania i dzielić się informacjami o sobie. Tym samym zwiększa się wspomniany ruch na stronie.
Fakt nr 2: być może za 10 lat wszystko zmieni się o 180 stopni
Warto wiedzieć, że jeszcze 5 lat temu Google zdradziło, że korzysta z sygnałów społecznościowych. Nie ma więc pewności, że w ciągu kolejnych 10 lat sytuacja się znowu nie zmieni i nie usłyszymy, że social media to klucz do osiągnięcia wysokich wyników.
Grzegorz Bosak, general manager w Rocket Media. Odpowiada za rozwój usług w zakresie pozycjonowania (SEO) i płatnych kampanii (Google AdWords).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Zdecydowanie tak... W pozycjonowaniu najważniejsze są konkrety - efekty. Takie udało się mojej firmie uzyskać po skorzystaniu z oferty Studia Lokomotywa z Poznania - <a href=\"http://www.studiolokomotywa.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.studiolokomotywa.pl</a> . Top 5 jeżeli chodzi o 4 pozycjonowane, lokalne frazy.
Potwierdzam
Prosimy o więcej konkretów
Z tego tekstu nic nie wynika