27.01.2009 / Wideo
 

Czy n1ckola powtórzy sukces LonelyGirl15?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Na kilka dni przed premierą serialu internetowego „n1ckola” wyprodukowanego przez Agorę i A2 Multimedia na licencji wytwórni EQAL, przedsięwzięcie budziło niemałe emocje wśród fanów serialu na całym świecie. Jak narastający buzz wykorzystają autorzy polskiej produkcji?

LonelyGirl15, czyli małe wielkiego początkiSerial LonelyGirl15, pierwsza produkcja Milesa Becketta i Grega Goodfrieda, późniejszych założycieli wytwórni EQAL zaczęła się bardzo skromnie. Przy wykorzystaniu mechanizmów wirusowych i buzz-marketingu twórcom udało się dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców, co zaowocowało ogromnym skokiem oglądalności serialu.

Filmy wideo użytkownika YouTube o nicku LonelyGirl15 (Samotna15), kręcone „z ręki” i noszące wszelkie znamiona charakterystyczne dla produkcji amatorskiej  spotkały się z niesamowitym przyjęciem wśród fanów. Zaufania do „Samotnej” nie podkopało nawet „odkrycie kart” i przyznanie się twórców, że za serialem stoi profesjonalna ekipa. W ciągu swojego dwuletniego żywota, LG15 doczekała się 550 odcinków, które zostały obejrzane łącznie ponad 150 mln razy (ostatni odcinek pojawił się w sieci w sierpniu ubiegłego roku).


Kolejną produkcją, sygnowaną już tym razem logo EQAL był serial „KateModern” emitowany w brytyjskiej społecznościówce Bebo, który na rok od daty swej premiery mógł poszczycić się 50 mln wyświetleń.

Powyższe liczby to jednak nie wszystko. Z uwagi na swój wirusowy i społecznościowy charakter serial LonelyGirl15 wzbudził również ogromne zaangażowanie fanów. Jak grzyby po deszczu powstawać zaczęły społeczności, blogi i fora poświęcone niezwykłej produkcji i losom jego bohaterki.

Who the F**CK is n1ckola?21 stycznia tego roku serwis tvweek.com opublikował notkę prasową poświęconą współpracy EQAL z Agorą i A2 Multimedia, której miała być premiera podobnego serialu w języku polskim. Odzew międzynarodowej społeczności fanów LG15 i KateModern był natychmiastowy. Na blogach i forach fanów wcześniejszych produkcji Goodrieda i Benneta zaroiło się od spekulacji, którym towarzyszyły z jednej strony radość i oczekiwanie, z drugiej zaś żal, że serial emitowany będzie w języku polskim.
“Well... hmm. Any lonelycrackers fluent in Polish? Or German, or whatever they speak there? I'm an ignorant American”.
Zaskakujące jest to, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut od pojawienia się pierwszego anglojęzycznego komunikatu na temat serialu, fani przetłumaczyli sobie "wkrótce dowiesz się więcej" (i mieli z tym ubaw!), znaleźli również wywiad z Milesem i Gregiem w serwisie Gazeta.pl, który również przetłumaczyli za pomocą translatorów (utwierdzając się w przekonaniu, że potrzebują prawdziwych tłumaczy, bo software nie daje rady), znaleźli profil n1ckoli na YouTube (i zachęcają teraz siebie nawzajem do subskrypcji tego kanału) oraz w innych serwisach.

Przymierzyli się też do rozszyfrowania imienia "n1ckola":
“If N1ckola is just a play of Nickola this is interesting (from a babynames website):
Meaning: Its source is Nikola, a Greek name meaning "Victorious people."
Narrative: This name, like Berenice and Veronica, features an element derived from the name of Nike, the Greek goddess of victory.”
Dyskusję wywołał także Big Ben na stronie n1ckola.pl oraz to, że w profilu na tivi.pl n1ckola zaznaczyła jako miejsce zamieszkania Londyn. Fani zastanawiali się czy w polskim serialu pojawią się postacie z KateModern. Pozostałe dyskusje dostępne są m. in. tu:

http://lg15today.blogspot.com/2009/01/n1ckola.html
http://inside.lg15.com/2009/01/21/eqal-polish-producers-partner-on-lonelygirl-spinoff/
http://forum.anchorcove.net/viewtopic.php?p=12296
http://community.livejournal.com/fight_theorder/16651.html

O co tak naprawdę chodzi?Produkcją N1ckoli w całości sfinansowali sponsorzy: Hasbro, Microsoft Polska, Polkomtel oraz Samsung Electronics Polska, których produkty znajdą się w serialu w ramach product placementu. Za realizację odpowiedzialne były Agora SA i A2 Multimedia (joint venture Agory i ATM Grupy) oraz wytwórnia EQAL, która sprzedała licencję formatu.

Kolejne odcinki serialu, których jest w sumie 100 ukazywały się będą na stronie projektu codziennie od poniedziałku do piątku.

Jeśli chodzi o fabułę – szczegółów na razie brak. Tytułowa bohaterka, 22-letnia Nickola wyjeżdża do Londynu, gdzie wplątuje się w niewyjaśnioną i tajemniczą intrygę. W kolejnych odcinkach akcja przenosi się do Polski, m.in. do Wrocławia. Szczegóły fabularne poznamy zapewne dopiero oglądając kolejne odcinki serialu.

Jak dowiedział się Media&Marketing „wpływy od czterech sponsorów przekroczyły (…) zakładane koszty produkcji ok. 100 odcinków serialu (projekt był rentowny jeszcze przed startem produkcji)”.

Twórcy "N1ckoli" liczyli na kilkudziesięciotysięczną widownię. W związku jednak ze sporym zainteresowaniem serialem poza granicami naszego kraju plany uległy zmianie.

YO Poland... u awake yet?

Jak udało się nam ustalić, zobowiązania licencyjne uniemożliwiają producentom serialu rozpowszechnianie go innej niż Polska wersji językowej, dlatego przynajmniej na razie amerykańscy fani produkcji skazani będą na działania „partyzanckie”. Producenci nie wykluczają jednak dalszych negocjacji z wytwórnią, w celu wykorzystania rosnącego z dnia na dzień zainteresowania n1ckolą w USA i nie tylko.

Dzień po premierze serialu na stronie n1ckola.pl gołym okiem widać, iż dominują komentarze w języku angielskim. Angielski zdominował również forum serialu (http://forum.tivi.pl/viewtopic.php?f=11&t=332). Polscy widzowie zastanawiają się skąd tak duże zainteresowanie wśród widzów anglojęzycznych. Tymczasem, gdy w nocy po premierze serialu Polska spała, amerykanie bardzo aktywnie oglądali pierwszy odcinek n1ckoli. Do tego stopnia aktywnie, że podjęli zakończoną sukcesem próbę zhackowania odtwarzacza zamieszczonego na stronie.

Tak duży szum wokół n1ckoli dowodzi przede wszystkim skuteczności formatu opracowanego przez EQAL, oraz wcześniejszych produkcji z wytwórni Goodfrieda i Bennetta, którzy z całą pewnością będą chcieli wykorzystać wygenerowany do tej pory buzz. Na to musimy jednak poczekać. Być może czas okaże się kluczowy w całym przedsięwzięciu. Nie od dziś wiadomo przecież, że to co najbardziej niedostępne wzbudza największe zaangażowanie.

Poniżej konferencja materiał z konferencji prasowej poświęconej N1ckoli.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (18)
Grzegorz Berezowski
1. Grzegorz Berezowski 27.01.2009 / 18:42
nie powtórzy sukcesu, bo jest projekt jest realizowany na żenująco słabym poziomie. pierwszy film, który widziałem wczoraj, wygląda jak z kursu języka angielskiego, w którym realizatorów nie stać było na aktorów, więc statyści musieli "grać". wróżę klapę podobną jak "citylajf".
Artur Pszczółkowski
2. Artur Pszczółkowski 27.01.2009 / 18:52
ktos wogle wiec co sie dzieje z citylajf?

zawiesili projekt od poczatku roku? slaby traffic?
Krzysztof Adamus
3. Krzysztof Adamus 27.01.2009 / 20:16
Grzegorzu, gratuluję umiejętności jasnowidzenia. Wszak ocenianie sukcesu 100 odcinkowego serialu, który w wielu aspektach jest czymś zupełnie nowym w Polsce na podstawie akcentu jednego aktora to nic innego jak wróżenie z fusów.

A może ten jeden aktor ma grać właśnie takiego typowego Polaka na obczyźnie? Trochę siedzę w LG15 Universe i uważam, że to zbyt wcześnie aby rokować powodzenie serialu.
Łukasz Macheta
4. Łukasz Macheta 27.01.2009 / 22:25
Do autora tekstu: prawidłowa nazwa serialu to LonelyGirl15, nie LonleyGirl15.
kmh
5. kmh, 81.210.116.*, 27.01.2009 / 22:31
Ze swojej szklanej kuli wróżę, że serial nie okaże się sukcesem, skoro pierwszy odcinek w żaden sposób nie jest w stanie zachęcić do powrotu na stronę. A niby jestem grupą docelową.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.