31.05.2015 / Wideo
 

TVN najciekawsze, ipla ulubiona, HBO może zarobić w sieci

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© goodluz - Fotolia.com
© goodluz - Fotolia.com

Ponad jedna czwarta internautów uważa, że TVN jest stacją z najciekawszą ofertą programów dostępnych w internecie – wynika z MEC VideoTrack, badania agencji MEC. Polskim e-widzom brakuje w sieci programów National Geographic, a gdyby mogli kupować dostępy do oferty pojedynczych stacji i oglądać je w trybie „na życzenie" blisko 60 proc. zdecydowałoby się na HBO.

TVN prowadzi w rankingu stacji, które mają według polskich internautów najciekawszą ofertę programów dostępnych online. TVN aż o 10 pkt proc. wyprzedza kolejny w rankingu Polsat, za którym plasują się największe kanały Telewizji Polskiej.

Co ciekawe, to Ipla – a więc serwis i aplikacja grupy Polsat wypada lepiej niż Player – serwis TVN - w rankingu ulubionych serwisów wskazywanych przez internautów. Z jednej strony pokazuje to oczywiście siłę marki Ipla, która od początku funkcjonuje pod tą samą nazwą. Z drugiej – może oznaczać, że część widzów nie wiąże bezpośrednio TVN i Polsatu z markami serwisów VOD związanych z tymi nadawcami - pokazuje MEC VideoTrack.

W badaniu agencja przeanalizowała szereg aspektów wiążących oglądalność konkretnych kanałów telewizyjnych z popularnością serwisów VOD. I tak, okazuje się, że np. zarówno wśród widzów TVN, jak i Polsatu (mowa o internautach, którzy uważają te stacje za swoje ulubione) najwyżej ocenianym serwisem VOD oferującym dłuższe treści wideo jest Ipla. Jak to wygląda w przypadku innych kanałów?

Poza Youtubem, wskazywanym jako główny serwis VOD, z którego korzystają widzowie wszystkich kanałów, w rankingach internautów wybijają się Ipla, VOD.pl, Player, czy zalukaj, osiągające jednak różne wyniki w zależności od deklarowanych „sympatii" telewizyjnych.

Fani TLC (wskazujący tę stację jako ulubioną w MEC VideoTrack) najczęściej odwiedzają Player.pl, który prowadzi przed Iplą i Zalukaj. Odwrotną kolejność przybiera ten ranking w przypadku widzów AXN (Ipla, Zalukaj, VOD.pl). Miłośnicy BBC z kolei na pierwszym miejscu wymieniają Iplę, a dalej – VOD.pl i Zalukaj.

NatGeo pożądane w sieci

W MEC VideoTrack sprawdzono też jakie stacje według widzów mają ciekawe programy telewizyjne, a nie można ich – zdaniem widzów – znaleźć w żadnym serwisie VOD. Z jednej strony pokazuje to potencjał dla rozwoju oferty e-wideo nadawców, z drugiej (w przypadku kanałów, które udostępniają programy online) – może sugerować potrzebę lepszego spozycjonowania oferty w sieci. Ranking kanałów pożądanych online otwiera National Geographic. W pierwszej szóstce – poza nim, znajdują się też dwa inne kanały z kategorii factual – Discovery oraz History. To dowodzi, że internauci dostrzegają nieobecność w sieci oferty innej niż filmowo-serialowa i być może – potencjał rozwoju treści dokumentalnych, przyrodniczych czy popularno-naukowych na platformach wideo.

Badani przez MEC oceniali też potencjał oferty zakupu dostępu do pojedynczych stacji – a nie, jak dotąd, całych pakietów kanałów - oraz oglądania jej programów np. w serwisie na życzenie. Blisko połowa wyraża zainteresowanie takim rozwiązaniem, zaledwie 18 proc. badanych twierdzi, że nie byłoby dla nich atrakcyjne. Okazuje się więc, że formuła dostępu do treści proponowana przez HBO (w ramach serwisu HBO Now) mogłaby znaleźć w Polsce podatny grunt.

Zapytani o konkretne stacje, do jakich wykupiliby dostęp w takim systemie wymieniali przede wszystkim HBO (aż 58 proc. badanych), Canal + (32,9 proc.) i National Geographic (26,6 proc.). W rankingu wysoko plasują się też Discovery, Canal + Sport, BBC, Polsat Film, Alekino+ czy Kino Polska.

MEC VideoTrack zrealizowano metodą CAWI na grupie 2003 internautów na przełomie lutego i marca 2015 r.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: , ipla, telewizja w internecie, tvn, vod


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.