21.11.2011 / Wideo
 

Z telewizorem w kieszeni

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 
fot. SXC.hu/plasti20/CC
fot. SXC.hu/plasti20/CC

Już sama próba zdefiniowania tego, czym jest albo czym nie jest telewizja internetowa, okazuje się niełatwym zadaniem. Nawet eksperci nie są do końca zgodni w tej sprawie. Najprościej rzecz ujmując, za telewizje internetowa uznać można wszystko to, co jest przekazem audiowizualnym, przyobleczonym w formę audycji lub programu, i emitowane do widzów za pośrednictwem stron internetowych, przy użyciu mechanizmów i oprogramowania dostępnych w internecie.

Do przekazu sygnału telewizyjnego online służą różne systemy m.in. Windows Media, Macromedia Flash Video, NSV czy Quicktime/MPEG-4. Patrząc z kolei przez pryzmat tego, kim jest nadawca i tego w jakiej formie udostępnia program widzom można wyodrębnić kilka typów telewizji internetowych. Mogą to być: stacje działające wyłącznie w sieci; nadawcy tradycyjni, którzy swój program udostępniają również w internecie; tradycyjne stacje, emitujące swoje programy online, ale w modelu na zadanie; stacje telewizyjne, nagrywające specjalne programy dostępne wyłącznie w sieci.

Mimo takiego dość oczywistego podziału, wielu użytkowników nie potrafi określić precyzyjnie, co kryje sie pod pojęciem telewizji internetowej.

- Próby definiowania pojęcia „telewizja internetowa” są z góry skazane na porażkę z prostej przyczyny - technologie i kanały przekazu wykazują wyraźna tendencje do konwergencji, przenikają sie nawzajem i różnica miedzy nimi sie wyraźnie zaciera - Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media (NuOrder Group), tłumaczy przyczyny problemów z określeniem granic medium.

Jego zadaniem za jakiś czas nie będzie odczuwalnych różnić miedzy telewizja stacjonarna, mobilna, VoD oraz internetowa. Każda z nich będzie bowiem interaktywna, na zadanie, z możliwością linkowania do sieci itd.

- Debiut nowych technologii czy nawet urządzeń takich jak tablety może mieć bardzo duży wpływ na telewizje internetowa i dystrybucje treści, w tym wideo. Od teraz przecież każdy fan gadżetów nosi ze sobą „telewizor” podpięty do netu, jak dziwnie by to nie brzmiało - dodaje Michał Siejak.


Pobierz raport Interaktywnie.com
Multimedia w internecie [PDF]

Według Teresy Wierzbowskiej, dyrektor ds. public affairs i zarazem rzeczniczki prasowej platformy ipla.pl, podstawowymi kryteriami, które powinna spełniać telewizja internetowa są: legalność (posiadanie praw licencyjnych do dystrybucji danych treści online), unikalność oferty programowej oraz nadawanie za pomocą internetu.

- Telewizje internetowe w Polsce podzielić można na kilka segmentów, ze względu na charakter oferowanych treści. Wśród nich są projekty powiązane z telewizjami tradycyjnymi oferujące m.in. seriale i programy telewizyjne, kina internetowe umożliwiające oglądanie pełnometrażowych filmów online oraz projekty związane z portalami, często skupiające sie na produkcji własnych treści, dopełniających treści tekstowe - wylicza Teresa Wierzbowska.

Zaznacza, ze nie jest to jednak sztywny podział. - Niektóre projekty oferują kilka różnych typów wideo. Takie podejście do segmentacji jest jednak istotne chociażby ze względu na różny sposób konsumpcji poszczególnych treści przez internautów, a co sie z tym wiąże – metod ich monetyzacji - wyjaśnia Wierzbowska.

Jeszcze inaczej telewizję internetową postrzega Jan Namedynski, social media director z agencji Red8 Digital. Dla niego określenie telewizja ma sens w przypadku jednokierunkowego medium, w którym sygnał audio i wideo jest dystrybuowany od nadajnika do odbiornika. Aspekt techniczny - z pozoru bez znaczenia - tak naprawdę ukształtował coś, co dziś nazywamy telewizja.

- Drugą najważniejszą cechą tego medium jest ramówka, czyli kontent ułożony według ściśle określonego klucza, w którym nawet przerwy zostały zamienione na jednostki kontentu. Wszystko jest tu podporządkowane jednemu celowi, widz ma oglądać, nie klikać - mówi Jan Namedynski.

Telewizja internetowa może wiec wedle takiego rozumowania oznaczać dwie rzeczy: klasyczna telewizje, dystrybuowana przez internet lub kontent wideo, który jest publikowany według z góry zaplanowanej ramówki.

- Ta druga definicja jest bardzo szeroka, mieści sie w niej np. projekt, który właśnie uruchomiliśmy dla Bonduelle - czyli cotygodniowy program o sałatkach przygotowywany razem z fanami marki - Jan Namedynski podaje przykład.

Zupełnie innym zjawiskiem jest tzw. streaming na żywo. Ten rodzaj treści do tej pory był ściśle związany z tradycyjna telewizja, ale teraz coraz częściej jest obecny w sieci.

- Większość transmisji odbywa sie w miejscach nie-telewizyjnych np. na stronach informacyjnych danego wydarzenia, trudno wiec w tej sytuacji mówić o telewizji - uważa Jan Namedynski.

Gdy widz żąda

O ile początkowo za telewizje internetowa uznawano przede wszystkim udostępnianie sygnału telewizyjnego przez internet, to z czasem pojecie to rozszerzyło swoje znaczenie. Obecnie dla wielu osób internetowa TV to takie treści wideo na zadanie (on demand) lub rozwiązania hybrydowe, które łącza nadawanie programu na żywo (zsynchronizowane z tym co jest emitowane na antenie) z udostępnianiem treści na żądanie.

- Za telewizję internetową można teoretycznie uznać różnego rodzaju agregatory, które są swojego rodzaju multipleksem, dającym możliwosc emisji (w różnych modelach) treści przygotowanych przez stronę trzecią - zwraca uwagę Olgierd Cygan, CEO / managing partner w Digital One. - Osobiscie przyjmuje punkt widzenia, który zakłada ze telewizja internetowa to przedsiewziecie, które oferuje uzytkownikom dostep do tresci wideo w internecie, zarówno emitowanych live, jak i na zadanie, które sa zarzadzane przez redakcje. Własnie nowoczesny programing, rekomendacje, wskazywanie okreslonych materiałów, jest tym co odróznia internetowe projekty telewizyjne od zwykłych agregatorów tresci wideo - podkresla Cygan.

Na problemy z rozgraniczeniem usług on demand od tradycyjnych programów telewizyjnych wskazuje takze Łukasz Skrzypek, wiceprezes IPLEX.

- Granica miedzy obiema formami usługi nie jest jednoznaczna. Czesc materiałów wideo pokrywa sie w bibliotekach zarówno telewizji internetowej, jak i serwisów VoD. Uzytkownik w obu zródłach sam wybiera tresci, które chce ogladac tworzac niejako własne kanały tematyczne, gdzie w wypadku telewizji internetowej beda to np. teleturnieje i programy rozrywkowe, a w przypadku serwisu VoD kanały tematyczne nastawione stricte na pozycje filmowe - mówi Łukasz Skrzypek. Zaznacza, ze usługa telewizji internetowej, ze wzgledu na kontent zblizona jest bardziej do telewizji tradycyjnej, a serwisy VoD - do standardowej wypozyczalni wideo.

Pobierz cały raport Multimedia w sieci [PDF]

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.