21.11.2011 / Wideo
 

Z telewizorem w kieszeni

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 
fot. SXC.hu/plasti20/CC
fot. SXC.hu/plasti20/CC

Już sama próba zdefiniowania tego, czym jest albo czym nie jest telewizja internetowa, okazuje się niełatwym zadaniem. Nawet eksperci nie są do końca zgodni w tej sprawie. Najprościej rzecz ujmując, za telewizje internetowa uznać można wszystko to, co jest przekazem audiowizualnym, przyobleczonym w formę audycji lub programu, i emitowane do widzów za pośrednictwem stron internetowych, przy użyciu mechanizmów i oprogramowania dostępnych w internecie.

Do przekazu sygnału telewizyjnego online służą różne systemy m.in. Windows Media, Macromedia Flash Video, NSV czy Quicktime/MPEG-4. Patrząc z kolei przez pryzmat tego, kim jest nadawca i tego w jakiej formie udostępnia program widzom można wyodrębnić kilka typów telewizji internetowych. Mogą to być: stacje działające wyłącznie w sieci; nadawcy tradycyjni, którzy swój program udostępniają również w internecie; tradycyjne stacje, emitujące swoje programy online, ale w modelu na zadanie; stacje telewizyjne, nagrywające specjalne programy dostępne wyłącznie w sieci.

Mimo takiego dość oczywistego podziału, wielu użytkowników nie potrafi określić precyzyjnie, co kryje sie pod pojęciem telewizji internetowej.

- Próby definiowania pojęcia „telewizja internetowa” są z góry skazane na porażkę z prostej przyczyny - technologie i kanały przekazu wykazują wyraźna tendencje do konwergencji, przenikają sie nawzajem i różnica miedzy nimi sie wyraźnie zaciera - Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media (NuOrder Group), tłumaczy przyczyny problemów z określeniem granic medium.

Jego zadaniem za jakiś czas nie będzie odczuwalnych różnić miedzy telewizja stacjonarna, mobilna, VoD oraz internetowa. Każda z nich będzie bowiem interaktywna, na zadanie, z możliwością linkowania do sieci itd.

- Debiut nowych technologii czy nawet urządzeń takich jak tablety może mieć bardzo duży wpływ na telewizje internetowa i dystrybucje treści, w tym wideo. Od teraz przecież każdy fan gadżetów nosi ze sobą „telewizor” podpięty do netu, jak dziwnie by to nie brzmiało - dodaje Michał Siejak.


Pobierz raport Interaktywnie.com
Multimedia w internecie [PDF]

Według Teresy Wierzbowskiej, dyrektor ds. public affairs i zarazem rzeczniczki prasowej platformy ipla.pl, podstawowymi kryteriami, które powinna spełniać telewizja internetowa są: legalność (posiadanie praw licencyjnych do dystrybucji danych treści online), unikalność oferty programowej oraz nadawanie za pomocą internetu.

- Telewizje internetowe w Polsce podzielić można na kilka segmentów, ze względu na charakter oferowanych treści. Wśród nich są projekty powiązane z telewizjami tradycyjnymi oferujące m.in. seriale i programy telewizyjne, kina internetowe umożliwiające oglądanie pełnometrażowych filmów online oraz projekty związane z portalami, często skupiające sie na produkcji własnych treści, dopełniających treści tekstowe - wylicza Teresa Wierzbowska.

Zaznacza, ze nie jest to jednak sztywny podział. - Niektóre projekty oferują kilka różnych typów wideo. Takie podejście do segmentacji jest jednak istotne chociażby ze względu na różny sposób konsumpcji poszczególnych treści przez internautów, a co sie z tym wiąże – metod ich monetyzacji - wyjaśnia Wierzbowska.

Jeszcze inaczej telewizję internetową postrzega Jan Namedynski, social media director z agencji Red8 Digital. Dla niego określenie telewizja ma sens w przypadku jednokierunkowego medium, w którym sygnał audio i wideo jest dystrybuowany od nadajnika do odbiornika. Aspekt techniczny - z pozoru bez znaczenia - tak naprawdę ukształtował coś, co dziś nazywamy telewizja.

- Drugą najważniejszą cechą tego medium jest ramówka, czyli kontent ułożony według ściśle określonego klucza, w którym nawet przerwy zostały zamienione na jednostki kontentu. Wszystko jest tu podporządkowane jednemu celowi, widz ma oglądać, nie klikać - mówi Jan Namedynski.

Telewizja internetowa może wiec wedle takiego rozumowania oznaczać dwie rzeczy: klasyczna telewizje, dystrybuowana przez internet lub kontent wideo, który jest publikowany według z góry zaplanowanej ramówki.

- Ta druga definicja jest bardzo szeroka, mieści sie w niej np. projekt, który właśnie uruchomiliśmy dla Bonduelle - czyli cotygodniowy program o sałatkach przygotowywany razem z fanami marki - Jan Namedynski podaje przykład.

Zupełnie innym zjawiskiem jest tzw. streaming na żywo. Ten rodzaj treści do tej pory był ściśle związany z tradycyjna telewizja, ale teraz coraz częściej jest obecny w sieci.

- Większość transmisji odbywa sie w miejscach nie-telewizyjnych np. na stronach informacyjnych danego wydarzenia, trudno wiec w tej sytuacji mówić o telewizji - uważa Jan Namedynski.

Gdy widz żąda

O ile początkowo za telewizje internetowa uznawano przede wszystkim udostępnianie sygnału telewizyjnego przez internet, to z czasem pojecie to rozszerzyło swoje znaczenie. Obecnie dla wielu osób internetowa TV to takie treści wideo na zadanie (on demand) lub rozwiązania hybrydowe, które łącza nadawanie programu na żywo (zsynchronizowane z tym co jest emitowane na antenie) z udostępnianiem treści na żądanie.

- Za telewizję internetową można teoretycznie uznać różnego rodzaju agregatory, które są swojego rodzaju multipleksem, dającym możliwosc emisji (w różnych modelach) treści przygotowanych przez stronę trzecią - zwraca uwagę Olgierd Cygan, CEO / managing partner w Digital One. - Osobiscie przyjmuje punkt widzenia, który zakłada ze telewizja internetowa to przedsiewziecie, które oferuje uzytkownikom dostep do tresci wideo w internecie, zarówno emitowanych live, jak i na zadanie, które sa zarzadzane przez redakcje. Własnie nowoczesny programing, rekomendacje, wskazywanie okreslonych materiałów, jest tym co odróznia internetowe projekty telewizyjne od zwykłych agregatorów tresci wideo - podkresla Cygan.

Na problemy z rozgraniczeniem usług on demand od tradycyjnych programów telewizyjnych wskazuje takze Łukasz Skrzypek, wiceprezes IPLEX.

- Granica miedzy obiema formami usługi nie jest jednoznaczna. Czesc materiałów wideo pokrywa sie w bibliotekach zarówno telewizji internetowej, jak i serwisów VoD. Uzytkownik w obu zródłach sam wybiera tresci, które chce ogladac tworzac niejako własne kanały tematyczne, gdzie w wypadku telewizji internetowej beda to np. teleturnieje i programy rozrywkowe, a w przypadku serwisu VoD kanały tematyczne nastawione stricte na pozycje filmowe - mówi Łukasz Skrzypek. Zaznacza, ze usługa telewizji internetowej, ze wzgledu na kontent zblizona jest bardziej do telewizji tradycyjnej, a serwisy VoD - do standardowej wypozyczalni wideo.

Pobierz cały raport Multimedia w sieci [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.