28.11.2017 / Wirtualne światy
 

One nie chcą zabrać nam pracy... Oto zestawienie botów społecznie zaangażowanych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Maciej Maliszewski, K2 Digital Transformation
 
Maciej Maliszewski (fot. K2 Digital Transformation)
Maciej Maliszewski (fot. K2 Digital Transformation)

Filmy Science Fiction przyzwyczaiły nas do “jedynej-słusznej” wizji przyszłości, w której sztuczna inteligencja wchodzi w nieunikniony konflikt z ludzkością i zmierza do jej zagłady. Nie musimy daleko szukać: w “Terminatorze” Jamesa Camerona system komputerowy “Skynet” produkuje androidy toczące z ludźmi regularną wojnę o władzę na Ziemi. Zaś w “Matriksie” sióstr (niegdyś braci) Wachowskich widzimy postapokaliptyczny świat, w którym ludzie sprowadzeni zostali do roli wymiennych baterii, zasilających roboty zamieszkujące niebieską planetę.

Dobiegający powoli końca rok 2017 to niewątpliwie “Rok Botów”, które licznie pojawiły się w  przestrzeni Facebook Messengera. I choć poziom ich “inteligencji” jest na razie niewielki w stosunku do naszych wyobrażeń opartych na kinie S-F, rozwój tych technologii postępuje bardzo szybko, a w obszar “A.I.” pompowane są w ramach inwestycji olbrzymie fundusze.

Czy zatem cała branża interaktywna ochoczo przystąpiła do pracy nad “ostatnim wynalazkiem ludzkości”, który lada moment ogłosi zmierzch ery człowieka? Postanowiłem rozejrzeć się w poszukiwaniu botów, które przeczą tym katastroficznym wizjom i w pocie czoła pracują dla dobra ludzi lub przynajmniej bezinteresownie pełnią funkcje użyteczne dla każdego z nas. Oto pierwszy przegląd botów “Zaangażowanych społecznie”:

Yeshi to bot messengerowy, który wcielił się w postać małej dziewczynki z Etiopii. Uśmiechnięta Yeshi zabiera rozmówców w swoją codzienną wędrówkę do źródła wody pitnej. Z nieba leje się żar, na plecach ciąży jej dwunastolitrowy kanister, a droga jest długa, trudna i wyboista. Bot został z wielkim powodzeniem wykorzystany w kampanii społecznej, poświęconej problemowi z dostępem do czystej wody, z jakim borykają się codziennie 663 miliony mieszkańców naszej planety. Brawo Yeshi, otwierasz oczy ludziom, którzy zamiast oglądać durne filmy o Terminatorze powinni raczej pomóc przedstawicielom swojego gatunku, którzy żyją w niedoli!

Źródło zdjęcia: Lokai Live

Mateusz Transporteusz - to pierwszy polski bot na Messengerze, który bezpłatnie zaoferował internautom użyteczną funkcjonalność: wyszukiwanie połączeń autobusowych. Działa na terenie Gdańska i Wrocławia. - Mateusz powstał bardzo szybko i z praktycznej potrzeby - mówi Szymon Korytnicki, twórca bota. - Strasznie mi przypadł do gustu pomysł na automatyzację Messengera, poczytałem o omni app i przysiadłem do pracy. Potem pomyślałem, że mogę to ubrać w fajną formę. A Internet służy do łączenia ludzi i kotów, więc wybór był prosty - dodaje tłumacząc, dlaczego nadał swojemu botowi zabawną osobowość kota. 

Sprawniejsza komunikacja miejska to mniej spalin i hałasu w miastach - Transporteusz to zatem bot non-profit, stojący po dobrej stronie mocy! 

64205_3.png

Smok jest kolejnym botem, któremu na “sercu” leży czystość powietrza w miastach. Za jego pomocą możemy uzyskać informacje na temat zanieczyszczeń powietrza w naszej okolicy - posiłkuje się w tym celu danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. “Moim zdaniem Smok idealnie wpisuje się w to, do czego boty zostały stworzone.” - komentuje Bartek Dołęga, CEO startupu Catbots. “Wykonywanie jednej, powtarzalnej czynności i robienie tego dobrze. Szybko, w przyjaznym interfejsie i bez konieczności instalacji kolejnej aplikacji, której użyjemy i tak tylko kilka razy w roku." 

Smok odgrywa swoją rolę w budowaniu świadomości problemów z jakością powietrza, a o jego skuteczności najlepiej świadczy lawinowy wzrost jego popularności, który pojawił się wraz z nadejściem sezonu grzewczego.

64206_5.png

Dobry Bot #WOLO zajmuje się zachęcaniem studentów Uniwersytetu Warszawskiego do zaangażowania się w roli wolontariuszy w różnorodne inicjatywy społeczne i naukowe. - Wolontariat często jest błędnie kojarzony z darmową pracą. Wydaje nam się, że wymaga specjalnych umiejętności, czy też dużych nakładów czasu i energii. Nasz #WOLO Dobry Bot powstał po to, aby obalać te mity i zachęcać odbiorców do zaangażowania się w działalność na rzecz społeczeństwa - komentuje Katarzyna Kucharska, Specjalistka UCW. - Dla zespołu Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu stał się nieocenionym narzędziem do promocji wolontariatu dzięki temu, że jest zawsze dostępny, odpowiada na pytania w czasie rzeczywistym, może prowadzić rozmowę z wieloma osobami jednocześnie, a jego naturalnym środowiskiem jest komunikator internetowy - dodaje.

#WOLO to przykład Bota, który promuje pozytywne postawy wśród ludzi, a dla swoich rozmówców zawsze ma czas i parę dowcipów na poprawę nastroju. Troszkę odstaje od wizerunku Terminatora, prawda?

64207_6.png

Groomsh to chatbot, który powstał w odpowiedzi na zniszczenia, jakich w tym roku dokonały burze i nawałnice. Służy on do wzajemnego ostrzegania się użytkowników Messengera przed burzami i efektami ich przejść. Wychwytuje wyładowania atmosferyczne w odległości 100 km od użytkownika w czasie rzeczywistym i na bieżąco ostrzega go o nadchodzących zagrożeniach. - Groomsh, to projekt inny niż wszystkie. Gdy wiesz, że możesz zrobić coś, co ma szanse uratować ludzkie życie, krótkie dedlajny przestają mieć znaczenie :) - mówi Asia Cichocka ze startupu Wandlee odpowiedzialnego za stworzenie bota. - Maksowanie technologii i przekraczanie barier to jest to, co mnie napędza. Jestem pobudzony jak po porządnej espresso, gdy wiem, że mój projekt może przynieść dobro dla świata - dodaje Igor Sawczuk, CEO Wandlee.

Jak sami widzicie, twórcom botów nie brakuje pomysłów, jak wykorzystać nowe technologie dla realizacji użytecznych społecznie celów. Prezentując te proste przykłady, chciałem pokazać, że przyszłość technologii AI jest wciąż w naszych rękach - jesteśmy jeszcze na początku drogi i to od nas zależy, czy dopuścimy, aby ziściły się mroczne wizje z hollywoodzkich produkcji...

Jeśli znacie więcej przykładów “dobrych” botów, koniecznie napiszcie o nich w komentarzach pod artykułem!

 • Yeshi - powstał dzięki współpracy firm AKQA, Lokai oraz fundacji charity:water
 • Mateusz Transporteusz - autor: Szymon Korytnicki
 • SMOK - autor: Catbots
 • #WOLO - powstał dzięki współpracy firm K2 Digital Transformation, InteliWISE oraz Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu
 • Groomsh - powstał dzięki współpracy firm Wandlee, HMD Global oraz agencji Adapter z Grupy DBB

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: automatyzacja, boty, chatboty, robotyka, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Kasia
1. Kasia, 89.71.4.*, 31.12.2017 / 15:20
Kolejny bot do zestawienia - bot wspierający Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy m.me/wosp :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.