17.09.2015 / Okiem eksperta / Wyszukiwarki
 

Ciemne strony branży SEM. Na co należy uważać?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Łukasz Iwanek, Internetica
Łukasz Iwanek, Internetica

Tajemnicą poliszynela jest, że praktycznie w każdej branży należy uważać na firmy, stosujące nieuczciwe praktyki. Nie inaczej jest w branży SEM. Składa się na nie łamanie zasad pozycjonowania wyznaczonych przez Google, używanie nieefektywnych lub cudzych fraz, niejasne zapisy w umowach czy działania mające na celu podbieranie klientów konkurencji. Niestety, czarne owce będą istnieć, dopóki rynek będzie na to pozwalać, dlatego należy uczulać klientów na przejawy nieuczciwych działań, zarówno agencji interaktywnych, jak i specjalistów SEM.

Całkiem niedawno również my zetknęliśmy się z nieuczciwymi praktykami w branży. Do jednego z naszych klientów, przyjmijmy że był to hotel X z Katowic, odezwała się konkurencja twierdząc, że kampania AdWords jest źle prowadzona. Przedstawiciele firmy próbowali przekonać właściciela hotelu, że jego nazwa wyświetla się również na hasło „hotel X Katowice jest fatalny”. Dość oczywiste jest, że tego typu sformułowań można generować praktycznie nieskończone ilości i nie da się wszystkich wykluczyć. Zamiast „fatalny” można zastosować frazę „hotel X Katowice karaluchy” czy wyszukać go po haśle „hotel X Katowice brak ciepłej wody” itd. Najważniejsze, że takich fraz nikt nie wpisuje, może poza rzeczoną konkurencją. Tym niemniej, zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, tego typu nieuczciwe zagrania mogą wprowadzić właścicieli stron w konsternację.

Niestety, praktyki mające na celu przejmowanie klientów konkurencji są w branży SEM coraz częściej obserwowane. Podaż fachowych usług nie nadąża za dynamicznym wzrostem popytu na nie. Na rynku pojawiają się coraz to nowe „agencje” i niezależni „specjaliści”, którzy w pogoni za zleceniami stosują  nieuczciwe praktyki, często nie prezentując jednocześnie odpowiedniego poziomu profesjonalizmu i kwalifikacji.Klient skuszony niższą ceną lub obietnicą większej skuteczności działań pozycjonujących tak naprawdę kupuje kota w worku. Firma, która z góry gwarantuje jakieś wyniki, nie może być rzetelna. O ile ciągle jeszcze wiele firm o dobrej renomie proponuje opłatę „za efekt” w granicach pozycji 1-10, to proponowanie takiego modelu rozliczeń np. tylko za pozycje 1-5 lub 1-3 albo wręcz za pozycję 1 (sic!) może świadczyć tylko o tym, że użyte zostaną metody uznawane przez Google za nieetyczne, takie jak spamowanie czy manipulowanie indeksem stron. Takie działanie w perspektywie czasu może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Nieuczciwe działania SEM mogą być również wykorzystane bezpośrednio do walki z konkurencją w danej branży. Popularnymi metodami są tzw. fałszywe kliknięcia, których celem jest narażenie firmy prowadzącej kampanię AdWords na straty finansowe, oraz wykorzystywanie cudzych fraz. Przykładowo, konkurent jednego z warszawskich gabinetów psychologicznych konstruował swoje reklamy w taki sposób, żeby po wpisaniu nazwy gabinetu pojawiał się odnośnik reklamowy do jego strony internetowej.

Na początku tego roku sąd uznał, że jest to czyn nieuczciwej konkurencji, w postaci bezprawnej i sprzecznej z dobrymi obyczajami reklamy, skazując pozwanego na karę 10 000 zł. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz częściej prawo oraz rynek będą piętnować tego typu zachowania w branży SEM.  

Autorem wypowiedzi jest Łukasz Iwanek, właściciel firmy Internetica.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
b4after.pl
1. b4after.pl, 213.156.123.*, 19.09.2015 / 15:37
Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią edukację klientów, aby nie byli podatni na takie nieuczciwe propozycje.
Aleksander Habuda
2. Aleksander Habuda 21.09.2015 / 12:29
Bardzo dobrze napisany artykuł.

Na allegro pełno ofert "pozycjonowania za 9,99zł". Najgorsze jest to, że nie brakuje tam ofert kupna od nieświadomych niczego sobie klientów, myślących, że za kilka złotych można zaistnieć w sieci.

No i co zrobisz? Nic nie zrobisz, do więzienia nie wsadzisz :P
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.