21.06.2018 / Wyszukiwarki
 

SEO. Za pomocą tych narzędzi sprawdzisz, jakie linki odsyłają do twojej strony

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Łukasz Lubiński
 

Jeżeli linkują do nas wartościowe serwisy, rośniemy w oczach Google, jeśli nie - możemy zaliczyć spadek. O tym, jak więc analizować jakość prowadzących do nas linków pisze Łukasz Lubiński, performance marketing manager z agencji Zjednoczenie.com.

W prowadzeniu działań pozycjonujących stronę internetową bardzo ważnym punktem jest analiza backlinków, czyli linków odsyłających do naszej strony internetowej. Nie bez znaczenia jest ich jakość, ponieważ jednym z ważnych kryteriów rankingowych stron są właśnie odnośniki prowadzące do strony. W sieci możemy spotkać ogromną liczbę narzędzi służących do analizy linków przychodzących. Szybką i sprawną analizę zapewni nam kilka sprawdzonych narzędzi, które warto wybierać w swojej codziennej pracy.

Majestic

Majestic świetnie sprawdza się w analizie linków pod kątem publikacji treści, ale nie tylko, bo również analizuje backlinki. Charakterystyczne dla tego narzędzia są dwa użyteczne parametry Trust Flow oraz Citaction Flow. Oba mierzone w skali od 0 do 100. 

Trust Flow to parametr, który mówi o jakości strony. Im wyższa wartość Trust Flow, tym strona jest “bardziej godna zaufania”. Citation Flow natomiast określa liczbę linków przychodzących do danej strony. 

Dzięki tym parametrom jesteśmy w stanie określić wartość własnej strony internetowej, ale także tej, na której chcemy opublikować treść z linkiem do naszej witryny. Jeśli Citation Flow jest dwukrotnie wyższy od Trust Flow, należy sprawdzić, jakie linki kierują do strony, ponieważ tak wysoki stosunek CF do TF jest wartością niepokojącą. Może on świadczyć o dużej liczbie odnośników z mało wartościowych dla algorytmów Google stron.

65546_1.png

Oprócz analizy pojedynczych URL-i, za pomocą Majestic możemy też zbadać backlinki. Po eksporcie danych do pliku xls otrzymujemy pełną listę linków prowadzących do naszej strony. Poza samym linkiem otrzymamy również takie informacje jak tytuł źródłowego linku, anchor tekst, TF i CF URL-a oraz domeny. Istotną informacją jest także typ linku – tekst lub obrazek. Dodatkowo ważna dla nas jest informacja o indeksacji oraz utracie linkowania do naszej strony. 

Taki pakiet informacji z pewnością ułatwi analizę linków przychodzących i podjęcie decyzji o zrzeczeniu się w Google tych, które są niekorzystne dla naszej strony.

Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, które kojarzy się przede wszystkim z analizą fraz kluczowych, po których użytkownicy trafiają na naszą stronę. Oczywiście to nie jedyna funkcjonalność tego narzędzia. 

Niezwykle cenną funkcjonalnością jest badanie stanu indeksacji naszej witryny, co jest szczególnie przydatne przy publikacji serwisu, który nie ma żadnej historii w Google.

Google Search Console wskazuje również domeny, z których użytkownicy trafiają na naszą stronę. Dzięki niemu dowiemy się, ile linków kieruje z wybranej domeny do naszej strony oraz ile stron jest wskazywane przez linki. 

65547_2.png

Informacje zawarte w Search Console w stosunku do Majestica są stosunkowo ubogie, jednak jeśli chcemy korzystać z bezpłatnego narzędzia i taka prosta analiza nam w zupełności wystarcza, to konsola Google jest strzałem w dziesiątkę. 

Jeżeli chcielibyśmy wytypować niekorzystne linki dla naszej strony, to z udziałem Search Console to zadanie będzie nieco utrudnione. W tej kwestii zdecydowanie wygrywa Majestic.

Open Site Explorer od MOZ

Ostatnim narzędziem do analizy backlinków, na które warto zwrócić uwagę, jest Open Site Explorer. Parametry charakterystyczne dla tego narzędzia to Domain Authority i Page Authority. Oznaczają odpowiednio autorytet domeny oraz wprowadzanego URL-a. Zakres ich wartości mieści się w przedziale 1-100. 

Open Site Explorer, oprócz obu parametrów dla linków przychodzących, określa dodatkowo Spam Score, który wskazuje elementy określane jako nieprzychylne dla strony, tj. brak informacji kontaktowych. Narzędzie określa ten wskaźnik dla analizowanej domeny oraz dla linków przychodzących.

65548_3.png

Ciekawą opcją w narzędziu jest możliwość porównania dwóch domen. To idealna sytuacja, jeśli nie wiemy, którą domenę wybrać do publikacji treści, z której finalnie uzyskamy backlinki. Taka analiza z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru.

65549_4.png

Podsumowanie

Niezależnie od tego, które narzędzie do analizy backlinków wybierzemy, jeśli będziemy z niego korzystać prawidłowo, dostarczy nam niezbędnych danych. Oczywiście parametry każdego z narzędzi różnią się między sobą, jednak warto analizować stronę, porównując wyniki z kilku dla lepszego oglądu sytuacji. Równocześnie warto pamiętać, że czasami narzędzia podają rozbieżne informacje, dlatego zawsze ostateczna analiza należy do nas samych.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: link building, sem, seo


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.