25.01.2010 / Wyszukiwarki
 

W marketingu liczy się kontekst?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Oprócz plusów, specjaliści dostrzegają również pewne niedoskonałości reklamy kontekstowej.
Oprócz plusów, specjaliści dostrzegają również pewne niedoskonałości reklamy kontekstowej.

Tekst pochodzi z raportu "Marketing w wyszukiwarkach". Pobierz raport [PDF, 6 MB]

Reklama w sieciach kontekstowych to już niemal nieodłączny element budżetów przeznaczanych na działania wspierające reklamę w wyszukiwarkach. W założeniu ma ona pozwalać na dokładniejsze targetowanie reklam i prezentowanie ich teoretycznie najbardziej zainteresowanej grupie docelowej oraz kreowanie popytu. Czy jednak w praktyce zdaje ona egzamin i wywiązuje się ze swej roli?

Mówiąc o Search Engine Marketingu, nie sposób nie wspomnieć o reklamie w sieciach kontekstowych – ale czy aby na pewno? Część specjalistów broni tego stanowiska, dostrzegając w reklamie kontekstowej i reklamie w wyszukiwarkach podobną zasadę działania, która opiera się na dopasowaniu przekazu reklamowego do otoczenia, w którym znajduje się internauta i informacji, którymi jest zainteresowany. Inni przestrzegają natomiast przed zaliczaniem reklamy kontekstowej do działań SEM. - Reklama kontekstowa i reklama na samodzielnie dobranych stronach WWW nie jest reklamą w wyszukiwarkach i tej formy promocji nie można traktować jako Search Engine Marketing. To, że w kilku systemach do emisji boksów sponsorowanych (m.in. Adwords i Adkontekst) można jednocześnie uaktywnić reklamę na stronach internetowych, to jedynie dodatek i ułatwienie, jednakże nie świadczy o powiązaniu pomiędzy promocją w wynikach wyszukiwania a promocją w sieci stron partnerskich – twierdzi Wojciech Szymański, kierownik Działu Promocji w Wyszukiwarkach w firmie Ideo.Dlaczego warto reklamować się w sieciach kontekstowych?

Niezależnie od tego, reklama w sieciach kontekstowych z roku na rok zyskuje na popularności i jest coraz częściej wykorzystywana jako wsparcie dla tradycyjnych kampanii w wyszukiwarkach. Jak zauważa Łukasz Duda, dyrektor sieci Adkontekst, reklama kontekstowa swoją popularność zdobyła między innymi dzięki połączeniu takich zalet, jak: precyzyjne targetowanie, duży zasięg reklamowy, relatywnie wysoka jakość oraz stosunkowo niskie koszty dotarcia. - Wykorzystane w systemach reklamy kontekstowej zaawansowane mechanizmy analizy językowej i semantycznej powodują, że reklamy  prezentowane są najbardziej adekwatnej grupie docelowej. Dodatkowo, możliwość szczegółowego budżetowania kampanii oraz zawężania emisji do wybranej kategorii tematycznej, konkretnej witryny oraz dostępne opcje geotargetowania sprawiają, że reklamodawca może w pełni zarządzać kampanią i optymalizować koszty dotarcia – twierdzi Łukasz Duda. Słowa te potwierdza Piotr Stanoch, SEM manager w Trendmaker: - Sieć kontekstowa pozwala rozszerzyć zasięg kampanii bardzo szybko i stosunkowo niskim kosztem. Zawsze jednak trzeba indywidualnie rozważyć, czy osiągnie to zakładane cele biznesowe.

Głównym założeniem wykorzystania sieci kontekstowych jest precyzyjne dopasowanie reklam do kontekstu witryny, w której jest ona wyświetlana. Producent sprzętu fotograficznego może bowiem dużo łatwiej znaleźć potencjalnych klientów wśród czytelników artykułu na temat obiektywów szerokokątnych niż na stronach o zupełnie odmiennej tematyce.

W kilku zdaniach zasadę działania sieci kontekstowych stara się opisać Mateusz Ostachowski, dyrektor sprzedaży w Kompan.pl: - Wyszukiwarką trafiamy do osób, które już podjęły decyzję, że są czymś zainteresowane (mają potrzebę) i trafiamy do nich z komunikatem reklamowym w momencie, kiedy sami o tym myślą (chcę jechać na wakacje, wziąć kredyt, kupić kafelki itp.). Często jednak internauta nie ma sprecyzowanych potrzeb. Reklama kontekstowa ma zatem kreować taką potrzebę. Ja chcę, żeby internauta czytając informację o zmianach klimatu, zobaczył obok malutką reklamę, że warto zobaczyć Karaiby. Żeby zaczął Pan to rozważać, bo wcześniej Pan o tym nie myślał, myślał Pan o Egipcie, ale teraz Pan wie, że poziom morza się podnosi i tych wysp może za kilka lat nie być. I kiedy już omówi to Pan z bliską osobą, zapewne wpisze Pan w wyszukiwarkę „last minute bermudy” – z tego powodu kampanie łączone mają większą skuteczność.

Co oferują nam sieci?

W ofercie produktowej sieci kontekstowych znajdziemy reklamy tekstowe, tekstowo-graficzne, graficzne, flash oraz wideo, emitowane zarówno w treści strony, jak i na dodatkowej warstwie (czyli tzw. reklamy typu intext). - Wielość dostępnych form reklamowych sprawia, że kampanie w sieciach kontekstowych mogą być wykorzystywane przy realizowaniu strategii marketingowych ukierunkowanych nie tylko na wzrost sprzedaży, budowanie zasięgu, ale także na zwiększenie rozpoznawalności marki – twierdzi Łukasz Duda z Adkontekst. Dzięki wykorzystaniu rozmaitych form reklamowych możemy więc osiągać różne cele. Specjaliści wskazują na trzy główne założenia, które przyświecają klientom sieci kontekstowych.

Pierwszym z nich jest budowanie świadomości marki poprzez kampanie brandingowe, wykorzystujące najczęściej kilka dostępnych formatów. Kolejnym rodzajem kampanii, które możemy realizować za pomocą sieci kontekstowych są te, nastawione na efekt i sprzedaż. Dzięki dokładniejszemu zdefiniowaniu grupy docelowej i określeniu stawki za wykonanie konkretnej akcji przez użytkownika, cieszą się one sporą popularnością, w szczególności wśród właścicieli sklepów internetowych, a także m.in. w branży finansowej i ubezpieczeniowej. Wreszcie za pomocą wymienionych wyżej form reklamowych możemy przeprowadzać kampanie zasięgowe, których celem jest przekierowanie na stronę reklamodawcy jak największego ruchu – takim działaniom sprzyja spory zasięg polskich sieci kontekstowych.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: google, kontekst, pozycjonowanie, ppc, reklama kontekstowa, sem, seo, wyszukiwarki


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.