
Interaktywnie.com: Możemy szykować się na nowe badanie, które między innymi będzie mierzyć streaming wideo i internet mobilny. Z czym będą największe problemy?
Andrzej Garapich, PBI: Na razie przedstawiliśmy efekt konsultacji na rynku. To nie oznacza wcale, że wszystkie zmiany zostaną automatycznie wdrożone. Z czym będą problemy? Jeśli chodzi o przekaz strumieniowy, to największy problem jest ze streamingiem przesuniętym w czasie. Na przykład YouTube, gdzie od momentu ściągnięcia filmu do jego odtworzenia, mija kilka, czasem kilkanaście minut. Ale można także filmik nagrać i odtworzyć off-line po godzinie, dniu, tygodniu lub nawet roku. Czy taką oglądalność wliczać do wyników tego materiału? Czy film, który ściągamy na twardy dysk, a potem oglądamy na spokojnie w zaciszu domowym, nieraz wielokrotnie, też należy mierzyć? Nie ma tu dobrej odpowiedzi, to kwestia umówienia się branży. Na razie więc powiedzieliśmy, że streaming jest tym, co internauta ogląda na bieżąco, a nie ściąga i ogląda po jakimś czasie. Podcasty więc, póki co, nie będą uwzględniane, bo nie bardzo mielibyśmy jak to mierzyć.
A mobile?
Tu też brakuje kilku definicji. Czy przeglądanie stron na laptopie za pomocą modemu GSM jest internetem mobilnym? Z punktu widzenia operatora nie wiadomo, czy karta SIM jest wpięta w modem, czy w telefon. Natomiast w przypadku smartfonów, użytkownik w jednej chwili może być połączony przez 3G, a za chwilę przełączyć się na wi-fi. Z punktu widzenia użytkownika będzie to jedna sesja, ale dla operatora - już nie - dla niego użytkownik znika z pola widzenia wyjścia z sieci GSM. Dla wydawcy z kolei to dwóch zupełnie różnych użytkowników. Jeden łączący się z internetem przez bramkę GSM, a drugi tradycyjnie. Technologicznie, dla celów badawczych to jest to trudne do połączenia, choć w przypadku współpracy z operatorami - prawdopodobnie możliwe.
Jak w przyszłości PBI będzie rozwiązywał kolejne problemy związane z rozwijającymi się technologiami? Spotkania branży będą częstsze?
Obecne konsultacje to naprawdę duże przedsięwzięcie, wzięło w nich udział niemal 100 osób, przedstawicieli różnych reklamodawców, domów mediowych i wydawców. Jest pomysł, by co jakiś czas to powtarzać. Spotkania takie zapewne będą organizowane w przyszłości.
W Twojej prezentacji na temat wyników konsultacji pojawił się wątek rekrutowania panelistów nie tylko online, ale i offline. PBI stać na to?
Konsultacje wokół panelu miały być zorganizowane znacznie wcześniej, właśnie po to, by polepszyć skuteczność rekrutacji panelistów. To oczywiście oznacza znacznie większe koszty, jednak panel rekrutowany offline był jednym z podstawowych postulatów, za którym byli wszyscy specjaliści z grupy panelowej. To, że jeszcze tego nie wprowadziliśmy, wynika wyłącznie z tego, że nie było na to stać. Jak to będzie w przyszłości – czekamy na decyzję nowych właścicieli.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
To tak jakby zastanawiać się czy mierzyć oglądalność strony www załadowanej z cache przeglądarki po odłączeniu kabelka sieciowego. Streaming wprawdzie ma dwa rodzaje, ale zdecydowanie częściej kojarzony jest z "live", a "na życzenie" to już podcasty.