24.10.2018 / Wywiady / Wywiady
 

Bartek Cymer: Marka Peppermint zostaje. Współpraca z Quad/Graphics zapewnia nam dużo autonomii

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Bartek Cymer
Bartek Cymer

Na początku września koncern poligraficzny Quad/Graphics Europe ogłosił przejęcie agencji full-service Peppermint Warszawa. Obie firmy - mimo że będą działać niezależnie - chcą oferować pełen zakres rozwiązań: od strategii marketingowych i działań kreatywnych, poprzez implementację działań, po obsługę mediów. O tym, czy możliwa jest efektywna współpraca tak różnych podmiotów rozmawiamy z współzałożycielem agencji i dyrektorem zarządzającym agencji - Bartkiem Cymerem. 

Interaktywnie.com: Agencja Peppermint została na początku września przejęta przez koncern poligraficzny Quad/Graphics Europe. To raczej niecodzienny partner?

Bartek Cymer, współzałożyciel agencji zintegrowanej Peppermint, obecnie jej dyrektor zarządzający.

Ma kilkunastoletnie doświadczenie z zakresu strategii marki. Pełnił funkcję marketing directora, a następnie Chief Revenue Officera w produkującej drukarki 3D firmie Zortrax. W latach 2013-15 wykładowca poznańskiej School of Form. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Szkoły Strategii Marki Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Bartek Cymer, dyrektor zarządzający Peppermint Warszawa: Quad/Graphics Europe to firma, która w Europie rzeczywiście działa głównie na rynku poligraficznym, ale u siebie, w USA, mocno rozwija kompetencje reklamowe, zwłaszcza w branży usług PPC. Teraz chce takie samo podejście wdrożyć tutaj. Oni poszukiwali partnera, który im w tym pomoże, a dla nas była to gwarancja, że będziemy mogli rozwijać się w kierunku, który nas interesuje. Dzięki połączeniu zyskamy know-how z rynku amerykańskiego, ale też szansę stania się pierwszym filarem nowej filozofii Quada na rynku europejskim.

Połączenie tak różnych podmiotów bywa jednak trudne, o czym świadczy przykład Deloitte Digital.

Nie mamy jeszcze na tyle szerokiej perspektywy, by stwierdzić z całą pewnością, jak wszystko się ułoży, ale z góry zadbaliśmy o pewne, ważne dla nas, kwestie. Marka Peppermint zostaje, a my będziemy działali z dużą doza autonomii. Nie połączyliśmy biur, nie połączyliśmy struktur, przynajmniej nie całkowicie, bo oczywiście zazębiają się w kilku aspektach. Będziemy wykorzystywać wzajemnie swoje zasoby, ale chcemy działać w miarę niezależnie. 

Peppermint była najpierw agencją BTL, potem rozwijała się o digital i ATL. Na jakich kompetencjach zależał Quad/Graphics? 

BTL był na pewno ważnym czynnikiem. To nieco zapomniana dziedzina marketingu, bo agencji, które się nim zajmują nadal jest sporo, ale raczej żadna się nim nie chwali. U nas BTL to 50% działalności, drugie 50 stanowi digital. Nigdy nie szliśmy w ATL, jeśli się nim zajmowaliśmy to raczej przy okazji działań digitalowych, więc BTL wydaje mi się kluczowy. To też dość jasny punkt styku z in-store'ową częścią Quad/Graphics, bo w naturalny sposób możemy rozwijać ich aktualną ofertę. 

Jaka to oferta?

Quad/Graphics Europe produkuje POS-y i jest w stanie zrealizować dedykowane rozwiązania dla klienta, zarówno jeśli chodzi o wdrożenie, jak i produkcję. Brakowało im jednak kreacji, która zawsze przychodziła z zewnątrz. Teraz będziemy mogli zaoferować wszystko, od A do Z. Mamy nadzieję, że pozwoli nam ono mocno optymalizować koszty projektów in-store'owych i czas ich wdrożenia. Chcemy, by to było naszym wyróżnikiem. 

In-store jest więc kluczowy?

Tak, ale jest też pierwszym etapem, wynikającym naturalnie z synergii naszych kompetencji. Nie możemy i nie mamy zamiaru porzucić działalności stricte reklamowej. W dalszej kolejności będziemy zastanawiać się, jak wykorzystać np. nowoczesne trendy digitalowe w działalności in-store'owej i dalej rozwijać agencyjną ofertę digital.

Kampanie in-store'owe w Polsce raczej nie zwracają na siebie większej uwagi.

Ciężko podać przykład zmasowanego działania, bo zwykle są to jednostkowe, szyte na miarę rozwiązania i my też nad takimi będziemy pracować. Z jednej strony będziemy się starali wprowadzić udogodnienia dla marketerów tak, by śledzili logistykę swoich rozwiązań sprawniej; z drugiej - będziemy pracować też nad rozwiązaniami po stronie konsumenckiej. 

Agencje Netizens i Peppermint połączyły się w 2009 roku pod wspólną marką Netizens.

W 2013 roku połączony podmiot podzielił się z powrotem na spółki, z których fuzji powstał.

Ponownie wchodzi Pan w kooperację - wcześniej był Netizens, po którym wspominał Pan, że trudno odbudować markę po 3-letnim niebycie. To znaczy, że nie da się pozostawać w niezależnej strukturze?

Sytuacja z Netizens była inna. Wtedy marka Peppermint została wchłonięta i przestała być komunikowana. Z niezależną strukturą bywa różnie. Można podchwycić jednego ważnego klienta i wtedy nie ma na co narzekać. Próg wejścia jest jednak bardzo niski i bez jakiegoś wyróżnika, w którymś momencie robi się ciężko. Od dłuższego czasu zdawaliśmy sobie z tego sprawę i zaczynając rozmowy z Quad/Graphics Europe wiedzieliśmy, że tam jest potencjał do stworzenia takiego wyróżnika. Nadal będziemy podążać ścieżką niezależnej agencji, ale chcemy się skalować w górę, robić więcej projektów, w tym zagranicznych, co teraz będzie możliwe.

Trudny rynek? 

Zdecydowanie. Kiedyś klienci kupowali kompleksowe rozwiązania i nie patrzyli na poszczególne składowe. Teraz klient często przychodzi z projektem o dość dużej skali, ale od agencji oczekuje wyłącznie strategii działań i konceptu kreatywnego, bo egzekucję chce robić we własnym zakresie. Po prostu szuka oszczędności i wydaje mu się to łatwe. Różnie to potem wychodzi, ale z pewnością klient ma poczucie, że jest taniej. 

Z Quad/Graphics będziecie mogli realizować również projekty wykorzystujące najnowsze trendy - AR, VR, voice search? 

Myślę, że tak, bo oprócz zaplecza finansowego, Quad/Graphics zapewnia również zaplecze technologiczne, co sprawia, że dla klientów, którzy chcą wykorzystać nowe technologie stajemy się bardziej wiarygodnym partnerem. Quad globalny ma już za sobą wdrożenie technologii AR i monitorowania in-store'ów, więc jest to kierunek jak najbardziej realny.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.