Poczta Polska ma plan w walce z firmami kurierskimi.
Od wczoraj wszyscy klienci Poczty Polskiej nie muszą już stać w długich kolejkach aby wysłać list, czy kupić znaczek. Otóż znaczek każdy wydrukuje sam w domu, a list wyśle mailem, który w formie papierowej dotrze do adresata. Chodzi o neoznaczek, neokartkę i neolist, które działają w ramach nowej platformy Envelo. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie chce wprowadza polski giganta.
Interaktywnie.com: Poczta Polska od kilku miesięcy mocno się zmienia i wprowadza różnego rodzaju e-usługi. Mamy już neokartkę, czyli możliwość wysłania maila w formie papierowej karty oraz elektroniczne awizo - powiadamianie o przesyłce smsem. Poczta w przyszłości będzie bardziej jak kurier UPS albo InPost, który inwestuje w paczkomaty?
Grzegorz Świdwiński, prezes zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe: Staramy się rozwijać w kilku kierunkach. Strategia jest taka, że chcemy budować grupę kapitałową. Mam tutaj na myśli obszar związany z logistyką, finansami i ubezpieczeniami, ale również z e-usługami. Wystarczy popatrzeć na neokartkę mobilną, którą wdrożyliśmy na początku wakacji. Na wielu blogach i serwisach internauci dawali wyraz swojemu zaskoczeniu, że Poczta Polska podjęła takie wyzwanie. Tutaj warto dodać, że to dopiero początek procesu zmian.
Wprowadzanie usług elektronicznych się opłaca? Widać, że na promocję neokartki musiały pójść spore pieniądze, bo między innymi pojawiły się spoty ze znanym komikiem Grzegorzem Halamą.
Pieniądze zainwestowane były odpowiednio do celów biznesowych. Zanotowaliśmy dużo pobrań aplikacji, pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, co oznacza że kampania się spodobała a sam produkt cieszy się zainteresowaniem wśród użytkowników. Zresztą nie liczą się dla nas same pobrania aplikacji, ale również aspekty wizerunkowe, które były przy tej promocji bardzo ważne.
A jakieś konkretne liczby? Na przykład to, jakie było zainteresowanie aplikacją Poczty na telefony?
W sklepie Google mamy ponad 11 tysięcy pobrań, w tym 80 proc. to aktywni użytkownicy.
Jest trochę za wcześnie, aby to porównywać. W końcu Polacy wysyłają kilkadziesiąt milionów kartek tradycyjnych w ciągu roku.
To co w takim razie ze wszystkich e-usług najbardziej upodobali sobie klienci?
Przede wszystkim neokartkę mobilną, którą można wysłać z każdego miejsca na świecie. Wystarczy do tego smartfon. Dużym plusem jest to, że użytkownicy mogą wysłać samodzielnie wykonane zdjęcia jako neokartki. Jej wdrożeniu towarzyszył konkurs wakacyjny. Zadaniem uczestników było nadesłanie neokartek z miejsc, które odwiedzili w czasie letniego urlopu. Klienci wysłali do nas prawie tysiąc konkursowych prac. Widać więc, że wysłanie tradycyjnej pocztówki przez urządzenie mobilne to doskonała okazja do zabawy. Różnego rodzaju kolaże, ramki, dodatki, specjalne napisy. Polacy są naprawdę bardzo kreatywni.
W ramach cyfryzacji przedsiębiorstw często bywa tak, że zwalnia się pracowników, których zastępują maszyny. Czy tak samo będzie w przypadku Poczty Polskiej? Co na przykład stanie się z listonoszami?
Trendy rynkowe są wyraźne. Korespondencja tradycyjna jest coraz częściej zastępowana elektroniczną. Dlatego Poczta idzie w kierunku, którego oczekują od nas nasi klienci. To dlatego budujemy ofertę e-usług z dostępem do produktów pocztowych przez internet. Łączymy tradycję z nowoczesnością. Nowa Poczta to także rozwój usług finansowo-ubezpieczeniowych, które już teraz są proponowane naszym klientom przez listonoszy. Widać więc, że pracy dla listonoszy nie zabraknie.
Patrząc w przyszłość na usługi pocztowe, można się zastanawiać, czy w ogóle tradycyjna placówka z panią w okienku będzie w ogóle potrzebna.
Mamy badania, które jasno pokazują, że tak. Weźmy chociażby małe miejscowości. W nich poczta jest elementem krajobrazu społecznego. W miastach, w których istnieje rozbudowana infrastruktura, klienci traktują placówki Poczty jako jeden z wyspecjalizowanych punktów usługowych. Z kolei w mniejszych miejscowościach, szczególnie na terenach wiejskich, dostęp do usług pocztowych a także finansowych umożliwia sprawne funkcjonowanie społeczności lokalnych
Czyli nie ma szans na to, że za 10 lat w kraju znikną tradycyjne placówki pocztowe z rajstopami i innymi rzeczami, które z pozoru wydają się niepotrzebne?
Placówki pocztowe to nasz ogromny atut i przewaga konkurencyjna. Mamy największą sieć takich placówek w kraju.To już nie tylko listy i paczki, ale również oferta finansowa i ubezpieczeniowa. Poczta Polska radykalnie też zmieniła swoją ofertę handlową dostępną w swoich placówkach. Obecnie klienci mogą kupić tam produkty około pocztowe. Są to walory i akcesoria filatelistyczne, prasa, artykuły biurowe, artykuły dla dzieci i zestawy do pakowania. Te produkty sprzedajemy między innymi w samoobsługowych strefach handlu. Takie rozwiązanie jest wygodne dla klienta, ale także nam daje szereg dodatkowych korzyści. Klient sam wybiera produkt, który chce zakupić i zgłasza się jedynie w celu dokonania zapłaty, co automatycznie skraca czas obsługi.
A co ze znaczkami pocztowymi? Będą tylko dla kolekcjonerów?
Nasi klienci będą ciągle mieli wybór pomiędzy znaczkami projektowanymi przez najlepszych polskich grafików i e-znaczkami, czyli takimi które klienci sami będą mogli wydrukować w Internecie i opłacić online.
Najnowsze badania Homo Homini pokazują jednak, że około 35 procent osób nie jest zainteresowanych nowymi usługami na poczcie. To sporo. Jak przekonać tę część Polaków do nowych rozwiązań?
Najpierw chcemy się skupić na tych 65 procentach, zainteresowanych e-usługami. Dla pozostałej części przygotujemy inną ofertę, czyli taką, żeby zobaczyli jak Poczta się zmienia. Zawsze jest tak, że w przypadku nowych rzeczy, część jest zadowolona, a część nie. Także na razie skupiamy się na tych 65, które Pan wymienił.
Ta pozostała część to nadal znaczące 35 procent. Zastanawiam się zatem, czy przekonanie tych osób do nowych usług jest w ogóle możliwe? Często są to starsi klienci, którzy nawet nie potrafią obsługiwać komputera.
Nam nie zależy na przekonaniu wszystkich do jednego słusznego modelu. Dążymy do tego, aby oferta Poczty Polskiej była zróżnicowana, tak aby każdy klient poczuł się usatysfakcjonowany.
Tylko, że nowoczesne sposoby są prostsze i pozwalają oszczędzić czas na stanie w długiej kolejce po znaczek. Może zatem warto, żeby Poczta Polska także edukowała?
Edukowanie to fragment naszej strategii biznesowej, będziemy pokazywać jak korzystać z e-usług Poczty Polskiej, jakie korzyści mają z tego klienci.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»