19.07.2017 / Wywiady
 

Strategia employer brandingowa? Wystarczy traktować ludzi z szacunkiem

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Michał Szynal, Form Up
Michał Szynal, Form Up

O, zwłaszcza młodych, pracownikach branży kreatywnej pisze się sporo, a wydany ostatnio raport SAR pod tytułem „Co nie styka z młodymi w branży?” nie pozostawia złudzeń. Reklama jest dla nich raczej przystankiem w karierze zawodowej, a nie cele samym w sobie, a pracodawcy muszą coraz zacieklej walczyć o talenty. Większość pracodawców inwestuje więc w budowanie swojej marki, ale o faktycznych zmianach w funkcjonowaniu agencji słychać niewiele.

Michał Szynal, dziś CEO agencji Form Up, przedtem związany m.in. Isobar Polska (Dentsu Aegis Network) na taką się zdecydował. Z Interaktywnie.com rozmawia o tym, jak skrócenie czasu pracy wpływa na atmosferę i wydajność, a także przekonuje, że nie jest to element strategii employer brandingowej, bo o atrakcyjności pracodawcy, decyduje coś zupełnie innego... 

Interaktywnie.com: Czy 8-godzinny dzień pracy jest już reliktem przeszłości?

Michał Szynal, CEO Form Up: Niekoniecznie, ale przy odpowiednich warunkach skrócenie czasu pracy do 7 godzin jest po prostu do zrobienia. Osiem, a często nawet więcej godzin spędzanych w biurze nie zawsze oznacza, że tyle właśnie czasu poświęcamy samej pracy. W Polsce zauważyć można taką kulturę "siedzenia" dłużej. Ma to pokazać nasze zaangażowanie, ale – tak jak wspomniałem wcześniej – nie zawsze oznacza to, że rzeczywiście angażujemy się bardziej. Przy odpowiednich procedurach i atmosferze, bez uszczerbku na jakości realizowanych zadań, dzień pracy można skrócić, choć pewnie jest to prostsze w mniejszych firmach.

Francuzi oficjalnie też pracują 35 godzin w tygodniu. Nieoficjalnie jednak wygląda to bardzo różnie.

U nas ta zmiana nie jest wyłącznie deklaracją. Naturalne jest to, że jeśli w firmie pracuje 500 czy 1000 osób, to procedury muszą dotyczyć niemal każdego aspektu: od ustalenia harmonogramu po wielokrotne spotkania pracowników wszystkich działów. Sama praca zajmuje jedynie część czasu spędzanego w biurze, a duża część energii kieruje się do wewnątrz organizacji zamiast na zewnątrz. Mniejsze firmy mogą się skoncentrować na zrealizowaniu zadania. U nas ograniczyliśmy do minimum dodatkowe czynności, które nie wpływają bezpośrednio na cel.

Krótszy czas pracy podnosi efektywność?

Ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić. U nas skrócenie czasu pracy na pewno nie wpłynęło na nią negatywnie. Praca jest wykonana dobrze i na czas, tak jak przedtem.

A może krótszy czas pracy okazał się sposobem na Millenialsów? Tyle mówi się o tym, jak to ciężko z nimi współpracować. Może to po prostu strategia employer brandingowa?

Nie mamy strategii employer brandingowej. Wiem, że kwestia współpracy z młodym pokoleniem pojawia się na licznych konferencjach, jest wiele badań i materiałów na ten temat, ale ja podchodzę do nich z dużym dystansem. Nasza firma to miejsce, gdzie ludzi, a pracują u nas głównie ludzie młodzi, traktuje się zwyczajnie z szacunkiem, a wtedy najczęściej działa to w obie strony. Po prostu traktujemy pracowników tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w pracy. To się chyba sprawdza, ponieważ nie mamy żadnych problemów z rekrutacją, motywacją czy utrzymaniem zespołu. Wydaje mi się, że pewne rzeczy są niezmienne i niezależne od pokolenia. Nie wiem zresztą, może poprzednie więcej było w stanie znieść, ale to nie ma dla nas znaczenia, bo my nie sprawdzamy granic możliwości naszego zespołu.

Za dużo się mówi o EB, a za mało robi w rzeczywistości?

Dobrze, że się o tym mówi, że podejmuje się ten temat.Nie wiem, czy rzeczywiście mało robi się w tym zakresie, ciężko mi wypowiadać się w kontekście innych firm. Branża, zwłaszcza reklamy internetowej, ciągle potrzebuje nowych ludzi i musi umieć ich przyciągać.

Przyciąga?

Ma bardzo dużo do zaoferowania. Rynek prężnie się rozwija i tak będzie jeszcze przez wiele lat. Reklama daje możliwość długofalowego rozwoju zawodowego, który wiąże się z coraz większymi pieniędzmi. To, czego u nas brakuje, to wskazywania ludziom tej branży jako kierunku rozwoju zawodowego. Choć faktycznie długi czas pracy, który często łączy się z pracą w branży, pewnie może odstraszać...

Wciąż jednak agencje nie kwapią się do jego skracania.

Nie wiem dlaczego. Nie chcę też wypowiadać się w imieniu całej branży. U nas dzień pracy jest 7-godzinny i ten model się sprawdza. Byłbym jednak ostrożny w formułowaniu ogólnych sądów. Podejrzewam, że to może się zmienić, ale nie z dnia na dzień.

Jakie kompetencje najbardziej poszukiwane są na rynku reklamy online?

Przede wszystkim analityczne oraz związane z tworzeniem contentu. Tym też zajmujemy się w Form Up.

Zajmujecie się content performance, czyli content marketingiem efektywnościowym?

Nie do końca. Sami ukuliśmy tę definicję, bo w Polsce nikt nie zajmuje się tak rozumianym content marketingiem. Wychodziliśmy od specjalizacji performance marketingu, czyli prowadzenia sprzedaży przez kanał digitalowy. Ja mocno jednak wierzyłem, że da się wprowadzić do performance marketingu właśnie content marketing, bo rozumiałem go inaczej niż większość agencji stricte contentowych. One dla mnie – człowieka ze świata mediowego, perfromance'owego – były trochę z innej bajki, bardziej z PR-u. Rozliczały się np. w modelu za liczbę znaków, publikacji, czy w ogóle długofalowo za jakiś bliżej nieokreślony efekt. Dla mnie to było za mało. Wiedziałem, że content marketing może przynosić konkretne efekty sprzedażowe i że tak też można rozliczać się z klientami.

To chyba bardziej do nich przemawia?

Oczywiście, bo rozliczamy się za sprzedaż produktów klienta. Taki model zawsze pasuje kontrahentom. Nie oceniam jednak innego sposobu rozliczania, po prostu nie jest to mój sposób działania.

Pana się sprawdza?

Tak :) sukcesy mówią same za siebie. Przykładowo, operator Premium Mobile, młodej sieci telefonii komórkowej na polskim rynku, powierzył nam swój budżet reklamowy. Od dwóch kwartałów jest on numerem jeden jeśli chodzi o liczbę przenoszonych numerów między sieciami w Polsce. Prowadzimy całościową kampanię digitalową firmy z wykorzystaniem wszystkich kanałów i content marketingu. Z tej realizacji jesteśmy bardzo dumni.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.