Second Life największą wtopą 2007 roku. W bieżącym roku szerzej patrz na reklamę w wyszukiwarkach, oraz stawiaj na komunikację one-to-few.
Second Life największą wtopą 2007 roku
Panel moderowany przez Steva Rubel z Edelman Digital rozpoczął się od kilku pytań, na które odpowiadali uczestnicy konferencji za pośrednictwem przycisku do głosowania znajdującego się przy fotelu.Pierwsze pytanie jakie padło brzmiało: "Czy w tym momencie zdajesz relację z tej konferencji na Twitterze?” (Twitter to pierwowzór polskiego blipa). 89% odpowiedziało, że nie, 11%, że tak.
Za "najbardziej przereklamowany trend e-marketingu 2007 roku" 57% uczestników konferencji uznało Second Life. Steve Rubel stwierdził, że "Second Life było dla marketerów największą wtopą minionego roku”. Co zatem zrobić, aby uniknąć podobnych pułapek w tym roku?
Użytkownicy przede wszystkim
Joshua Stylman, managing partner Reprise Media powiedział, że marketerzy powinni zadać sobie 3 pytania, zanim przeznaczą swoje budżety na działania wykorzystujące jeden z nowopowstających trendów:- Czy trend ten jest fascynujący?
- Czy ma już swoich użytkowników?
- Czy jesteś w stanie zainteresować czymś tych użytkowników?
Szersze spojrzenie na marketing w wyszukiwarkach najważniejszym trendem bieżącego roku
Za trend zasługujący na największą uwagę marketerów paneliści uznali ewolucję reklamy w wyszukiwarkach. Stylman powiedział, że marketerzy powinni szerzej patrzeć na marketing w wyszukiwarkach. Ta forma reklamy otrzymuje bardzo duży kredyt zaufania (który przekłada się na nakłady finansowe), ponieważ powszechnie uważa się, że jest najskuteczniejsza. Ale okazuje się, że wyszukiwanie ma znacznie większy potencjał, gdyż może doskonale integrować pozostałe kanały komunikacji reklamowej.
"Wystarczy przypomnieć sobie jak sami korzystamy z wyszukiwarki” - mówi Stylman. "Czy używasz jej tylko wtedy, gdy kupujesz produkt, czy również w sytuacji kiedy chcesz zdobyć informacje na temat produktów, które zamierzasz kupić w przyszłości, niekoniecznie przez internet".
Forrester Research donosi, że zakupy dokonane w realu pod wpływem doświadczeń sieciowych w połączeniu ze sprzedażą w ramach e-commerce, już w 2007 roku osiągnęły 27% udziału w amerykańskiej sprzedaży detalicznej w ogóle.
Stylman sugeruje, że w niedalekiej przyszłości wyszukiwarki będzie można wykorzystać jak swego rodzaju marketingowe systemy business intelligence. Wiedza z nich uzyskana pozwoli lepiej zrozumieć oczekiwania konsumentów i opracować lepsze produkty.
Stawiaj na komunikację one-to-few
Craig Daitch z Digitas stwierdził, że internauci coraz rzadziej będą wykorzystywać internetowe komunikatory do tego, aby tylko spytać znajomych: „Co tam słychać". Zdecydowanie częściej będziemy mogli spodziewać się zaproszeń do oglądnięcia wideo czy przeczytania tekstów przygotowanych samodzielnie przez naszych znajomych."Obecna technologia czyni każdego z nas wydawcą treści” - mówi Craig. "Czytając 150-cio literowe wypowiedzi na Twitterze (Twitter ma ograniczenie jednego wpisu do 150 znaków) nauczyłem się więcej, niż przez całe moje życie. Mogę śledzić wypowiedzi największych autorytetów w mojej branży. Wspólnie z nimi dyskutuję oraz wymieniam się opiniami i spostrzeżeniami".
Mat Zucker, creative director Agency.com powiedział, że marketerzy w swych działaniach internetowych muszą wychodzić poza model komunikacji one-to one, czy one-to-many i skupić się na działaniach one-to-few. Przykładowo, powinni dostarczać treści dla małych społeczności on-line, jak chociażby znajomi na Facebook.
Bez względu na to, jak tajemniczo brzmią powyższe koncepcje, Daitch wskazuje jedną złotą zasadę, dzięki której ograniczysz ryzyko porażki w eksperymentowaniu z nowymi trendami: "Jeśli znalazłeś narzędzie, które wydaje Ci się ekscytujące - przedstaw je klientowi. Jednak nie przeceniaj zbytnio tego narzędzia i nie zachwalaj zbyt mocno".
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pytanie przez kogo uznane? Rynek IT bardzo dynamicznie się rozwija więc bardzo dobre firmy mogą być na rynku stosunkowo krótko przykład jest mi znany chociażby agencja PAGE Interactive która ma bardzo uczciwe podejście do zleceń i wykonuje je praktycznie kompleksowo, każda strona jest budowana w taki sposób, żeby wszystko dobrze funkcjonowało dopiero wtedy projekt jest przekazywany do programowania. Zresztą firma zajmuje się również tworzeniem interfejsów webowych nawet najbardziej skomplikowanych odsyłam - <a href=\"http://www.pageinteractive.pl/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"></a><a href=\"http://www.pageinteractive.pl/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.pageinteractive.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.pageinteractive.pl/</a></a> najlepiej poczytać i samemu ocenić. W każdym razie wybór odpowiedniej firmy to dużo mniej kłopotów potem.
Studio software <a href=\"http://studiosoftware.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://studiosoftware.pl</a> z Wrocławia! Młody, zgrany zespół ludzi którzy robią magiczne rzeczy :) Aplikacje, stronki, usługi IT - szczerze polecam!
Jest katowicka firma Kamsoft, ale czy do końca jest to Polska firma - nie potrafię odpowiedzieć.
Polskie? mało ich. Umiem wymienić Comarch i... tyle.<br /><br /><br /> _____<br /><br /><a href=\"http://www.cracowconsulting.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">dofinansowanie pfron</a> - CracowConsulting jedyni specjaliści od dofinansowań i szkoleń PFRON
AT robilo wszystkie animacje ?
Nie jestem specem od designu i nie udaję, że jestem. Mam prawo do własnej opinii - a może nie?
Haha, Pani Kasia, spec od designu, hahaha.
Rejestracja mnie zniechęciła do dalszego oglądania serwisu.
zwać jak zwać - czarne jest bardziej premium bo ładnie bliki światła na nim widać ;-)
Wydaje mi sie, ze cala nowa kampania bacardi jest na czarno, wiec chyba dobrze, ze nie zrobili bialego tla. Kompletnie nie byloby spojne
Ja się trochę poczepiam - dlaczego koncepcja z czarnym tłem? Mojito to świeżość, lekkość, orzeźwienie. Wolałabym białe tło. <br /> Rejestracja do kitu.<br /> Poza tym ładnie wykonany serwis. I tyle :)
rejestracja to jakaś pomyłka, serwis ładny, bardzo ładnie wykonany, kawał dobrej roboty, ...ale po co w ogóle takie serwisy do kogo są skierowane i jaka korzyść mają przynieść? bo chyba nie tylko dla ludzi z marketingu tej firmy, przedstawicieli handlowych, aby uwierzyli że sprzedają niesamowity produkt, a klient??? po co ma tam wchodzić i jak ma tam trafić? Serwis dla fanów brandu?
serwis naprawde supeancki i super pomysł!<br /> Ale podzielam zdanie Piotra - ta rejestracja jest upierdliwa
gbyby nie ta rejestracja upierdliwa (i chyba nie do konca zgodna z prawem - nie mozna zdaje sie trzymac maili w bazie bez ich weryfikacji ani zmuszac wlasciciela maila do klikania w cokolwiek tylko dlatego, ze ktos inny wpisal jego adres w jakims formularzu) to bylo by bardzo fajnie...<br /> <br /> a tak tez jest bardzo sympatycznie, bo o upierdliwosci rejestracji zapomina sie zaraz po pierwszej animacji :)<br /> <br /> gratulacje Panowie - tak trzymac!
Widać rękę Piotrka, świetny projekt. Gratulacje dla AT!
Elegancka i dopracowana produkcja. To jest dokładnie to, czego się wszyscy spodziewamy po Ars Thanea i zapewne dokładnie to czego spodziewał się klient, czyli chyba ok?
W kwestii uzupełnienia - w 2005 w Wired pisano o SL, jaki to miał być "Mesjasz" MMORPG. <br /> Minęło blisko 3 lata, a tu taki World of Warcraft zdominował rynek z 63% udziałem, w rynku wszystkich gier tego typu (12 mln płatnych subskrybentów!)<br /> <BR><BR><br /> <a class="non-html" href="http://www.mmogchart.com/Chart1.html"> http://www.mmogchart.com/Chart1.html</a> - ilość subskrybentów<br /> <BR><br /> <a class="non-html" href="http://www.mmogchart.com/Chart7.html"> http://www.mmogchart.com/Chart7.html</a> - udziały w rynku<br /> <BR><BR><br /> To pod rozwagę każdej firmie/agencji, do której przyjdzie ktoś nawiedzony i zacznie rozprawiać o "nieograniczonych możliwosciach wirtualnych światów w SL". Wiecej pokory. :)
Apropo "wspaniałości" Second Life polecam storne MMOGchart <a href="http://www.mmogchart.com/Chart2.html" target="_blank"> i spojrzeć na chart</a> (płatne konta)<br /><br />oraz <a href="http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/secondlife.com?site0=secondlife.com&site1=tvn24.pl&site2=fotka.pl&y=r&z=3&h=400&w=700&u%5B%5D=secondlife.com&u%5B%5D=tvn24.pl&u%5B%5D=fotka.pl&x=2008-0325T19%3A27%3A36.000Z&check=www.alexa.com&signature=m9D0SRar0TGGphsBafKgF4M1vGM%3D&range=3y&size=Large" target="_blank">zasieg wg. alexa.com </a> (second life vs. fotka vs. TVN 24)<br /><br />No comments. <br /><br />SL to tylko humbug medialno - marketingowy nie wart funta kłaków.<br />Stadiony, wyspy, redakcje, avatary, koncerty i inne bzdety, bez obrazy - to tuning własnego ego a nie realne budowanie wizerunku.
<blockquote>a po drugie czy uważasz / cie, że agencje interaktywne jak k2, os3, opcom, powinny w swoim zakresie usług rozważyć SEM ? (może to oferują?)</blockquote>Z uwagi na to, jakie budżety idą na SEM rozważenie takiej możliwości jest jak według mnie najbardziej zalecane:)
Krzysiek, może załóż osobny temat gdzieś, gdzie wszyscy co mają jakieś zastrzeżenia do publikacji interaktywnie będą mogli się wypłakać... zresztą jak się nie podoba to można nie zaglądać. :)<br /> <br /> ja mam takie tylko pytanie bardziej do tematu i do Maćka, gdyż na SEM się nie znam wiec potraktuj mnie delikatnie ;) mianowicie czy uważasz, że można traktować prognozy na internet US w kontekście wyszukiwarek również w PL ? <br /> <br /> a po drugie czy uważasz / cie, że agencje interaktywne jak k2, os3, opcom, powinny w swoim zakresie usług rozważyć SEM ? (może to oferują?)
Heh, a ja dzisiaj przetestowałem wykop.<br /> I właśnie trolle mnie wyminusowały na 32 pkt. :)) <br /> <br /> Jutro ide na rower bo od Świat, internetu i obżarstwa sie głupieje.
Widzę, że dosięga wszystkich świąteczna głupawka. Tak to jest jak się ma za dużo wolnego czasu. Ale proszę, nie róbmy z tego bloga onetowego forum.
Pieprzycie głupoty. Promowanie O. jest uciążliwe, ale tak za przeproszeniem ch***we temat jak kolejna kartka świąteczna kolejnej agencji byłaby faktycznie uciążliwa. Nietstey w Polsce mamy takie, a nie inne podejście do branży i jak ktoś nie chce wchodzić w pupę to od razu należy go przejechać i publicznie obrazić i rzucić "oszczerstwa".<br /><br />Mi osobiście szkoda słów, a apeiro życzę większego dystansu do siebie, bo to co dla Was zajebiste jest po prostu średnie...
widac, ze wino przy swiatecznym sniadaniu rozwiazuje jezyki moderowanym i moderatorom ;-) wesolych jaj, panie i panowie.
Krzychu myślę, że jednak zainteresuje branżę fakt, że w 3 dni odwiedziło test 0,5 mln (sic!)unique users - z tego, co wiem jest to chyba ostrzejszy viral w polskim necie - ale przygotujemy niusa i zobaczymy, czy przejdzie przez Twój filtr.<br /> Natomiast co do mojego poczucia humoru - ty masz władzę jednych gloryfikujesz, innych ignorujesz , ja mam forum i czasem potrzebuję wypompować energię - jak uciskana inteligencja w czasach PZPR.<br /> No, ale sorry bo robi się prywatny wątek do skądinąd świetnego niusa.
Artur, naprawdę lubię Twoje poczucie humoru :D <blockquote>pozostała część wartościowego kontentu podsyłana redaktorom interaktywnie.com będzie ignorowana jak dotychczas</blockquote> Rozumiem, że projekty przygotowane w agencji, której jesteś właścicielem są dla Ciebie wyjątkowo wartościowe. Śmiem jednak twierdzić, że news o stworzeniu przez Apeiro <a href="http://apeiro.pl/jaja" target="_blank">świątecznej e-kartki</a> jakoś szczególnie czytelników interaktywnie.com nie zainteresuje. Spróbuj wysłać tę notatkę do Mediarun albo do Media&Marketing. Może tam ją opublikują.
Obstawiam też w 2k8 zaowocuje rewolucyjnymi zwrotami akcji w szczególności: <br /> <br /> a) w zakresie obiektywności traktowania innych agencji przez interaktywnie.com - na moje oko procent niusów dotyczących agencji publikowanych przez interaktywnie zmieni się z 95/5 (gdzie 95 to niusy wygodne dla opkomu i przynoszące mu chwałę a pozostałe 5 to takie, które trzeba opublikować, żeby innym agencjom wejść w d...żeby uznawały opkom za wartościowego gracza na rynku) na jakieś 87/13, pozostała część wartościowego kontentu podsyłana redaktorom <br /> interaktywnie.com będzie ignorowana jak dotychczas, czyli reasumując z 95/5/0 stanie się 887/13/0 <br /> PS. 1 David proszę nie bij<br /> PS. 2 Krzysiek zacznij publikować nasze niusy<br /> <br /> b) w branży intetaktif pojawią się w tym roku gruboszyjowcy, bo przecież branża interaktif chociaż skomplikowana mentalnie, to branża jak każda inna - więc kasę trzeba trzepać i tu, i jak obczają, że najlepszym portalem branżowym (zresztą słusznie) jest interaktywnie.com, to użyją swych subtelnych wpływów, żeby wykorzenić z tej portalu obrzydliwy bełkot marketingowy w stylu "komunikejszyn tu many" na rzecz prostej jak 3 paski na spodniach polszczyzny<br /> <br /> c) zajdą dosyć drastyczne zmiany na rynku SEO, jeśli sprawdzą się pogłoski o szykowanej przez rosyjskich pozycjonerów ekspansji nowego biznes modelu tzw. gugiel terrioristTM - który w skrócie wygląda tak: do brand menadżera dobrze spozycjonowanej firmy dzwoni przedstawiciel handlowy gugiel terrioristTM z krótkim komunikatem - odpalasz 3 tysiące za to że nie ruszymy ci danej frazy albo lecisz do 3 dziesiątki , to wielkie polskie biznesy internetowe w na czele z AGORĄ z jej wszystkimi ciachami, Moneyami, 02 spamerskimi pudelkami a może nawet i większymi graczami... mogą czuć się zagrożone <br /> <br /> d) łeb 2.0 zmieni się w łeb 3.0, gdzie łeb 3.0 od 2.0 bedzie różnił się tym, że w 3.0 zamiast komunikacji via net pojawi się prawdziwy peer-to-peer w postaci telepatycznego przesyłania bitów, które wypuści na rynek IBM (dla niewtajemniczonych zdradzę, że patent telepatycznej transmisji bitów od 9 latach leżał w szufladzie tej zacnej korporacji i czekał na próbę przejęcia Yahoo przez Microsoft, co prezesowi IBM przepowiedziała wróżka David Harklay na infolinii 0 801 000 783)<br /> <br /> Poza tym chyba wszystko pozostanie po staremu.
<blockquote>Za trend zasługujący na największą uwagę marketerów paneliści uznali ewolucję reklamy w wyszukiwarkach.</blockquote><br /> <br /> Nie wypada mi się nie zgodzić... ;-)<br /> <br /> <blockquote>Stylman powiedział, że marketerzy powinni szerzej patrzeć na marketing w wyszukiwarkach. Ta forma reklamy otrzymuje bardzo duży kredyt zaufania (który przekłada się na nakłady finansowe), ponieważ powszechnie uważa się, że jest najskuteczniejsza. Ale okazuje się, że wyszukiwanie ma znacznie większy potencjał, gdyż może doskonale integrować pozostałe kanały komunikacji reklamowej.</blockquote><br /> <br /> A ja do znudzenia będę powtarzał, że integracja komunikacji reklamowej jest wciąż bardzo niedoceniana. Powszechnie uważa się, że reklama w wyszukiwarkach to linki sponsorowane a linki sponsorowane to z kolei sam tekst... A przecież mamy reklamę kontekstową z jej graficzno-multimedialnymi możliwościami, reklamę mobilną, lokalną i inne. De facto portfolio "wyszukiwarkowych" produktów reklamowych jest coraz mniej różne od innych form e-marketingowych - inny jest tylko sposób dopasowania reklamy do odbiorcy.<br /> Odrębnym zagadnieniem jest konwergencja mediów, która również doskonale się wpisuje w ten wniosek.<br /> <br /> <blockquote>Stylman sugeruje, że w niedalekiej przyszłości wyszukiwarki będzie można wykorzystać jak swego rodzaju marketingowe systemy business intelligence. Wiedza z nich uzyskana pozwoli lepiej zrozumieć oczekiwania konsumentów i opracować lepsze produkty.</blockquote><br /> <br /> To już się odbywa na coraz większą skalę i myślę że to rzeczywiście bardzo perspektywiczny obszar. Analiza danych na temat ruchu zewnętrznego (a więc pochodzącego z wyszukiwarki typu Google) to jedno - drugie, równie ciekawe zagadnienie to analiza wyszukiwarki funkcjonującej na witrynie. Skonfrontowanie informacji spływających z obu źródeł danych może wnieść naprawdę bardzo wiele - przytrzymanie internauty na serwisie, zaserwowanie mu dobrej treści, czy wreszcie umożliwienie odnalezienia tego, co go rzeczywiście interesuje (jeżeli landing page nie jest wystarczająco interesujący). Ale z doświadczenia wiem, że na razie serwisy (zwłaszcza e-commerce) muszą uporać się z podstawowymi problemami - do tablicy wywołam np. Agito.pl z <a href="http://www.agito.pl/?switch=offer&cmd=&pid=&phrase=elektrolux&cid=1&x=0&y=0" target="_blank">takim oto zapytaniem</a> ;-)
Krzysiek, Ty dzis idz pomoc sprzatac a nie tylko blog, blog, blog ....