To już chyba ostatni wywiad ze zwycięzcami Webstarów. Tym razem na moje pytania odpowiada Radosław Dąbrowski - dyrektor kreatywny oraz Daniel Czapiewski - strategic planner Byss.
Carlsberg - nagroda Internautów w kategorii "Żywnośc i Napoje".
Skąd wziął się pomysł właśnie takiej realizacji serwisu Calsberg? Czym się inspirowaliście?
Pomysł był efektem burzy mózgów w firmie - długo się zastanawialiśmy jak najlepiej oddać atmosferę wielkiego piłkarskiego święta. Stadion jako "świątynia futbolu" gdzie piłkarze dają z siebie na ogół wszystko niesieni gorącym dopingiem kibiców wydał nam się idealnym rozwiązaniem dającym wiele możliwości ciekawej zabawy online i ciekawym graficznie.
Inspirowała nas przede wszystkim "przed mundialowa" gorączka, relacje ze meczy w TV i futbolowe gry komputerowe.
Jakie technologie wykorzystaliście przy tym projekcie?
Przede wszystkim Flash w połączeniu z bazami danych, a także elementy video które dla większej wygody użytkowników prezentowane były poprzez streaming.
Jak długo pracowaliście nad tym projektem?
Wszystkie prace trwały około 3 - 4 miesięcy.
Co było największym wyzwaniem podczas realizacji projektu?
Największym wyzwaniem było stworzenie serwisu jako spójnej całości, której najważniejsze elementy to Carlsberg i futbol.
Czy serwis Calsberg spełnia założone cele?
Zdecydowanie tak. Ogromna grupa odwiedzających i biorących aktywny udział w futbolowej zabawie i walce o piłkarskie nagrody Carlsberga oraz towarzysząca stale odwiedzającym atmosfera mundialowego świętowania to było to, co chcieliśmy osiągnąć.
Czy finalna wersja serwisu różni się czymś w stosunku do pierwotnych założeń? Z czego to wynika?
Zawsze liczymy się z wolą klienta i część zmian powstaje w oparciu o jego prośby. Inne zmiany wynikają z faktu, że "lepsze jest wrogiem dobrego" - w trakcie prac początkowe pomysły ewoluują i stąd finalny wygląd serwisu,który często jest inny od początkowych założeń.
Czy możecie nam opisać kolejne etapy powstawania projektu?
Zawsze działamy na zasadzie: "od ogółu do szczegółu".
Na początku powstają luźne koncepcje spośród których po gorących dyskusjach wybieramy najlepszy pomysł, potem mniej więcej jednocześnie powstają wstępny projekt strony głównej i projekt struktury serwisu. Następny etap to już praca poszczególnych grup przypisanych do tego projektu. Wtedy powstają gry, elementy video, zawartość merytoryczna etc. Następnie powstaje wersja testowa serwisu gdzie "dokładamy" kolejne jego elementy i sprawdzamy je online.
W trakcie wszystkich prac nad serwisem jesteśmy w stałym kontakcie z klientem - po wprowadzeniu przesłanych przez niego poprawek do serwisu witryna jest uruchamiana w ustalonym wcześniej terminie.
Gala Webstarów odbyła się w andrzejki. Czy w związku z tym świętowaliście?
Niestety musiałem szybko wracać do Szczecina i niedługo zabawiałem w wawie. Liczę, że będzie jeszcze wiele dobrych okazji aby świętować nasze sukcesy ;).
Wrażenia z gali?
Bardzo pozytywne - 300% lepiej niż w zeszłym roku - niesztampowy pomysł prezentacji nominowanych prac, podziękowania, samo miejsce. Gratuluję organizatorom.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Po prostu najlepiej iść na staż do np. jakiegoś czasopisma, tam zaczniesz pisać teksty i wkręcisz się w branżę
Najlepiej uczyć się z tego z literatury, filmów i najważniejsze - podglądając działania innych firm :)
W zasadzie to nauka PR - u wcale nie jest aż taka trudna i kosztowna, jak by się mogło to niektórym osobom wydawać. PR nie jest trudniejszy od innych nauk, które człowiek studiuje na uniwersytecie. Ponadto jest to jednak jedna z wielu nauk łatwiejszych do nauczenia.
PR to dosyć szerokie zagadnienie. Nie zawsze dobry pomysłem jest uczenie się go w zaciszu własnego domu. wielu PR owców pracuje w stacjach telewizyjnych lub też przy dużych kampaniach reklamowych. tego nie można się dzisiaj nauczyć samodzielnie.
Pr można uczyć się wszędzie - tak przynajmniej przekonują liczne uczelnie jak i serwisy internetowe. Niektórzy twierdzą nawet, że można się samemu go jakoś nauczyć. To jednak nie prawda. Bez podstaw i to solidnych podstaw nie ma co jednak zabierać się za tego rodzaju rzeczy.
Akurat PR to przecież nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Jak można się z książek nauczyć jak się występuje przed kamerą, tworzy reklamy, czy jak poszukuje odpowiednio dobranej grupy docelowej. Wszystko to powinno być objęte specjalnym programem praktyk.
To nie chodzi o wąską dziedzinę nauczania, ale o to, że na polskich uczelniach stawia się przede wszystkim na teorię, a nie na praktykę. Przez to właśnie studenci zupełnie nie są przygotowani do pracy jako PR - owcy. Zresztą nie tylko w tym zawodzie, ale i w innych również tak jest.
Też mnie zastanawia, skąd wiadomo, ze za granicą pod tym kontem jest lepiej??!! U nas sam poziom nauki nie jest zły i w przeciwieństwie do niektórych państw, nie kształci się tylko w wąskiej dziedzinie ale np. na psychologii jest masa innych przedmiotów, nie tylko związanych z psychologią.
To się tyczy nie tylko tego konkretnego kierunku, ale i wielu innych. Przez całe studia wałkują teorię a praktyki bardzo mało albo prawie nic. Studia to podstawa, jakaś baza, od której się wychodzi a praktykę trzeba zdobyć już pracując.<br /><br />
A skąd wiesz, że za granicą jest pod tym względem lepiej?
Takie są polskie uczelnie. Czemu za granicą jest inaczej? Tam można wszystko ładnie połączyć w całość, a u nas nie. Najlepiej tylko płacić i płacić i nic nie dać w zamian. To chyba wielkie nieporozumienie dzisiaj.
Niestety PR na uniwersytecie to ściema. Nie daje ani porządnej wiedzy, ani praktyki. Owszem, można sobie wybrać taki kierunek, żeby mieć ładny dyplom, ale trzeba też robić coś więcej. Znacznie więcej.
PR w szkołach wyższych jest już od dawna. Niestety to tylko TEORIA i 0 praktyki. Studia nie przygotują marketera do pracy na rynku i już z pewnością nie dadzą mu wcale pożądanej praktyki. Bez niej można całe życie szukać bezowocnie pracy .
C U D O
Trafiłem na tę stronę trochę przez przypadek i po prostu mnie zamurowało.
akcja CommonWealth to inicjatywa klienta (Biblioteki Narodowej), więc nie trzeba było nikogo do niczego specjalnie przekonywać. A strona bardzo pysi.
Powiem po prostu, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyłem. I jestem gotów przyznać, że od czasu nowej strony zubrówki nic tak mi sie nie podobało.
Naprawdę mi się podoba.
Moim zdaniem to jedna z najlepszych polskich realizacji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Wielki szacunek dla twórców za to, że przekonali klienta, żeby tak to właśnie wyglądało, co zazwyczaj łatwe nie jest...
Fantastyczny sajt. Po prostu czysta przyjemność z oglądania. Estetyczny. Fenomenalnie udźwiękowiony. Jestem naprawdę pod wrażeniem, jak prosto można wywrzeć znakomity efekt.
końcówka tygodnia na FWA należała do Polaków. Gratulacje Huncwot. Strona na 5.
Strasznie mi się podoba jako całość - spójne toto, ładne toto, miłe dla ucha toto, a przy tym takie inne. Generalnie klimat świetny, pozazdrościć!
Świetna realizacja, gratulacje.