Od tegorocznego Mobile World Congress upłynęło już kilka tygodni. Opadły zatem nieco rozbuchane emocje, ale wydarzenie pozostaje jeszcze świeże w naszej pamięci. To dobra chwila, aby podsumować jedno z najważniejszych spotkań branży mobilnej na świecie. Najkrótsza diagnoza sytuacji brzmi: nie mamy czego się w Polsce wstydzić, ale nie powinniśmy być tak zachowawczy, jak do tej pory.
Od tegorocznego Mobile World Congress upłynęło już kilka tygodni. Opadły zatem nieco rozbuchane emocje, ale wydarzenie pozostaje jeszcze świeże w naszej pamięci. To dobra chwila, aby podsumować jedno z najważniejszych spotkań branży mobilnej na świecie. Najkrótsza diagnoza sytuacji brzmi: nie mamy czego się w Polsce wstydzić, ale nie powinniśmy być tak zachowawczy, jak do tej pory.
Już sama lista firm obecnych w lutym w Barcelonie może przyprawić o zawrót głowy. Produkty i usługi prezentowało 1 300 firm i żaden z 49 tysięcy zwiedzających nie był w stanie zapoznać się z pełną ofertą targową. Po kilku dniach spędzonych przez nas w pawilonach wystawienniczych, pokusiliśmy się jednak o wskazanie pięciu bazowych wniosków najsilniej zauważalnych podczas kongresu.
- Mobile to nie nisza. Od kilku ładnych lat sektor rynku związany z zaawansowaną komunikacją mobilną, to jeden z najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. Hiszpanie co roku otwierają nowe tereny wystawowe, żeby pomieścić kolejne firmy debiutujące i rozszerzające ekspozycję. To efekt zarówno rosnącej podaży, jak i przede wszystkim ogromnego popytu. W Polsce, po rozmowach z marketingowcami jeszcze nie widać, że to aż tak masowe zjawisko, nawet w przypadku dużych firm. Bardzo często marketing mobilny postrzegany bywa jako kwiatek do kożucha. Tymczasem, w międzynarodowych koncernach takich, jak chociażby Daimler AG trudno wyobrazić sobie komunikację z klientem bez poważnego budżetu na aplikacje java, wykorzystanie bluetooth czy stały kontakt SMS i MMS. Ani się nie obejrzymy, jak w dobrym tonie (must be!) będzie posiadanie mobilnego serwisu „lajt” – tak jak to dzieje się teraz z witryną w „dużym“ Internecie. Oby tylko nasi menedżerowie w rodzimych koncernach nie przespali tej wielkiej zmiany. Warto obserwować zatem rynek, które rozwiązania będą wykorzystywać tak otwarte na nowinki brandy jak chociażby 7Days.
- Szaleństwo gadżetów będzie narastać. To co uderzało w Barcelonie w oczy to bogactwo coraz to nowych rozwiązań hardware‘owych. Po tym jak wpakowaliśmy już do telefonu kalkulator, gry, konwertery najróżniejszej maści, zaawansowany aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyczny, nawigację GPS, czekają nas dalsze kroki. W Barcelonie zwracał uwagę chociażby rzutnik w słuchawce telefonicznej. Docenią go zwłaszcza marketingowcy i handlowcy jeżdżący na częste spotkania z Klientami. Będą mieli o jedną walizkę mniej. Jeszcze chwila i na spotkaniu ze znajomymi przy meczu Premier League wyciągniemy smartphona i odpalimy tę relację na ścianie salonu. A siła polskiego 40 milionowego rynku powoduje, że na wszelkie nowinki technologiczne czekamy w kraju coraz krócej.
- Oprogramowanie bez barier. Czy powinno nas interesować starcie Androida, mobilnej „siódemki“ Windowsa i systemu operacyjnego do iPhona? Niekoniecznie. Obecnie wybór telefonu z danym systemem operacyjnym może być jeszcze uwarunkowany względami merytorycznymi. Nie każdą aplikację „odpalimy” na każdym modelu aparatu. Tym, które aplikacje działają na naszej komórce możemy się jednak powoli przestać przejmować. W Barcelonie imponowała oferta aplikacji, które można uruchomić w dowolnej platformie zarządzającej telefonami komórkowymi. Pod względem adaptacji aplikacji do systemów operacyjnych kreatywność ich twórców pozwala wierzyć w ten segment rynku.
- Nie stój w kącie, bo Cię nie znajdą. Wielu Polaków przyjechało do Barcelony z poczuciem, że świat pędzi o pół koła przed nami. Powinniśmy podziwiać zagraniczne rozwiązania, naśladować i kornie schylać głowę przed bardziej doświadczonymi profesjonalistami. Guzik prawda! Możemy wyzbyć się wszelkich kompleksów. To co różni nas od zagranicznych kolegów w mobile’u, to sposób autoprezentacji. W ich oczach każda stworzona aplikacja jest godna uwagi, innowacyjna i przeciera nowe szlaki. Nawet taka, którą w Polsce można było obejrzeć dwa, czy trzy lata temu. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wszelkie obecne w Hiszpanii koncepty, formaty konkursów oraz loterii opierających się o komunikację mobilną (głównie realizowane z wykorzystaniem SMSów), są w Polsce znane i wykorzystywane. Musimy oswoić się tylko z myślą, że to co tworzymy jest na najwyższym poziomie, i podchodzić do tego z nieco większą euforią pokazując światu to, co sami tworzymy.
- Odwaga popłaca. Tym, co najbardziej różni polski rynek mobilny od azjatyckich czy zachodnioeuropejskich, jest konserwatyzm krajowych zleceniodawców. Można jednak stwierdzić, że czas kryzysu, branży mobilnej sprzyja. Zaostrzająca się konkurencja zwiększa skłonność marketerów zarówno do niebanalnych rozwiązań, jak i zaufanie do ludzi, którzy wiedzą jak je wykorzystywać dla budowania marek.
Na koniec pozostaje jeszcze przedstawić generalny wniosek, porządkujący tegoroczne doświadczenia z Mobile World Congress w Barcelonie – z jednej strony chwalmy się poza Polską, bo mamy czym się chwalić. Z drugiej strony aż korci, żeby zaapelować do najbardziej innowacyjnych korporacji, które skokowo rozwijają krajowy sektor mobilny: chwalcie się efektami Waszej innowacyjności. To pomoże przełamywać bariery mentalne, które czasami jeszcze tkwią w wielu głowach.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Można prosić o kilka konkretnych rozwiązań, które Pan zauważył? Np. aplikacje, rozwiązania?