1.08.2014 / Domeny / Blogi

Domena z rynku wtórnego - jak kupować, by nie żałować?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Maciej Kurek
Dodał: Maciej Kurek
Specjalista ds. marketingu i PR / Grupa Adweb
 

„Niemiec płakał, jak sprzedawał” to hasło stało się symbolem sprzedawców samochodów, chcących ukryć przeszłość pojazdu. Kupując domenę również warto sprawdzić jej histori, by nie trafić na minę.

Osoby szukające samochodu na rynku wtórnym od niedawna mogą sprawdzić historię danego pojazdu w specjalnym serwisie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kierowcy zgodnie stwierdzili: nareszcie. W końcu nikt nie chce natknąć się na minę, kupując używane auto.

Podobnie jest z domenami. Nawet atrakcyjna nazwa może mieć nieciekawą przeszłość. Domeny bywają bowiem wykorzystywane do rozsyłania spamu, publikowania treści niskiej jakości lub pozycjonowane w sposób łamiący regulamin Google.

W efekcie kupując domenę na rynku wtórnym można trafić na adres, który został ukarany przez Google i nie pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania. Jak zatem sprawdzić historię danej domeny internetowej?

W przeciwieństwie do kierowców, osoby szukające używanej domeny mają do dyspozycji więcej narzędzi. Każde z nich dostarcza trochę innych informacji na temat przeszłości domeny, ale w połączeniu dają całkiem wyraźny obraz tego, co działo się z domeną w przeszłości.

WHOIS – to baza, zawierająca informacje na temat domen: daty rejestracji i wygaśnięcia, dane abonenta, nazwę rejestratora i inne. Odpytywanie bazy jest możliwe z wielu różnych serwisów. Niektóre prezentują również podstawowe informacje na temat przeszłości domeny. Jednym z nich jest serwis who.is. Po wpisaniu nazwy domeny w zakładce History można zobaczyć kto był poprzednim abonentem.

W przypadku domen .eu warto sprawdzić stronę EURid czyli głównego operatora europejskiej końcówki. Znajdziemy na niej graficzne przedstawienie tego, jak zmieniali się abonenci danego adresu (registrant). Widać też czy domena była transferowana pomiędzy różnymi firmami (registrar).

Mapa Domen – to serwis, w którym znajdziemy więcej szczegółów na temat przyczyn zmiany abonenta domeny. Przykładowo, SPAD oznacza, że adres nie został przedłużony.

Web Archive – czyli internetowe archiwum. Serwis przechowuje kopie stron internetowych i pozwala dosłownie zobaczyć jak wyglądała strona, która działała pod daną domeną. Jeśli w archiwum znajdują się zapisane obrazy strony, w wynikach zobaczymy oś czasu z zaznaczonymi wersjami strony.

Google – wpisując w oknie wyszukiwarki polecenie site:nazwa-domeny.pl można sprawdzić jakie strony zawierają odnośniki do sprawdzanej domeny. Wpisując samą nazwę dowiemy się co internauci mówią o domenie i czy np. nie wskazują jej jako adresu, z którego jest wysyłany spam.

Sprzedający – warto też skontaktować się z obecnym abonentem domeny i poprosić o dostęp do statystyk, jeżeli pod domeną działa strona www. Narzędzia takie jak Google Analytics pozwalają stwierdzić, jak wygląda ruch w dłuższym okresie i czy nie nastąpił gwałtowny spadek, np. w wyniku nałożenia kary na domenę.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: domeny, domeny internetowe, rynek wtórny


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.