27.08.2013 / Kampanie wirusowe / Blogi

Dekalog marketingu rekomendacji

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Michał Żołądkowski
Business Development Director / Juicy Relations
 

Marketing rekomendacji to nowe i jeszcze rzadko wykorzystywane w Polsce narzędzie. Między innymi z tego względu wiele osób wciąż nie darzy go zaufaniem, a wystarczy zastosować się do kilku prostych reguł, żeby wykorzystać jego potencjał. Zobaczmy zatem, o czym warto pamiętać angażując trendsetterów do działań promocyjnych.

1. Wykorzystaj naturalny proces

O markach, produktach i usługach wszyscy na co dzień rozmawiamy. To temat wspólny ponieważ marki są obecne w życiu każdego człowieka. Dlatego zamiast zmuszać do czegoś ludzi, znacznie lepiej jest ukierunkować odpowiednio proces, który i tak się odbywa.

2. Dobrze pomyśl, kto może ci pomóc

Dobór odpowiednich trendsetterów jest kluczowy w całej kwestii. Zastanów się – do kogo kieruję swój przekaz? Jaki on jest? Jaki nie jest? Kogo zaciekawi? To pozwoli Ci stworzyć grupę osób, które będą odpowiadać twoim wymaganiom, co pomoże osiągnąć sukces.

3. Product Seeding, czyli daj poznać swój produkt

To, co od ciebie otrzymają trendsetterzy jest bardzo ważne. To często ich pierwszy (czytaj: decydujący) kontakt z twoją marką. Zadbaj, żeby go na długo zapamiętali. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie próbka produktu i materiały informacyjne, czasem użyteczny gadżet, a czasem bilet na romantyczną kolację we dwoje.

4. Wykorzystaj potencjał każdego konsumenta

Nie trzeba być celebrytą, żeby mieć wpływ na decyzje innych osób. Trendsetter to „zwykły konsument”, który jednak ma duży wpływ na decyzje zakupowe innych i  angażuje się w promocję danej marki. Pomyślmy – chętniej obejrzymy film polecony przez przyjaciela, czy zachwalany przez krytyka, którego nawet nie widzieliśmy na oczy?

5. Nie zabraniaj ludziom rozmawiać

Często marketerzy chcą mieć kontrolę nad tym co trendsetterzy mówią i jakimi kanałami się posługują. Chociaż można oczywiście zwracać ich uwagę, na to co jest dla nas szczególnie istotne, to na pewno nie można ich ograniczać, narzucając określoną formę, czy treść komunikacji. To zabija całą naturalność, która jest esencją marketingu rekomendacji.

6. Słuchaj i jeszcze raz słuchaj!

Marketing rekomendacji to nie tylko sposób na zbudowanie świadomości marki i zwiększenie grona klientów. To również świetny kanał dający informację zwrotną z rynku. Dzięki temu dowiesz się, za co konsumenci cenią twój produkt, a co im się nie podoba, co należy zmienić. Jeśli będziesz uważnie słuchać tych opinii to z czasem będziesz miał w ręku potencjał do zbudowania bardzo mocnej pozycji na rynku.

7. Zawsze bądź uczciwy!

Ludzie bardzo nie lubią jak się ich okłamuje. W komunikacji z rynkiem nie ukrywaj wad, pokazuj produkt takim, jakim faktycznie on jest. Wszyscy wiedzą, że nie ma produktów doskonałych, ale trendsetterzy prędzej przymkną oko na wady produktu, które będą im znane, niż na próbę oszustwa.

8. Znajdź dobry powód do rozmowy

Trzeba pamiętać, że marketing rekomendacji nie jest lekiem na wszelkie zło, który można zastosować w dowolnym momencie. Prawdziwy potencjał tkwi w obecności RTT (Reason To Talk), który zagwarantuje, że trendsetterzy będą chętnie rozmawiać, bo będą mieć o czym rozmawiać. Najlepiej jest przeprowadzać kampanię, kiedy produkt jest nowy, przeszedł zmiany, bądź dzieje się coś istotnego z nim związanego.

9. Nie oczekuj cudów

Trendsetterzy nie są cudotwórcami, a marketing rekomendacji – czarodziejską różdżką. To narzędzie, które pozwala sprawnie wejść na rynek, zbudować grono lojalnych klientów i sprawić, że osoby z twojej grupy docelowej zaczną rozmawiać o twoim produkcie. W końcu przełoży się to na wzrost sprzedaży, ale ani nie podbije „słupków” o 60%, ani nie zrobi tego w miesiąc.

10. Traktuj konsumentów jak swoich partnerów

W końcu to oni decydują o twoim sukcesie na rynku. Zadbaj o prawidłowe relacje z nimi, słuchaj co mówią i uwzględniaj to w swoich działaniach. Odpowiadaj na potrzeby rynku, pokaż, że ci zależy.

To są bardzo proste zasady. Co ciekawe, często odnoszące się do znacznie szerszego grona działań marketingowych. Jeśli podejdziemy do kwestii współpracy z trendsetterami z opisanymi założeniami możemy mieć nadzieję, że narzędzie jakim jest marketing rekomendacji szybko pokaże swoją najlepszą stronę. A korzyści może być bardzo dużo...

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: dekalog, konsument, marketing, medium, rekomendacji, rozmowa, trendsetter


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Wpisy tego samego autora
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.