Gaga Z, czyli domy mediowe w natarciu

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
Ponad miesiąc temu rozpoczęła się kampania teaserowa promująca nową gwiazdę muzyki pop - Gaga Z. Od tego czasu kontrowersyjna gwiazdeczka gościła na forach, serwisach społecznościowych, portalach plotkarskich i serwisach agregujących filmy.1. kwietnia Gaga Z weszła w fazę reveal. Okazało się, że kampania miała na celu promocję Rennie - środka na zgagę. Za przygotowanie koncepcji i koordynacje całości odpowiadał dom mediowy MediaCom oraz agencja reklamowa JWT.

Na kampanię oprócz tradycyjnej reklamy odsłonowej (billboard i toplayer) złożyło się wiele niestandardowych działań:

Artykuły na serwisach plotkarskich
Filmy na serwisach agregujących wideo
Profile na serwisach społecznościowych
Po raz kolejny uświadamiam sobie, że domy mediowe coraz mocniej wchodzą w kompetencje agencji interaktywnych i całkiem nieźle sobie radzą. Zaskakują odważnymi i nowatorskimi pomysłami, oraz niestandardowym wykorzystaniem mediów.Druga strona tego medalu jest jednak taka, że wiele do życzenia pozostawia skuteczność tych działań. Z tego co mi wiadomo, przekaz kierowany był do ludzi w wieku 25-35 lat. W mojej opinii kampania słabo trafia w ten target.

Podobnie sytuacja ma się z inną kampanią prowadzoną przez MediaCom - Bruno Banani Magic Man. Także w tym przypadku mamy do czynienia z niestandardowym zastosowaniem mediów. Całość psuje jednak słaby i nieefektywny serwis internetowy.

W każdym bądź razie agencjom interaktywnym rośnie nowa, silna konkurencja a pomysły creative directora coraz częściej konkurują z pomysłami... media plannera.

Czy domy mediowe mogą stać się powodem niestrawności agencji interaktywnych?
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: gaga z


Komentarze (16)
« Poprzednia  2 / 2 
Krzysztof Adamus
11. Krzysztof Adamus 04.04.2008 / 13:26
Nie patrz na ilość wyświetleń YouTube. Większość filmów musiała zostać usunięta i zastąpiona zgodnymi z wymogami reklamy audiowizualnej farmaceutyków.
12. 04.04.2008 / 13:44
a będzie jakiś info o skuteczności ? przenosimy dyskusję na GL ? :)

generalnie pomysł Gaga Z jest bardzo dobry i fajnie przeprowadzony, zastanawiam sie tylko czy jest skuteczny i czy chwycił, a przede wszystkim jaki był odzew internatów ?
Agnieszka Wiącek
13. Agnieszka Wiącek 04.04.2008 / 19:06
Tradycyjna rola media plannera, polegająca na ilościowym planowaniu mediów, głównie tradycyjnych, będzie musiała odejść w zapomnienie wraz z wprowadzaniem coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które zrobią to za ludzi, oraz ogólnie, wraz ze spadkiem znaczenia tradycyjych form reklamy internetowej.

Moim zdaniem, nowym zadaniem domów mediowych będzie to, żeby wymyślać coraz bardziej oryginalne "akcje" zatrzymujące uwagę internauty oraz odnajdywanie odbiorców w ttych miejscach w internecie, które są dla niego naturalnym środowiskiem. Sprawianie, by reklama była coraz mniej inwazyjna, a coraz bardziej wpisana w specyfikę, kontekst środowiska internetowego. Idzie to trochę w stronę rzeczy, którymi zajmują się działy strategii agencji interaktywnych.

Co do Gagi Z: pomysł nowatorski, i skuteczny wg mnie - rzadko myślimy o środkach na zgagę, z pewnością mało ich znamy a jeśli już przyjdzie nam kupować je w aptece, reklamowany produkt będzie pewnie pierwszym o którym pomyślą odbiorcy akcji..
Marcin Macionczyk
14. Marcin Macionczyk 05.04.2008 / 12:26
Zgadzam się z przedpiszącą. Kampania moim zdaniem spełniła swoją role, przynajmniej, jeśli chodzi o moją osobę. Dzięki temu, że była nieszablonowa dostrzegłem ją i zapamiętałem produkt. Faktycznie, jeśli kiedyś zacznie "palić mnie rura" sięgnę po Renie, bo innego specyfiku po prostu nie znam. Mój komentarz, jeszcze sprzed wyjaśnienia o kampanię, jakiego produktu chodzi, tutaj:
http://www.adblog.pl/2008/03/28/zauwazalna-wiec-skuteczna/
Pryngiel
15. Pryngiel 05.04.2008 / 15:07
Jest może ktoś zainteresowany jest domeną gagaz.com.pl?
Łukasz Mikulski
16. Łukasz Mikulski 06.04.2008 / 12:16
Ta kampania spełnia swoją rolę, ale tylko w części pod tytułem: "zrobić zamieszanie". Fakt komunikat został rozmyty i skierowany poza docelowy target, ale główny cel - jakim było zapewne odświeżenie marki i zwiększenie jej świadomości wśród klientów - został osiągnęty. Mamy więc do czynienia albo ze złym doborem narzędzi, pomyłką na etapie planowania kampanii albo z narzędziem, które wymknęło się z pod kontroli.

Może drugi temat poruszany przez posta - "rola domów mediowych" - miała wpływ na taki, a nie inny przebieg kampanii.
Tradycyjna rola media plannera, polegająca na ilościowym planowaniu mediów, głównie tradycyjnych, będzie musiała odejść w zapomnienie wraz z wprowadzaniem coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które zrobią to za ludzi, oraz ogólnie, wraz ze spadkiem znaczenia tradycyjych form reklamy internetowej.

Czy domy mediowe są na to przygotowane? Czy większość z nich miało okazję prowadzić kampanie z użyciem niestandardowych narzędzi? I czy wiedzą jak się nimi posługiwać, gdy ich soft do planowania nie posiada funkcji "oblicz sposób rozprzestrzeniania się komunikatu wirusowego".
Kapanie niestandardowe, buzzmarketing mogą dać bardzo dobry efekt, ale bardzo trudny do przewidzenia. To idealne narzędzie, gdy zależy nam na zrobieniu ogólnego szumu wokół marki.
W wypadku Gagi Z zlecający kampanię musiałby powiedzieć, czy akcja przyniosła mu przewidywane efekty.
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.