Klub Nowych Mediów to twór działający przy SAR zrzeszający przedstawicieli agencji reklamowych w nowych mediach. Klub działa nieco ponad pół roku, ale może się już pochwalić pierwszymi sukcesami.
Jakie to sukcesy?
Członkowie KNM opracowali kodeks dobrych praktyk w reklamie w nowych mediach, regulujący praktyki współpracy pomiędzy agencją kreatywną, domem mediowym, emitentami reklamy i klientem.
Także dzięki działaniom KNM już niebawem większość liczących się emiterów reklamy zwiększy progi wagowe dla kreacji.
Dzięki temu, że część agencji interaktywnych jest równocześnie członkami Internet Advertising Bureau i Klubu Nowych Mediów agencje te mogą współpracować blisko z zarządami firm zrzeszonych w IAB i lobować pewne sprawy (jak chociażby wspomniane zwiększenie progów wagowych kreacji). Obecnie członkami IAB są przede wszystkim wydawcy (domy mediowe, sieci reklamowe i portale). Jedynie 3 agencje interaktywne należą do IAB (FFCreation, K2 i Opcom), jednak jak widać to wystarczy, aby skutecznie reprezentować interesy agencji interaktywnych.
Specjalnie dla interaktywnie.com Marek Piotrowski zgodził się udzielić odpowiedzi na kilka pytań:)
Co znajdziemy w opracowanym przez KNM kodeksie dobrych praktyk?
W dokumencie zatytułowanym „Dobre praktyki reklamowe w nowych mediach” przede wszystkim regulujemy kwestię współpracy pomiędzy 5 podmiotami zaangażowanymi w tworzenie i emisję reklamy w Internecie, a mianowicie:
- Klientem
- Agencją kreatywną
- Domem mediowym
- Partnerem technologicznym
- Emitentem reklamy
W kodeksie tym wnosimy m.in. apel do Klienta, aby angażował agencję kreatywną w nowych mediach - w tworzenie pomysłów i kreacji równolegle z agencją ATL’ową. Zalecamy również tworzenie kilku linii kreacyjnych do większości kampanii internetowych, aby umożliwić pełną optymalizację kampanii i optymalne wykorzystanie budżetu mediowego.
Na razie kodeks jest jeszcze w fazie akceptacji i uwag w IAB, aby wziąć pod uwagę dokładnie również procesy po stronie portali czy sieci reklamowych. Wkrótce będziemy mogli opublikować oficjalną wersję we współpracy z IAB.
Poniżej przykładowy wykres z dokumentu:
Taki kodeks musiał powstać, aby pokazać Klientom i podmiotom działającym na rynku optymalny model współpracy. Niezbędny był też punkt odniesienia w przypadku występowania jakichkolwiek konfliktów we współpracy pomiędzy ww. podmiotami.
Słyszałem, że pracujecie nad platformą przetargową. Mógłbyś coś więcej powiedzieć na ten temat?
Platforma przetargowa to jedna z ciekawszych inicjatyw funkcjonujących w SAR od kilku lat. Działa to w ten sposób, że:
- jak agencja jest zaproszona do przetargu, to wpisuje to na platformie przetargowej
- jeśli jeszcze jakaś inna agencja wpisze ten sam przetarg – widzi to na platformie
- automatycznie do Klienta, który ogłosił przetarg wysyłane są:
- informacja, że agencje uczestniczące w przetargu są członkami SAR
- kodeks dobrych praktyk
- zasady przetargowe
- agencje widzą, ile agencji zostało zaproszonych do przetargu i mogą się ew. z niego wycofać, jeśli jest ich zbyt wiele, (co dosyć często się niestety zdarza).
- klient informowany jest o standardach na rynku dotyczących zasad przetargowych i dobrych praktyk.
Nad jakimi inicjatywami pracuje obecnie KNM?
W najbliższym czasie zamierzamy przede wszystkim:
- poszerzyć grono agencji zaangażowanych w KNM
- stworzyć dokładny spis elementów niezbędnych w specyfikacjach i media planach przekazywanych agencjom.
- rozszerzenie współpracy z IAB.
- tworzenie nowych inicjatyw, których celem jest m.in.:
- wzrost znaczenia agencji reklamowych w nowych mediach w procesie tworzenia komunikacji i strategii Klientów
- tworzenie standardów współpracy na kolejnych obszarach (poza tworzeniem reklamy)
- integracja rynku agencji interaktywnych
- inne.
- Zaktualizowane zostały zasady przetargowe SAR o elementy zw. z działalnością w nowych mediach.
- Podczas Polskiego Konkursu Reklamy – KTR, w pracach jury brali udział nie tylko przedstawiciele dużych, znanych agencji, ale także cenieni freelancerzy czy przedstawiciele butików kreatywnych.
- Dostałem informację, że na dniach zostaną podwyższone wagi kreacji akceptowane przez największe polskie portale (tj. wp czy onet), chociaż były temu na początku bardzo oporne :). Wnioskowaliśmy o podwyższenie wag na początek o min. 35% - z tego, co wiem, podwyżka nie wszędzie będzie aż taka, ale zawsze to pierwszy krok :). Niektóre sieci reklamowe tj. Arbo Media już podniosły te progi jakiś czas temu.
Na razie członkami KNM są agencje, które należą do SAR (tj. FFCreation), lub należą do grup działających w SAR (tj. Digital One, Tequila, inne agencje i szereg przedstawicieli "nowomediowych" komórek domów mediowych). Chcemy powiększyć grono:
- agencji reklamowych w nowych mediach, które przystąpią do SAR
- agencji, które będą aktywnie działały w KNM nie będąc pełnymi członkami SAR.
Właśnie nad tym pracujemy.
Pragniemy by za znacznie niższą opłatę agencje mogły aktywnie działać w KNM i korzystać z części przywilejów związanych z działaniem w SAR – tj. platforma przetargowa czy dostęp do szkoleń. Wkrótce będzie dostępna w tej kwestii oficjalna informacja.
Z tego, co wiem - dyrektor zarządzający SAR - Paweł Tyszkiewicz - spotyka się obecnie z przedstawicielami głównych agencji interaktywnych w sprawie ich przystąpienia do Klubu i/lub SAR.
Kto i w jaki sposób może przystąpić do Klubu Nowych Mediów?
Na razie zapraszamy średnie i duże agencje interaktywne o wyraźnym profilu reklamowym, czyli agencje zaangażowanie nie tylko w tworzenie serwisów internetowych czy portali, ale przede wszystkim agencje tworzące komunikację marek/firm w nowych mediach. Wielkość agencji jest o tyle ważna, że osoby z tych agencji muszą mieć wystarczająco dużo czasu, aby uczestniczyć w pracach KNM.
IAB vs. SAR?
Myślę, że warto jest być w IAB i działać na rzecz rozwoju rynku interaktywnego, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w tej organizacji.
KNM ma natomiast zupełnie innym profil. Przede wszystkim KNM ma być dla agencji, sprawiać by nam się lepiej i sprawniej współpracowało z innymi podmiotami, aby nasza rola na rynku reklamowym rosła. Wierzę, że będzie nam się to udawało coraz lepiej, szczególnie jak dołączą do nas kolejne agencje pragnące aktywnie działać w organizacji.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Określa koszt kliknięcia w reklamę - nie koniecznie w baner :)
"I wracając jeszcze do SMB - może powiesz Tomku nieco o korzyściach z uczestnictwa w tym stowarzyszeniu. Od Eskadry, która była członkiem SMB słyszałem, że jest to mało dynamiczna organizacja. A jak wygląda to z Twojej perspektywy?"<br /> <br /> Choć pytanie kierowane było do Tomka Pruszczyńskiego to pozwolę sobie na nie krótko odpowiedzieć.<br /> <br /> SMB jest organizacją skupiającą chyba koło setki firm o różnym profilu działalności. Dlatego jego siła leży w grupach roboczych, które mają dość dużą autonomię. Jeśli chodzi o SMB_interactive to moim zdaniem aktywność i dynamizm są na wysokim poziomie. Spotkania odbywają się regularnie (w zeszłym roku 21), co bardzo istotne w pracach biorą udział firmy z różnych obszarów nowych mediów (agencje interaktywne, mobile marketingowe, badawcze i wydawcy). Jak wspomniał już Tomek najważniejszą aktywnością jest organizacja Interactive Marketing Meeting, co kosztuje nas sporo pracy. Jednak udało się stworzyć jedno z najważniejszych wydarzeń dla polskiego marketingu interaktywnego (to nie tylko moja opinia). Poza tym jest sporo innych aktywności nad którymi nie będę się specjalnie rozwodził (raporty, badania, analizy prawne itp.)<br /> <br /> Patrząc na SMB całościowo muszę powiedzieć, że organizacja zmienia swoje oblicze. Widzę szereg inicjatyw crossgrupowych (badanie stawek w agencjach, platforma przetargowa, wspólne z PKKP Lewiatan działania z zakresu public affairs), które są bardzo istotne dla rozwoju całej branży.<br /> <br /> Bezpośrednie korzyści jakie odnoszą agencje obecne w SMB postaramy się zebrać wspólnie w całość i opisać przy najbliższej okazji.
O smb_INTERACTIVE i o "kodeksie dobrych praktyk"<br /> <br /> Wielki szacunek dla KNM i SARu, ze podejmuja proby regulacji rynku marketingu interaktywnego.Prosba moja tylko do bardzo szczegolowego przeanalizowania kodeksu bo wg. naszych uwag przeslanych do tworcow juz sam schemat (pokazany powyzej) budzi kontrowersje - sa wymieni partnerzy technologiczni, ktorzy naszym zdaniem sa bardziej brokerami (oprocz Gemiusa).<br /> <br /> smb_INTERACTIVE spotkałow sie z KNM i zaproponowalo wspolprace. Zreszta SAR i SMB sa w bardzo dobrych stosunkach. Moim zdaniem, powinnismy sie bardzie skupic (punkt widzenia agencji interaktywnej) na budowaniu i cywilizowaniu rynku marketingu interaktywnego oraz wzroscie znaczenia naszych uslug w calym torcie marketingowym. Uslug agencji interaktywnych i marketingu mobilnego, wydawcow internetowych, interaktywnych domow mediow i innych graczy tego rynku. Jesli bedzie przyswiecal nam jeden cel, smb_INTERACTIVE, KNM w SAR i IAB beda wspolpracowac.<br /> <br /> Zapraszam wszystkich graczy tego rynku na spotkanie smb_INTERACTIVE 14.06.2007 godz. 15.00 w siedzibie SMB <a class="non-html" href="http://www.smb.pl">(www.smb.pl</a>)! potwierdzenia prosze przesylac do mnie mgaworski@mrm.pl. Tworzymy fajna ekipe ;-).
<blockquote>Na razie kodeks jest jeszcze w fazie akceptacji i uwag w IAB, aby wziąć pod uwagę dokładnie również procesy po stronie portali czy sieci reklamowych. Wkrótce będziemy mogli opublikować oficjalną wersję we współpracy z IAB.</blockquote><br /> <br /> Cytat z dzisiejszego maila od Jarosława Sobolewskiego - dyrektora generalnego IAB:<br /> <blockquote>W najbliższy piątek (25.05.2007) o godzinie 15.00 w nowej siedzibie IAB odbędzie się spotkanie robocze dotyczące opracowywanego wspólnie z SAR zbioru Dobrych praktyk reklamowych.<br /> <br /> Wydaje nam się, że wydawcy powinni znaleźć w nim swoje miejsce. Na spotkaniu będziemy omawiać jak powinien wyglądać taki dokument, żeby w pełni uwzględniał stanowisko firm zrzeszonych w IAB. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich obecnych członków oraz tych, którzy zgłosili już deklarację członkowską.</blockquote>
Witam raz jeszcze,<br /> <br /> SMB znam głównie z dobrej strony więc o niej w kilku słowach. Grupa interaktywna, do której należymy, do tej pory zorganizowała pierwszą konferencję IMM <a class="non-html" href="http://www.interactivemarketingmeeting.pl">(www.interactivemarketingmeeting.pl</a>) i aktualnie jest w fazie przygotowania jej drugiej edycji. Stworzyliśmy również słownik pojęć naszej branży dostępny na<a class="non-html" href="http://www.smb.pl"> www.smb.pl</a> oraz opublikowany min. w magazynie Brief. Spotykamy się w miarę regularnie aby wymienić sie doświadczeniami i poznać nowych ludzi. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 czerwca w siedzibie SMB, na które wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy. Proszę tylko potwierdzić swoją obecność Marcinowi Gaworskiemu (marcin.gaworski@smb.pl).<br /> Jeżeli chodzi o potrzebę stworzenia nowej organizacji to jest to po prostu temat do dyskusji. Jak na razie nie ma mocno wybijającej się organizacji, więc albo coś sie zacznie dziać w ramach już istniejącego tworu, albo powstanie coś nowego. Życie nie znosi próżni, a ja zachęcam do wymiany informacji i doświadczeń :)
Tomku, przypomina mi się nasza rozmowa z przed jakiś 2 ponad lat, kiedy to rozmawialiśmy o takowej organizacji skupiającej jedynie agencje interaktywne. Podam bliski przykład choćby z branży out door'owej:<a class="non-html" href="http://igrz.org.pl"> http://igrz.org.pl</a> (pomińmy stronę graficzna proszę). Wszystkie organizacje, które już wyżej wymienił Krzysztof i Ty Tomku jak wspominaliście stanowią mieszankę mediów łączących jakiś klucz i rzeczywiści nie ma organizacji dbającej jedynie o interesy, etykę, dobre praktyki agencji. Wiemy wszyscy z doświadczenia jak wiele tych dobry praktyk brakuje, nie wspomnę o etyce, czy przetargach (choćby niedawny przetarg wysłany do ponad setki agencji). Warto poważnie zastanowić się nad powołaniem "tworu", który zainicjowałby powstaniem takowej organizacji.<br /> Pora napić się dobrej kawy Panowie (i Panie) w dobrym towarzystwie i zadbać o "własne" interesy. <br /> <br /> Pozdrawiam Karola
Mnie trudno się wypowiadać, gdyż Opcom jak na razie nie należy ani do SMB, ani do SAR. Mogę powiedzieć jedynie o swoich odczuciach wynikających z rozmów z członkami tych organizacji.<br /> <br /> Jeśli chodzi o IAB to faktycznie interesy agencji interaktywnych na pewno nie znajdują się tam na pierwszym miejscu, jednak formuła "pracujemy nad ważnymi dla nas sprawami w Klubie Nowych Mediów i przepychamy je w IAB" wydaje mi się rozsądna i skuteczna. <br /> <br /> Czy jest sens tworzenia kolejnej organizacji? Myślę, że nie do końca. Jeśli ktoś naprawdę chce się angażować i działać na rzecz interesów agencji interaktywnych to znajdzie wsparcie wymienionych w tym wątku organizacji. Jednak w chwili obecnej "wszyscy mają pełno roboty" i różnie bywa z inicjatywami, które nie przekładają się bezpośrednio na zyski.<br /> <br /> I wracając jeszcze do SMB - może powiesz Tomku nieco o korzyściach z uczestnictwa w tym stowarzyszeniu. Od Eskadry, która była członkiem SMB słyszałem, że jest to mało dynamiczna organizacja. A jak wygląda to z Twojej perspektywy?
Witam wszystkich,<br /><br />Myślę, że ten wpis jest dobrym pretekstem do dyskusji na temat stowarzyszeń, organizacji itp. skupiających bądź co bądź dużą już ilość firm działających w obrębie nowych mediów. Dzisiaj mamy już do czynienia z różnymi grupami interesów, domy mediowe swoje, portale swoje, agencje interaktywne swoje. OS3 było kilka lat temu aktywnym członkiem IAB, dzisiaj ta organizacja broni interesów przede wszystkim portali więc nasza obecność i aktywność wygasła. SAR jest organizacją agencji reklamowych i w czasach kiedy staramy się przesuwać budżety z mediów tradycyjnych do nowych jestem ciekaw jakie grupy interesów będą tam bronione, w końcu tort do podziału jest jeden. Nikt nie wspomina tutaj o jeszcze jednej moim zdaniem chyba najbardziej aktywnie działającej organizacji jaką jest Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego (SMB) gdzie działa od bodajże 2 lat grupa interaktywna której członkami są min. ADV, MRM, One-2-One, Gemius czy OS3. Ciągle jednak mam wrażenie że agencje interaktywne powinny dodatkowo mieć swoją niezależną organizację... co Wy na to?