Czy social media to rzeczywiście „fenomen”, „rewolucja”, „rosnące w siłę zjawisko”? Nikt nie potrafi przecież jednoznacznie zdefiniować, czym one właściwie są. Ale jedno jest pewne: żyjemy w erze social media.
Czy social media to rzeczywiście „fenomen”, „rewolucja”, „rosnące w siłę zjawisko”? Nikt nie potrafi przecież jednoznacznie zdefiniować, czym one właściwie są. Ale jedno jest pewne: żyjemy w erze social media.
Nie ulega wątpliwości, ze social media wywierają olbrzymi wpływ na nasze życie tak społeczne, jak i biznesowe. Nowe media odcisnęły trwały ślad zarówno na samych konsumentach, jak i znacząco oddziałują na korporacje i firmy. Media społecznościowe stworzyły całkiem nowe możliwości pozwalające na innowacyjne podejście do komunikacji na linii konsument – media – marka.
Mimo popularności pojęcia i faktu, ze istnieje w świadomości wielu użytkowników, internautów, marketerów, to tak naprawdę trudno jest je jednoznacznie zdefniować. Starając sie jak najtrafniej określić to zjawisko, przytoczę wypowiedz Avinash Kaushika, uznawanego za ewangelistę Google Analitics „Social media is like teen sex. Everyone wants to do it. No one actually knows how. When finally done, there is surprise it\'s not better”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy “Social media są jak seks nastolatków. Wszyscy chcą to zrobić. Jednak nikt nie wie jak. Kiedy jednak uda się to zrobić, wówczas następuje zdziwienie, że wcale to nie jest takie świetnie”. Na szczęście nie jest to definicja oficjalna.
Social media jest pojęciem bardzo ogólnym, obejmującym ogromny zakres komunikacji. Można je określić jako zbiór relacji, zachowań, uczuć, empirii oraz interakcji pomiędzy konsumentami, markami, gdzie następuje wielokierunkowa komunikacja wymiany doświadczeń za pomocą zaawansowanych narzędzi komunikacji. To media pozwalające wspierać i realizować komunikacyjne i poznawcze potrzeby człowieka, umożliwiające wpływ na otaczający świat oraz aktywne współtworzenie informacji dystrybuowanych przez media i firmy.
Social media nieustannie sie rozwijają i powstają zupełnie nowe dotąd nieokreślone jeszcze serwisy. Są one wynikiem nowych potrzeb konsumentów.
Dlaczego są one tak istotne?
Według raportu \"Power to the People – Wave 4” sporządzonego na podstawie badań w 38 krajach, w tym Polski przygotowanego przez Universal McCann na świecie jest obecnie 625 mln aktywnych użytkowników Internetu, czyli co trzynasty człowiek oraz co trzeci internauta na świecie, z czego:
- 63 proc. wszystkich internautów na świecie korzysta z co najmniej jednego portalu społecznościowego – stanowi to 2/3 wszystkich aktywnych internautów;
- ponad 64% aktywnych użytkowników internetu spędza czas zarządzając swoim profilem w serwisach społecznościowych;
- 71,1% aktywnych internautów odwiedza profile znajomych w serwisach społecznościowych;
- 83% aktywnych internautów ogląda materiały wideo, a 33% dodaje własne materiały;
- 76% aktywnych internautów zamieszcza zdjęcia w obrębie swoich profili w portalach społecznościowych ;
- 29,1% osób pisze blogi. Blogi przybierają formę multimedialną;
- W serwisie Facebook.com jest zarejestrowanych 350mln użytkowników.
Social media w Polsce również mają bardzo silną pozycję. Polscy internauci są przekonani o pozytywnym oddziaływaniu Internetu na świat z czego
82% z spośród nich uważa, że dzięki internetowi ich życie zmieniło się na lepsze. Do najważniejszych wniosków należą:
- Co piąty internauta wolałby zrezygnować z Seksu niźli z internetu;
- Internet dla internautów jest głównym źródłem informacji, ważniejszym od telewizji, prasy i radia;
- 43% internautów uznało portal Onet.pl za najlepsze zastępstwo prasy drukowanej;
- 3 miliony Polaków w wieku 15+ czyta regularnie blogi, a 0,5mln Polaków korzysta
z serwisów mikroblogowych; - § 81% Polaków zna serwis Nasza-klasa.pl, a prawie 12mln aktywnie z niego korzysta;
- 3% Polaków korzysta z serwisu Facebook.com jest to prawie 1,5mln wszystkich Internautów (obecnie jest to najszybciej rosnąca społeczność w Polsce notując wrost na poziome 363%);
- 37% internautów w Polsce tworzy własne treści w Internecie – dodaje zdjęcia, komentarze, udziela się na forach, pisze bloga, dodaje materiały wideo;
Zatarcie granic – dosłownie i w przenośni
W mediach społecznościowych każdy bez względu na poglądy, wyznanie i płeć może publikować, dzielić sie i udostępniać własne autorskie opinie i treści, komentować publikacje innych internautów oraz aktywnie wpływać na wiadomości dystrybuowane przez tradycyjne media. Powoduje to zjawisko, w którym zaciera sie granica pomiędzy twórca a użytkownikiem mediów. Znikła bariera posiadania kapitału, wiedzy oraz specjalistycznych umiejętności. Narzędzia social media stały się dostępne dla mas, pozwalając każdemu wcielić się w role twórcy i nadawcy informacji. Co więcej, media społecznościowe wytworzyły nową jakość w dostarczaniu interesujących treści i newsów. Dotychczas to tradycyjne media pierwsze podawały najświeższe newsy i informacje zarówno ze świata, jak i środowisk lokalnych.
Obecnie social media umożliwiają konsumentom wcielenie się w role dziennikarzy. Wystarczy, że znajdą się oni we właściwym miejscu i czasie, posiadając choćby telefon komórkowy z dostępem do internetu i publikując oraz dzieląc się w czasie rzeczywistym zdobytymi informacjami, zdjęciami, materiałami wideo na swoim blogu, mikroblogu czy profilu społecznościowym. Poza tym treści publikowane w internecie, w przeciwieństwie do mediów tradycyjnych, mogą być nieskończenie wiele razy przetwarzane, edytowane, agregowane czy cytowane. Treści, które raz trafią do internetu, są praktycznie nie do usunięcia. Wyszukiwarka Google zapamięta wszystko. Jednak najważniejszą cechą social media jest fakt, ze nie można mieć nad nimi kontroli. Żadna marka, firma, medium nie mogą mieć wpływu na to, co będą myśleć, mówić, pisać, internauci. Social media są tworzone przez użytkowników i to oni w ostateczności zadecydują, co zostanie opublikowane, co będzie czytane, oglądane, a co zmienione czy zmarginalizowane.
Dla zrozumienia mediów społecznościowych jest ważny jeszcze jeden czynnik. Według badan przeprowadzonych przez D-Link Technology Trend oraz Millward Brown SMG/KRC w 2009 roku prawie połowa użytkowników sieci za najciekawsze treści w internecie uważa te tworzone przez internautów, ostawiając daleko w tyle konwencjonalnych dostawców mediów. W obecnej chwili to media, marki i firmy musza się dostosowywać do potrzeb konsumentów – czyli odwrotnie niż było to wcześniej.
Jakie korzyści przynosi obecność firm i marek w social media?
Marki i firmy, które są obecne lub monitorują media społecznościowe, dokładnie mogą określić, kto i kiedy interesuje się tematyka związaną z ich marka/firma, w jaki sposób konsument wykorzystuje zdobytą wiedze. Dzięki tej wiedzy producenci i usługodawcy mogą w znaczący sposób wpływać na postawy i doświadczenia własnej grupy docelowej oraz trafnie konstruować produkty i usługi dla nich przeznaczone. Ponadto, prowadząc stały monitoring mediów oraz uczestnicząc w społecznościach, marki zyskują wiedzę na temat tego, co internauci mówią o nich, jakim językiem się posługują, i w jakim kontekście się wypowiadają oraz w jakich miejscach te opinie w największym stopniu się pojawiają. Dzięki takiemu podejściu firmy są w stanie prowadzić dwukierunkowa swobodną i nieskrepowaną komunikację z konsumentami. Powoduje to zaufanie i większą więź emocjonalną z marką.
Warto również dodać, że dzięki stałej obecności w społeczności internautów firmy mogą na bieżąco reagować na pojawiające się sytuacje kryzysowe, mając tym samym kontrolę nad informacjami publikowanymi przez internautów. Kolejną korzyścią obecności w social media jest natychmiastowy oddźwięk na temat skuteczności kampanii marketingowych prowadzonych przez marki. Powoduje to możliwość niezwykle szybkiej zmiany i dostosowania przekazu do oczekiwań konsumentów. Interakcja dzięki narzędziom social media pozwala firmom uzyskiwać dokładną informację zwrotną w postaci doświadczeń internautów z marką, co pozwala w lepszym stopniu modyfikować obecne oraz tworzyć zupełnie nowe produkty dostosowane do potrzeb internautów.
Blogi, mikroblogi, fora, Nasza-klasa, Facebook to obecnie codzienność. Żyjemy w erze social media, w której umocniła się rola konsumentów, a osłabiła pozycja tradycyjnych mediów. Współcześni konsumenci unikają reklam, zamykając się w swoich społecznościach i jako internauci posiadający realny wpływ na otaczającą rzeczywistość wspólnie definiują wizerunek marek, firm i instytucji. Zmiany zachodzące w internecie dają nowe ogromne możliwości komunikacji z konsumentami. Jest tylko jeden warunek, aby zrozumieć obecnych nabywców – trzeba ich słuchać, rozmawiać z nimi, być obecnym w ich życiu.
Artykuł ukazał się w grudniowym numerze Marketingu w Praktyce.
Dawid Trzeciak
Strategy Buzz, Viral & Social Media
email: dawidtrzeciak{małpa}o2.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
zlepek staroci, ale muszę przyznać, że elegancko dobrane co najlepsze.