Jednym z kluczowych elementów wpływających na wybór agencji przez klienta jest przedstawiona przez nią oferta. Co złożenie takiej oferty oznacza? Na ile zawarte tam propozycje są dla stron wiążące?
Złożona przez agencję, w toku sformalizowanej procedury przetargowej, oferta jest wiążąca zasadniczo do czasu wyboru wykonawcy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że także oferty, które agencje na co dzień wysyłają drogą elektroniczną do swoich potencjalnych klientów, w trakcie nieformalnych negocjacji handlowych, mogą rodzić dla nich – z prawnego punktu widzenia – określone zobowiązania.
Każda oferta, którą agencja wysyła do klienta, jest wiążąca, jeżeli zawiera tak zwane istotne postanowienia umowy. Jeśli więc w ofercie, dajmy na to dotyczącej realizacji serwisu internetowego, agencja określi cenę, termin realizacji oraz określi jego funkcjonalności, to taką ofertę zwykle można już uznać za zawierającą istotne postanowienia umowy.
Co do zasady, oferta wysłana drogą elektroniczną będzie wiązać od momentu otrzymania przez składającego oświadczenia o jej przyjęciu przez drugą stronę. Jednakże, w stosunkach między podmiotami, które pozostają ze sobą w stałych stosunkach gospodarczych (czyli na przykład gdy agencja zajmuje się stałą obsługą działań danej firmy czy marki w Internecie), ofertę uważa się za przyjętą, jeśli ten, komu ją złożono, nie odpowie na nią niezwłocznie.
Jakie skutki wynikają z faktu, że oferta agencji jest wiążąca? Mówiąc krótko, klient ma prawo domagać się zawarcia umowy na określonych w niej warunkach. Za przyjęcie oferty uważa się także odpowiedź na ofertę, gdy zastrzeżono w niej zmiany lub wprowadzono uzupełnienia, które jednak nie zmieniają w sposób istotny treści oferty. Strony będzie wówczas wiązać – co do zasady – oferta uwzględniająca zmiany zaproponowane przez podmiot, do którego agencja swą ofertę skierowała.
Co zatem agencja powinna mieć na uwadze, gdy wysyła do klienta ofertę na realizację projektu czy usługi internetowej? Po pierwsze, warto by każda taka oferta była poprzedzona jak najdokładniejszym poznaniem potrzeb i oczekiwań klienta, tak, aby możliwe było jej rzeczywiste oszacowanie i doprecyzowanie. Pomocny na tym etapie będzie odpowiednio szczegółowy brief. Po drugie, rozwiązaniem może być także zamieszczenie w wysyłanych prezentacjach i innych dokumentach zdania, że nie stanowią one oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»