Wszystkie znaki na niebie i ziemi świadczą o tym, że na rynku interaktywnym rośnie zapotrzebowanie na usługi doradcze.
Większość klientów nie widzi potrzeby korzystania z usług doradczych w zakresie e-marketingu. Wynika to z nikłego poziomu zaawansowania większości projektów. Są to zadania praktycznie czysto produkcyjne, gdzie doradztwo nie jest potrzebne. Natomiast jak tylko rynek zacznie korzystać z bardziej skomplikowanych rozwiązań i realizować bardziej wysublimowane projekty, silnie zintegrowane z pozostałymi działaniami marketingowymi, wpływającymi na biznes, wtedy okaże się, że faza doradztwa, analizy, przygotowania jest po prostu niezbędna i musi być przeprowadzona. Dlatego oceniam, że jest to tylko kwestia czasu, aż konsulting zadomowi się na polu interaktywnym.W tym samym wywiadzie Grzegorz Kurowski – członek zarządu K2 Internet – stwierdza:
Konsulting e-marketingowy znajduje się na naszym rynku w embrionalnej fazie rozwoju. Najczęściej zainteresowanie takimi usługami wyrażają firmy, które już dostrzegły znaczenie Internetu dla swojego biznesu, a jeszcze nie stworzyły profesjonalnej organizacji wewnętrznej. Nie spodziewam się boomu w segmencie e-konsultingu, gdyż nasz rynek jest na to po prostu za mały, a nawet na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej e-konsulting jest dziedziną niszową. Ciekawostką jest fakt, że na tych rynkach agencje silnie rozwijające obszar e-konsultingowy ewoluowały raczej w kierunku doradztwa biznesowego i technologicznego, niż pozostały w branży e-marketingowej.Tymczasem w najnowszym Media & Marketing Polska (20.12.2006 – 02.01.2007) czytamy:
Grono firm korzystających w Polsce z takich usług stopniowo powiększa się, gdyż jest to sposób na znaczną poprawę efektywności inwestycji ponoszonych w obecność online. Największym zaś problemem jest brak podaży usług e-konsultingowych na naprawdę dobrym poziomie. Na naszym rynku wiele organizacji włączyło do swojej oferty doradztwo. Niestety, bezpośredni kontakt często ujawnia, że nie mają one doświadczenia w projektach konsultingowych, ani wiarygodnych badań czy metodyk, rzekomo doskonali merytorycznie doradcy nie mają na swoim koncie choćby jednej publikacji czy przeprowadzonego szkolenia. Takie usługi mogą być dla zlecającej firmy wręcz groźne.
K2 Internet będzie inwestować w rozwój usług konsultingowych, których już teraz realizuje coraz więcej. "Przy tak obfitym portfolio klientów jak nasze trudno spodziewać się skokowych wzrostów przez pozyskanie nowego biznesu" – mówi Grzegorz Kurowski. – "Dlatego chcemy rozwijać konsulting, bo to usługi, na których marże są o kilka procent wyższe niż w przypadku typowych realizacji e-marketingowych" – dodaje Kurowski.Rozwój w kierunku usług konsultingowych w minionym roku ma za sobą także Janmedia. W wywiadzie dla Interaktywnie.com Tomek Karwatka – dyrektor sprzedaży i marketingu tej agencji powiedział:
K2 Internet zrealizowała ostatnio duży projekt konsultingowy dla portalu Gazeta.pl, dzięki któremu serwis ten uległ przeobrażeniu, zarówno pod względem wizualnym, jak i architektury informacji. W tym przypadku realizacja projektu pozostała prawie całkowicie w gestii klienta. Agencja świadczy także usługi konsultingowe dla swoich dwóch kluczowych klientów – Coca-Coli i Nokii.
Firma prowadzi obecnie rekrutację do zespołów konsultingowych. W styczniu 2007 r. mają liczyć około 10 – 12 osób. Będą podzielone na cztery grupy – badań i strategii, architektury informacji, kreacji i rozwoju biznesu.
W ubiegłym roku do oferty włączyliśmy nowe metody badania usability i User-Centered Design. Między innymi zaczęliśmy z powodzeniem włączać eye tracking do badań użyteczności serwisów. Wprowadziliśmy też do oferty polskiego oddziału usługę Powerday.Rosnące zainteresowanie usługami e-consultingu jest świadectwem coraz większej dojrzałości rynku. Na razie usługi te realizowane są przez agencje interaktywne. Można się jednak spodziewać, że w odpowiedzi na rosnący popyt powstaną wyspecjalizowane spółki konsultingowo-badawcze. Będą one świadczyć usługi nie tylko ostatecznym klientom, ale także zostaną partnerami tych agencji interaktywnych, które nie rozwiną odpowiednich kompetencji i narzędzi we własnych strukturach.
W ramach Powerday Janmedia oferuje wydelegowanie swojego eksperta do klienta na określoną liczbę dni w miesiącu. Dzięki takiej usłudze klient ma możliwość stworzenia długofalowej strategii internetowej, weryfikacji swoich pomysłów czy też po prostu wspólnej pracy z analitykiem Janmedia.
Jak wynika z moich obserwacji najwięksi klienci sami zgłaszają zapotrzebowanie na usługi badawcze, często decydując się na współpracę z firmami świadczącymi im do tej pory usługi badań rynkowych. Niestety poziom i metodologia przeprowadzanych przez te firmy badań w obszarze nowych mediów pozostawia wiele do życzenia.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Witam,<br /><br /> W przypadku kampanii brandingowych celem często nie jest kliknięcie czy wejście na stronę reklamodawcy (niezależnie czy bezpośrednio w wyniku kliknięcia w kreację czy poprzez wpisanie adresu w przeglądarce czy poprzez wyszukiwarkę). Tutaj na znaczeniu zyskują takie wskaźniki jak znajomość marki, jej preferowanie czy zapamiętanie przekazu.<br /><br /> Istnieje szereg narzędzi, które pozwalają na pomiar efektu brandingowego rozumianego w ten sposób - np. Ad Index stworzony przez Dynamic Logic.<br /><br /> Idąc dalej, na wskaźniki te wpływa np. czas spędzony z przekazem reklamowym (dwell time) czy zaangażowanie (tzw. engagement rate). Reklama internetowa pozwala na dokładny pomiar tych danych - czyli np. jak długo konsumenci obcowali z reklamą. Mind Media (dawny Eyeblaster) opublikował jakiś czas temu poświęcone temu case-study.
Zdecydowanie zgadzam się że e-konsulting ma przed sobą przyszłość. Kolejne firmy zatrudniają speców od e-marketingu których zadaniem jest przełożenie strategii marki na język internetu. To po części przenoszenie na stronę klienta pracy koncepcyjnej nad projektem. <br /> <br /> Sądzę też że nastąpi pewna dywersyfikacja prac:<br /> - duże, bardzo doświadczone agencje interaktywne przejmą doradztwo, strategię, także kreację<br /> - agencje bardziej technologiczne skupią się na produkcji. <br /> <br /> Myślę też, że z czasem zaczną powstawać niewielkie firmy skupiające się wyłącznie na tworzeniu strategii online, czystej koncepcji. Może to po części wynikać z faktu, że jest paru świetnych fachowców który w dużych agencjach zdobyli doświadczenie i będą chcieli spróbować swoich sił na własną rękę. czas pokaże.
W konsulting inwestuje także Zentropy (teraz MRM Worldwide), juz niedługo zresztą światło dzienne zobaczy pierwsze "legalne dziecko" tego działu - czyli nowy plusgsm.pl ;)
Dział konsultingu ma też Supermedia Interactive, a tego typu usługi świadczy co najmniej od dwóch lat - pierwsze poważne projekty były realizowane dla BPH i PKN Orlen. Wzrost znaczenia tego typu usług jest też powodowany tym, że niektóre projekty webowe są realizowane przez firmy stricte informatyczne (np. były Ster Project, Comarch), którym brakuje kompetencji e-marketingowych.