Wynik sondy: Czy obawiasz się, że w 2009 roku możesz stracić pracę?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej na interaktywnie.com sondy większość osób jest spokojna o swoje posady.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej na interaktywnie.com sondy większość osób jest spokojna o swoje posady.

Podobna ankieta trwała równolegle na brytyjskim blogu Scamp. Oto jej wyniki.Co ciekawe ilość Polaków, którzy stracili pracę w 2008 roku jest wyższa, niż ilość Brytyjczyków (Polska 16 proc., Anglia 13 proc.). Natomiast jedynie 26 proc. czytelników interaktywnie.com czuje zagrożenie utraty pracy. Brytyjczycy są większymi pesymistami - swoją obawę wyraziło aż 41 proc. czytelników Scamp. Jak widać narodowy optymizm nie opuszcza Polaków na krok.

Osobiście jestem optymistą, jednak twardo stąpającym po ziemi. A informacje jakie publikuje przykładowo Rzeczpospolita nie wróżą nic dobrego:

W listopadzie stopa bezrobocia zwiększyła się po raz pierwszy od trzech lat, do 9,1 proc. z 8,8 proc. w październiku. 333 polskie przedsiębiorstwa zapowiedziały zwolnienie ok. 29,5 tys. osób. Bezrobocie jest co prawda niższe niż rok temu, ale zapowiedzi zwolnień grupowych rosną z miesiąca na miesiąc.

Podobnie komunikat Agory sprzed kilku dni nie nastraja optymizmem, a to jedynie pierwsze z brzegu informacje, jakie w ostatnim czasie codziennie obiegają media.

Do końca lipca 2009 Agora może zwolnić nawet 300 osób. Największe zwolnienia mają dotyczyć pionu Internet i pionu czasopism.

Jak bardzo nasza branża będzie musiała zacisnąć pasa? Tego nikt nie wie, ale pierwsze tygodnie nowego roku pokażą czego możemy się spodziewać.

PS.
Hmmm... jakoś tak wyszło niefajnie - pierwszy noworoczny wpis zalatuje pesymizmem. Pozostaje życzyć mi czytelnikom interaktywnie.com wszelkiej pomyślności i nieustającego pasma sukcesów w dwa tysiące dziewiątym! Nie dajmy się kryzysowi.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: branża interaktywna, kryzys, wyniki sondy


Komentarze (6)
 1 / 1 
Sławek Pliszka
1. Sławek Pliszka 04.01.2009 / 20:07
Moze Ci, co sie obawiaja, nie klikali zeby nie zapeszyc ;-)))
Iga Mościchowska
2. Iga Mościchowska 05.01.2009 / 22:08
Co ciekawe ilość Polaków, którzy stracili pracę w 2008 roku jest wyższa, niż ilość Brytyjczyków (Polska 16 proc., Anglia 13 proc.)


Wcale nie, jedynie ilość czytelników Interaktywnie.com, którzy deklarują iż stracili pracę w 2008 roku jest wyższa, niż analogiczna ilość czytelników bloga Scamp. To tak jakby kolosalna różnica ;) Nie są to ani badania ogólnokrajowe, ani nie ograniczone do narodowości (czy bloga Scamp nie mogą czytać Amerykanie, Polacy, Włosi etc.?). Więc Twój komentarz Krzysztofie jest trochę na wyrost.
Krzysztof Adamus
3. Krzysztof Adamus 05.01.2009 / 23:02
Oczywiście Igo, że sondy, która została przeprowadzona na próbie 400 anonimowych osób nie można traktować śmiertelnie poważnie.

[ERRATA]
Faktycznie mój błąd, że pisałem o "odczuciach Brytyjczyków". Powinienem używać sformułowania "odczucia czytelników bloga Scamp, władających językiem angielskim".
Jacek Gadzinowski
4. Jacek Gadzinowski 05.01.2009 / 23:45
A ja na przekór...stawiam na szansę powodzenia "new deal 2.0" :)

Jesli się uda, w przypadku Polski może to oznaczać, spory napływ inwestycji m.in w złotego i inwestycji bezpośrednich.
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=a46Oa_2V9s8M&refer=home
Obniżona skala podatkowa od stycznia , inwestycje strukturalne... to wszystko są stymulanty.

Jak opadnie "dym medialny" może się okazać że nasza gospodarka bedzie jedną z silniejszych w Europie. To jak to wykorzystamy ta sznsę, zależy od tego - jak teraz, w dołku (który niechybnie nadejdzie) do tego przygotujemy się. Gdzie beda agencje i marketerzy? Z czym wyjdziemy do klienta, jak go zaangażujemy w świat marek? Kto to zrobi ? :)
Grzegorz Berezowski
5. Grzegorz Berezowski 06.01.2009 / 22:33
Jacek, popieram Twój optymizm. HSBC też - http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,69866,6126115,HSBC__Polska_gospodarka_zwolni_stopniowo__uniknie.html

Mnie zastanawia tylko, czy rok 2009 w marketingu będzie rokiem marek (budowanie, wzmacnianie, wykorzystywanie silnego brandu) czy rokiem sprzedaży (taniej, więcej za mniej, wyprzedaż, kup, bonus, gratis)?
Jacek Gadzinowski
6. Jacek Gadzinowski 08.01.2009 / 21:50
Nie kwestia optymizmu, ale realizmu :)

Te 8.000 mld USD nie rozpłynie się w niebycie...
http://money.cnn.com/2009/01/06/news/economy/where_stimulus_fits_in/index.htm?postversion=2009010615

Pytanie czy bedzie:
V-shape recovery czy U-shape. Bo, L-shape recovery, jest totalnym czarnowidztwem.

To na poziomie makroekonomii, na poziomie mikroekonomii: spodziewam sie dyktatury efektywnosci. Czyli... wersja budowy na mocnych fundamentach. Z opcja, odcinania/wyprzedazy.
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.