Czyli jaki jest związek pomiędzy społecznościami online oraz teorią cząsteczkową.
Owszem, tak. Zarówno od strony czysto teoretycznej jak i matematycznej. Dzięki molekularnej teorii można nie tylko porównywać i analizować zdarzenia jakie będą zachodzić w ramach społeczności względem ruchu cząsteczek. Można również, stosując bardziej wymyślną matematykę, przewidywać jak dana społeczność będzie się formować i zachowywać.
"W stanie początkowym studenci, którzy nie mają znajomych, poruszają się losowo w cyberprzestrzeni w sposób ciągły zderzając się ze sobą, tworząc grupy zainteresowań, bratnie dusze lub przyjaźnie." - twierdzą eksperci fizyki w wywiadzie z PhysOrg.com:
Odkładając na bok matematykę wyższego poziomu, której nie jestem w stanie ani przeanalizować ani zapisać w edytorze interaktywnie.com, przyjrzyjmy się wyłącznie wybranym postulatom teorii molekularnej [TM] i ich odzwierciedleniu w życiu społeczności internetowych [SI]:
- [TM] Każda materia składa się z atomów, które w połączeniu tworzą molekuły.
[SI] Każda społeczność składa się z pojedynczych użytkowników, którzy tworzą grupy wspólnych kontaktów. - [TM] Cząsteczki i atomy są w ciągłym ruchu.
[SI] Grupy i Internauci ciągle poszukują i nawiązują nowe kontakty. - [TM] Ruch molekularny jest losowy.
[SI] Podobnie w skali całej społeczności zachowania jednostek w danym momencie są losowe. - [TM] Cząsteczki w ruchu posiadają energię kinetyczną.
[SI] Surfujący użytkownicy posiadają rożne motywatory przemieszczania się w w cyberprzestrzeni, połączone wspólna potrzebą odkrywania. - [TM] Dostarczeniu energii towarzyszy wzrost ruchu cząsteczek.
[SI] Aktywność społeczności wzrasta w skutek motywatorów zewnętrznych, np. informacji o wspólnym uczestniczenie w akcji online. - [TM] Istnieje wymiana energii między atomów i cząsteczkami w momencie zderzenia między nimi.
[SI] Istnieje wymiana informacji pomiędzy użytkownikami „wpadającymi” na siebie i prowadzącymi dialog, komentarze i wymianę poglądów.
W ten sposób przy pomocy porównania nieokreślonych zachowań ludzi do losowo odbijających się od siebie cząstek atomowych, naukowcy opracowali innowacyjny model dowolnej społeczności, również internetowej. Następnie w badaniach model został udowodniony przez zebranie danych empirycznych z zachowań rzeczywistych społeczności, analizowanych matematycznie w zakresie przyrostu, pojawiania się bipoli i triad, czyli grupowania i rozwoju ogólnej znajomości, a skończywszy na konfliktach i bardziej zażyłych związkach typu internetowe małżeństwa. Takie zachowania i stany analizuje i definiuje między innymi socjocybernetyka.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Na początku FB Ads, Google ADS, później pozycjonowanie jak będą zyski. Oczywiście, jeśli jest co pozycjonować, to jest sklep jest konkurencyjny, dobrze zatowarowany itd.
z doświadczenia wiem, że warto wykupić kampanię na Facebooku, nie jest to aż takie drogie jak się wydaje. są tam fajne opcje targetowania. reklamowałem swego czasu kredyty i powiem, że zainteresowanie było.
Według mnie sklep internetowy przede wszystkim trzeba reklamować tam gdzie możesz znaleźć potencjalnych klientów. Może jakieś blogi z recenzjami artykułów, które Ty też sprzedajesz, albo po prostu kampanie na facebook. Wydaje mi się to być dobrym rozwiązaniem
Czasem wystarczy poprostu zareklamować się w sieci i mediach społecznościowych.
Najskuteczniejszą formą reklamy w przypadku sklepu internetowego jest reklama u lidera opinii-blogera. Ogólnie mówiąc nie polecałabym firm/agencji bo to straszni naciągacze na niekoniecznie skuteczne usługi. Osobiście mogę polecić blogera który nie bierze dużo za reklamę a ma zasięgi liczone w setkach tysięcy ludzi. Mam nawet do niego kontakt e-mailowy (<a href=\"mailto:dovado123@gmail.com)\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">dovado123@gmail.com)</a> jak coś można do niego śmiało pisać.
No i żeby ta obsługa była dobrze prowadzona. W sellasist masz do wyboru transferuj, dotpay payu ale też raty santandera i żagla - o tym nikt nie pisze a przecież raty to podstawa. Tam jeszcze kilka jest ale nie pamiętam, odsyłam na <a href=\"http://sellasist.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://sellasist.pl</a> w zakładce o możliwościach jest wszystko wypunktowane.
Warto też poświęcić czas na budowanie dobrego wizerunku sklepu, np. na fb, myślę że to jest fajny sposób na zbliżenie się do klienta i budowę więźi z klientem, który jeśli zacznie mieć pozytywne skojarzenia z naszym sklepem z pewnością do niego wróci. Obecnie social media skupiają najwięcej potencjalnych klientów więc myślę że warto w to inwestowac i temu poświęcić czas. Dobrym sposobem są też porównywarki, a co do Reklamy Video Google, ciekawy pomysł
Produkcja filmowa to bardzo dobry pomysł. Wbrew pozorom filmiki nie są drogą sprawą, warto sprawdzić Reklamy Video Google. Do tego dostaniemy jeszcze pełne statystyki odnośnie osób zainteresowanych reklamą.
A może tak jakaś mała <a href=\"http://www.aimart.pl\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">produkcja filmowa</a> o działalności sklepu? Taki film pozwoliłby poznać klientom jak np. wygląda droga od zamówienia do dostarczenia produktu.
Warto skupić się na głównej zalecie sklepu internetowego. Na przykład reklamowanie szybkich płatności online (Dotpay). Sprawdzają się też konkursy na fanpage oraz content marketing.
Pozycjonowanie postawiłabym na pierwszym miejscu, żeby wykorzystać porównywarki cen trzeba mieć niskie ceny, nie zawsze jest to wykonalne. Fanpage i inne socjale są uzależnione od branży, nie każda z nich pasuje do facebooka. Można próbować także przez Youtube ale o ile ładnie wygląda reklama samochodu, jakiegoś gadżetu to nie koniecznie gwoździ czy ręczników, choć przy odrobinie wyobraźni ...
Bardzo ważne jest pozycjonowanie sklepy, szukając w google danego przedmiotu zazwyczaj przeglądamy pierwsze parę stron, na resztę raczej mało komu chce się zaglądać.
Wszystkie internetowe i technologiczne sztuczki są oczywiście bardzo ważne, ale trzeba od razu zastanowić się jak zatrzymać klienta. W sklepach internetowych nie mamy bezpośredniego kontaktu z ludźmi więc trzeba jakoś stworzyć przyjazną kreację. Ja postawiłam na ciekawe etykiety. Do każdego produktu doczepiam etykietkę z moim logo. Dodatkowo załączam torebeczkę z logo. Znalazłam ciekawą firmę, która wykonała mi to wszystko za niewielkie pieniądze. Możecie sobie spojrzeć: <a href=\"http://www.novacode.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.novacode.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.novacode.pl/</a></a>
Warto patronować medialnie jakimś fajnym wydarzeniom, trzeba wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych klientów
Interesuje mnie przede wszystkim pierwsza część tego pytania, mianowicie rozreklamowanie sklepu internetowego... Przede wszystkim wejść na wszystkie kanały sprzedaży- być mobilnym! Klienci muszą nas znaleźć także na smartfonie i tablecie i być zadowolonymi z naszej strony mobilnej. Później oczywiście social media, założenie fun page i zorganizowanie konkursów, także przy współpracy z innymi sklepami, wykupienie mailingu, no i oczywiście pozycjonowanie poprzez odpowiednie słowa kluczowe i linki.
Nie wiem, czy ktoś zauważył. Mistrozstwo tego situ polega na tym, że autorzy zrobili coś z niczego. Skleili \"coś\" z \"zera\". Zaczeli od spotów, które dostali od klienta i z nich zrobili całkiem fajną robotę. Za to się bravo należy.
Skoro wiadomo co wiadomo, niech ktoś poda linka do nowego bloga. A tak poza tym wszystko co nie jest WEB 2.0 a odgórnie sterowane to lipa i komercja. Wiadomo. Ale konkurencję trzeba bacznie obserwować i wiedzieć gdzie kończy się ich poziom :D Zasady jakby nie było Fair Play.
Pokazuje to okupienie interaktywnie.com przez duże agencja, przestaje to być blog bezstronniczy a wdziera się komercha. Duży błąd panowie.
Chyba wypadałoby sprawdzić, czy site rzeczywiście jest wart wyróżnienia na interaktywnie. Później wychodzą takie \"perełki\". Ten na pewno na to nie zasługuje, gdyż za dużo to K2 się nie narobiło.<br /> <br /> Pozdr.<br /> Mat
no niestety jest to adaptacja (nie licząc ramki,ale taką ramkę to ja też umie), więc nie wiem czy interaktywnie powinno wrzucać takie strony do tego działu.
oryginał lepszy
<a class="non-html" href="http://www.burnenergy.dk/"> http://www.burnenergy.dk/</a><br /> <br /> Link nie przeszedł sorka :/
Heh chyba stronka narzucona przez producenta :) bo przecież nie kradzież pomysłu prawda :D<br /> <a href="http://www.burnenergy.dk/" target="_blank"></a><br /> <br /> Pozdro
nice one! brakuje jedynie czegos po ukonczeniu quizu...
mnie pochłonęło... :)
Już starożytni przypisywali społeczeństwu cechy a to zwierząt a to czegoś tam. (Pokusa analogi jest wielka, dzieci mówią psowi , kotowi bo sąsiadowi itp. )Nauki społeczne bardzo wiele zawdzięczają statystyce i tylko statystyce ! Nie da się wyliczyć dokładnie zachować społecznych tak ja daje się wyliczyć układ termodynamiczny . Wiadomo dokładnie o ile stopni wzrośnie temperatura wody gdy do piecyka wrzucimy 5 Kg węgla ...(t2=t1+ energia spalania - straty)<br /> O społeczności z wyprzedzeniem możemy co najwyżej powiedzieć że zmieni się jej jakiś parametr ale nigdy w jakim stopniu. Wiadomo, ze po kolejnych podwyżkach benzyny naród się zdenerwuje , ale przy jakiej cenie wyjdzie na ulice nie wiadomo...<br /> Model to funkcja a nie czyli mamy kolejną "Modną bzdurę " dla zainteresowanych seryjną produkcję modnych bzdur polecam dowolny edytor i wikipedię : Bierzemy z Wiki teorię (np. termodynamiczną ) w edytorze funkcją ZAMIEŃ (Ctrl + H ) zamieniamy (np. atomy na studenci a molekuły na grupy) i mamy teorię o ...Tyle dla seryjnych odkrywców. Dla posługujących sie rozumem polecam wymienioną już tutaj lekturę Poppera. Bardzo ważna to książka a tak niewielu czytało :).
Tekst przeczytałem z dużym zainteresowaniem, ale moje pierwsze skojarzenie to książka Sokala i Bricmonta "Modne bzdury", w której autorzy wyśmiewają "naukowe" przenoszenie teorii matematycznych na nauki społeczne. <br /> Niemniej temat artykułu ciekawy. Czy Autorowi wiadomo coś o innych modelach, które próbuje się stosować do społeczności internetowych?<br /> Pozdrawiam.
Jako, że z wyboru informatyk, a z wykształcenia chemik z ciekawością przeczytałem artykuł. Jednym słowem twórcy portali społecznościowych chcą zapanować nad naturalną entropią społeczności :)
<blockquote>Dlatego kiedy wyciągniemy wtyczkę z kontaktu nastąpi koniec internetowych społeczności. ;))</blockquote><br /> <br /> amen ;) <br /> <br /> W każdej społeczności najważniejsza jest wtyczka ;))
<blockquote>Niezależnie od stanu skupienia atomy są nieustannie w ruchu w stałym związku z temperaturą otoczenia</blockquote> - cząsteczki nie poruszają się w temperaturze zera absolutnego. Dlatego kiedy wyciągniemy wtyczkę z kontaktu nastąpi koniec internetowych społeczności. ;))
Piotr, nie zgadzać ludzką rzeczą jest :] Na początek polecam artykuł o badaniach modelowania społeczności oparte na empirycznym potwierdzeniu wywiadów prowadzonych na grupie 90k studentów.<br /> <br /> <a href="http://www.physorg.com/news11611.html">Artykul</a> <br /> Porównanie opisania społeczności wzorami i zmiennymi zawartymi w teorii molekularnej jest sposobem na modelowanie. Jak w każdym modelowaniu zakłada się margines błędu. Ale ciągle lepsze to niż wyłącznie "ekspercka ocena", chyba że możesz podzielić sie jakąś inną metodą matematyczną.<br /> <br /> Jeśli chodzi zaś o nienamacalną "użyteczną fikcję" TM ;] Skoro to fikcja, to dlaczego jest podstawą większości wynalazków ostatnich 100 lat? Myślisz, że brniemy w ślepą uliczkę, a w świecie równoległym "Ziemia" właśnie budują silniki pozytronowe dla wyprawy na Alfa-Centauri?<br /> <br /> pozdrawiam, Zbyszek
Pragnę się nie zgodzić :]<br /><br />Molekularna teoria materii może być jedynie ciekawą metaforą zachowań społecznościowych w internecie. Jednakże budowanie na jej podstawie teoretycznego modelu jest z gruntu bezcelowe. TM sama w sobie również jest niczym innym, jak modelem teoretycznym - tzw. "użyteczną fikcją". Teoria zawsze jest w stosunku do modelu pierwotna. Dopiero mając teorię można skonstruować model (tu odsyłam do I.G. Barboura "Mity, modele, paradygmaty", oraz do "Logiki odkrycia naukowego" Poppera). Traktrowanie zachowań w sieci, tak jakby były zachowaniami atomów w ramach teorii molekularnej jest niczym innym jak metaforyzacją (zgodnie z definicją metafory zaproponowaną przez Lakofa w książce "Metafory w naszym życiu").<br /><br />Amerykańscy-naukowcy lubią metafory, co widać na przykładzie nieszczęsnej teorii informacji Shannona i Weavera, gdzie do głosu doszła tzw. "metafora przewodu". Wszystko jest ok, dopóki ktoś nie zacznie na podstawie metafory budować teorii i sprzedawać jej ludziom w postaci "wiedzy naukowej".<br /><br />A jeśli chodzi o piernik i wiatrak :]<br /><br /><a href="http://lingwistyka.org/2007/12/03/piernik-i-wiatrak-ciekawostka-ii/">Piernik i wiatrak - ciekawostka</a><br /><br />Pozdrawiam :)