Mówi się, że w wielu przedsięwzięciach biznesowych najskuteczniejszym kanałem marketingu jest spotkanie face-to-face, marketing bezpośredni, marketing relacji. Facebook to miejsce, w którym można prowadzić działania bardzo zbliżone do tego modelu.
Mówi się, że w wielu przedsięwzięciach biznesowych najskuteczniejszym kanałem marketingu jest spotkanie face-to-face, marketing bezpośredni, marketing relacji. Facebook to miejsce, w którym można prowadzić działania bardzo zbliżone do tego modelu. Model face-to-Facebook to niewątpliwie szansa, ale i spora odpowiedzialność.
Każdy chce to zrobić, nie każdy wie jak. Kiedy już się to zrobi, następuje rozczarowanie, że świat automatycznie nie zmienił barw na różowe - tak można sparafrazować słowa Avinasha Kaushika (A. Kaushik to Analytics Evangelist w Google, wpływowy bloger, autor książek dotyczących analityki i statystyk internetowych) mówiące o stosunku marketerów do mediów społecznościowych. Dzisiaj stwierdzenie to idealnie pasuje także do wykorzystania Facebooka w działaniach marketingowych.
W tym roku nasi specjaliści przeszkolili z zakresu mediów społecznościowych i działań na Facebooku blisko 200 osób odpowiedzialnych za marketing, komunikację, sprzedaż i HR w firmach i instytucjach publicznych. Z rozmów z uczestnikami tych szkoleń wynika, że w wśród kadry menadżerskiej dominują zasadniczo dwa podejścia do wykorzystania Facebooka:
- Szef rozmawiał ze swoimi kolegami – też szefami. Ci opowiedzieli mu, że są na Facebooku, pokazali konkurs czy grę, jaką zrobili razem z agencją i zapewnili, że to jest przyszłość. Szef wrócił do biura i przykazał, że „my też mamy być na Facebooku”. Jeśli jest mądry, wysyła pracowników na odpowiednie szkolenie lub szuka fachowej porady.
- Pracownicy korzystają z Facebooka. Czują, że jest w nim potencjał dla organizacji. Proponują szefowi działania w tym obszarze. Szef stwierdza, że „Facebook jest dla dzieciaków i służy do zabawy i nie będziemy marnować na to czasu”. Pracownicy wykorzystują budżet szkoleniowy na odpowiedni kurs lub zawracają się po fachową poradę, widząc potencjał w tym kanale komunikacji.
W obu przypadkach uczestnicy szkoleń szukają racjonalnych sposobów lub argumentów na wykorzystanie Facebooka w komunikacji, aby w efekcie podjąć świadomą decyzję o tym „czy”, „dlaczego” i „jak”. Zawsze przestrzegamy, że ich świat nie zmieni momentalnie barw na różowe, bo...
- Facebook nie jest za darmo. Owszem jest świetny, bo poza reklamami nie trzeba za nic płacić bezpośrednio Facebookowi. Ale kto zapłaci za zadbanie o odpowiedni wygląd facebookowej strony? Kto zapłaci osobie, która będzie utrzymywała stałe relacje z użytkownikami (czasami włączając w to wieczory i weekendy)? Kto będzie pełnił funkcję rzecznika firmy w nowych mediach? Przecież nie powinien być to stażysta, którego doświadczenie polega na tym, że umieścił kilka filmów na YouTube i ma 1300 znajomych na Facebooku.
- Każdy wierzy w transparentność, ale nie każdy jest na nią gotowy. Działając na Facebooku trzeba być gotowym na rozmowę także na tematy „nieprzyjemne” dla organizacji. Czasem trudne do przewidzenia. Bez gotowości na otwartość, a nawet - na zmianę, obecność na Facebooku może zaszkodzić wizerunkowi firmy.
- Facebook jest po prostu... trudny! Po pierwsze, zmienia się niewiarygodnie szybko, co wymaga stałego śledzenia tych zmian i odpowiedniego reagowania. Po drugie, ma specyficzne funkcjonalności i dynamikę – bez specjalistycznej wiedzy na ich temat, nasze działania mogą pójść na marne.
Prosty test. Czy znasz i potrafisz wytłumaczyć kilka pojęć, które mogą nie być znane przeciętnemu użytkownikowi Facebooka, ale w biznesie mogą okazać się kluczowe: EdgeRank, tagowanie treści, regulamin promocji, zdarzenia sponsorowane, vanity url?
Jedną z ważnych kwestii do rozważenia przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań jest ustalenie, jakie zasoby będą nam potrzebne i ile będą kosztować. Często oznacza to także zatrudnienie lub współpracę ze specjalistami.
Kiedy już wiemy ile kosztuje obecność na Facebooku, możemy zastanowić się, jak go wykorzystać w taki sposób, by nie stał się „zabawką szefa” lub kolejnym miejscem w internecie zapomnianym przez żywych, a skutecznym narzędziem biznesowym. Na końcu, przecież (prawie) zawsze chodzi o pieniądze.
Pamiętajmy również, że poza Facebookiem też jest świat i komunikacyjnych szans warto szukać także poza nim: w blogosferze, forach, agregatorach video.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
@Wojtek: Dzięki! Jak jest popyt to jest i podaż. Nawet na działania nieodpowiedzialne czy nieetyczne. A często wynika to z nieświadomości czy niewiedzy kupującego. Nasze zadanie to nieustannie zmieniać ten stan rzeczy :)<br /> @Security: Potencjał olbrzymi. Czasami jednak skorzystanie z niego wiąże się z dużymi zmianami po stronie organizacji...
To prawda, reklama przez FB jest tylko pozornie łatwa. Ale z drugiej strony nie powinno się z niej rezygnować, bo sam serwis stanowi olbrzymi potencjał (dotyczy to też innych mediów społecznościowych).
Dzięki za ten jakże prawdziwy tekst. Bardzo trafne spostrzeżenia.<br /> W kwestii odpowiedzialności myślę, że jest to w naszym wspólnym interesie aby słowo \"odpowiedzialność\" w naszej polskiej percepcji nabrało w końcu bardziej pozytywnego oddźwięku.<br /> Pozdrawiam