7.01.2007 / Trendy

Amatorski emarketing wyższych uczelni

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
Kilka dni temu na firmowego maila agencji w której pracuję wpłynęło zaproszenie do przetargu na wykonanie serwisu internetowego dla jednej z wyższych uczelni. Sięgając pamięcią wstecz przypominam sobie więcej tego typu zapytań. Pamiętam też, że zawsze scenariusz był podobny: niechęć do spotkania z accountem, oraz brak jakiegokolwiek kontaktu po otrzymaniu oferty.

Obecnie do zapytań z domen edu.pl podchodzę bardzo zachowawczo. Przestałem wierzyć w to, że władze uczelni chcą poprawić jakość swojej komunikacji marketingowej w internecie.

Uczelnie wyższe - poza nielicznymi wyjątkami - nie korzystają z usług agencji interaktywnych (tak samo jak nie korzystają z usług agencji reklamowych). Wierzą, że taniej i lepiej samemu zająć się własnym serwisem internetowym. I właśnie dlatego podczas przeglądania internetowych stron uczelni odnoszę wrażenie, że cofnąłem się 5 lat wstecz.

Zazwyczaj są to witryny z ogromną ilością treści, w których znalezienie poszukiwanych informacji graniczy z cudem. O ile studenci-webmasterzy potrafią przygotować CMS, a czasem nawet design, który nie odstrasza, to na temat architektury informacji, użyteczności i dostępności nie mają bladego pojęcia. Często już po jednym kliknięciu biedny internauta traci orientację w tym, co się dzieje i gdzie się znajduje.

Spróbujcie znaleźć cokolwiek na stronie prestiżowej Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pięciopoziomowe rozwijane menu, brak paska nawigacji i menu kontekstowego to nie jedyne "kwiatki" w tym serwisie. Podobne rozwiązanie nawigacyjne na swej stronie ma także Akademia Finansów w Warszawie.

Szczegółowy przegląd witryn uczelni nie ma sensu. Z każdą kolejną stroną wyników Google jest coraz gorzej.

Nadchodzące lata rozstrzygną, które z uczelni przetrwają, a które znikną z edukacyjnego rynku. Pierwsza fala niżu demograficznego już od tego roku stanie się odczuwalna na wyższych uczelniach, a z każdym kolejnym rokiem będzie nabierała na sile. Jej uderzenie odczują zarówno szkoły prywatne, jak i państwowe. Już teraz wiadomo, że część szkół po prostu padnie.

Dziwi mnie, że nawet tak realne zagrożenie nie jest w stanie otworzyć oczu władzom uczelni na potencjał Internetu. Obecnie ponad 70% Polaków w wieku od 15 do 19 lat regularnie korzysta z Sieci. Odsetek internautów w grupie wiekowej 20-29 lat też jest wysoki i wynosi ponad 50%. Tymczasem po wpisaniu do Google frazy "studia warszawa" znalazłem zaledwie jeden link sponsorowany przez uczelnię.

Obecna sytuacja stwarza ogromną szanse dla tych szkół, które zmienią nawyki i przeznaczą pewien budżet na działania promocyjne w Internecie. Na razie medium to jest dziewicze dla branży edukacyjnej, jednak sytuacja ta może się szybko zmienić. Właśnie rozpoczyna się walka o studentów. Walka na śmierć i życie.

PS. Znacie jakieś dobre przykład internetowych serwisów uczelni?
  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Komentarze (27)
« Poprzednia  3 / 3 
Hersztu
21. Hersztu 22.01.2007 / 10:35
Strona wydziału EAIiE na AGH http://www.eaie.agh.edu.pl/
Grzegorz Fijorek
22. Grzegorz Fijorek 23.01.2007 / 00:12
Przeprowadzilem wywiad z rzecznikiem prasowym uczelni wyższej. Polecam. Po konfrontacji z rzeczywistością można wyciągnąć ciekawe wnioski wedlug mnie nt komunikacji marketingowej

www.epr.pl/recenzjedwa.php?id=130&itemcat=3
suchyy
23. suchyy 27.01.2007 / 14:49
od 1 lutego rusza nowa strona AE w Krakowe. Jako student tej uczelni mam nadzieje, że poprawią to koszmarne menu ;-)
Krzysztof Adamus
24. Krzysztof Adamus 07.08.2007 / 13:41
Suchy - mamy już sierpień, a strona AE z tego co zauważyłem zupełnie się nie zmieniła:(
Tomasz Niedziela
25. Tomasz Niedziela 18.08.2008 / 12:33
Zapraszam do zapoznania się z witryną, jednocześnie proszę o ocenę!
Aga
26. Aga 04.03.2009 / 22:01
a co myślicie o www.swsz.pl ?
AGA
27. AGA 13.11.2009 / 14:28
POLITECHNIKA RZESZOWSKA http://portal.prz.edu.pl/
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.