7.01.2007 / Trendy

Amatorski emarketing wyższych uczelni

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
Kilka dni temu na firmowego maila agencji w której pracuję wpłynęło zaproszenie do przetargu na wykonanie serwisu internetowego dla jednej z wyższych uczelni. Sięgając pamięcią wstecz przypominam sobie więcej tego typu zapytań. Pamiętam też, że zawsze scenariusz był podobny: niechęć do spotkania z accountem, oraz brak jakiegokolwiek kontaktu po otrzymaniu oferty.

Obecnie do zapytań z domen edu.pl podchodzę bardzo zachowawczo. Przestałem wierzyć w to, że władze uczelni chcą poprawić jakość swojej komunikacji marketingowej w internecie.

Uczelnie wyższe - poza nielicznymi wyjątkami - nie korzystają z usług agencji interaktywnych (tak samo jak nie korzystają z usług agencji reklamowych). Wierzą, że taniej i lepiej samemu zająć się własnym serwisem internetowym. I właśnie dlatego podczas przeglądania internetowych stron uczelni odnoszę wrażenie, że cofnąłem się 5 lat wstecz.

Zazwyczaj są to witryny z ogromną ilością treści, w których znalezienie poszukiwanych informacji graniczy z cudem. O ile studenci-webmasterzy potrafią przygotować CMS, a czasem nawet design, który nie odstrasza, to na temat architektury informacji, użyteczności i dostępności nie mają bladego pojęcia. Często już po jednym kliknięciu biedny internauta traci orientację w tym, co się dzieje i gdzie się znajduje.

Spróbujcie znaleźć cokolwiek na stronie prestiżowej Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pięciopoziomowe rozwijane menu, brak paska nawigacji i menu kontekstowego to nie jedyne "kwiatki" w tym serwisie. Podobne rozwiązanie nawigacyjne na swej stronie ma także Akademia Finansów w Warszawie.

Szczegółowy przegląd witryn uczelni nie ma sensu. Z każdą kolejną stroną wyników Google jest coraz gorzej.

Nadchodzące lata rozstrzygną, które z uczelni przetrwają, a które znikną z edukacyjnego rynku. Pierwsza fala niżu demograficznego już od tego roku stanie się odczuwalna na wyższych uczelniach, a z każdym kolejnym rokiem będzie nabierała na sile. Jej uderzenie odczują zarówno szkoły prywatne, jak i państwowe. Już teraz wiadomo, że część szkół po prostu padnie.

Dziwi mnie, że nawet tak realne zagrożenie nie jest w stanie otworzyć oczu władzom uczelni na potencjał Internetu. Obecnie ponad 70% Polaków w wieku od 15 do 19 lat regularnie korzysta z Sieci. Odsetek internautów w grupie wiekowej 20-29 lat też jest wysoki i wynosi ponad 50%. Tymczasem po wpisaniu do Google frazy "studia warszawa" znalazłem zaledwie jeden link sponsorowany przez uczelnię.

Obecna sytuacja stwarza ogromną szanse dla tych szkół, które zmienią nawyki i przeznaczą pewien budżet na działania promocyjne w Internecie. Na razie medium to jest dziewicze dla branży edukacyjnej, jednak sytuacja ta może się szybko zmienić. Właśnie rozpoczyna się walka o studentów. Walka na śmierć i życie.

PS. Znacie jakieś dobre przykład internetowych serwisów uczelni?
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Komentarze (27)
« Poprzednia  3 / 3 
Hersztu
21. Hersztu 22.01.2007 / 10:35
Strona wydziału EAIiE na AGH http://www.eaie.agh.edu.pl/
Grzegorz Fijorek
22. Grzegorz Fijorek 23.01.2007 / 00:12
Przeprowadzilem wywiad z rzecznikiem prasowym uczelni wyższej. Polecam. Po konfrontacji z rzeczywistością można wyciągnąć ciekawe wnioski wedlug mnie nt komunikacji marketingowej

www.epr.pl/recenzjedwa.php?id=130&itemcat=3
suchyy
23. suchyy 27.01.2007 / 14:49
od 1 lutego rusza nowa strona AE w Krakowe. Jako student tej uczelni mam nadzieje, że poprawią to koszmarne menu ;-)
Krzysztof Adamus
24. Krzysztof Adamus 07.08.2007 / 13:41
Suchy - mamy już sierpień, a strona AE z tego co zauważyłem zupełnie się nie zmieniła:(
Tomasz Niedziela
25. Tomasz Niedziela 18.08.2008 / 12:33
Zapraszam do zapoznania się z witryną, jednocześnie proszę o ocenę!
Aga
26. Aga 04.03.2009 / 22:01
a co myślicie o www.swsz.pl ?
AGA
27. AGA 13.11.2009 / 14:28
POLITECHNIKA RZESZOWSKA http://portal.prz.edu.pl/
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.