7.04.2009 / Trendy

Augmented reality case

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Piwowar
Usability Manager
 

Czym jest augmented reality?

W bardzo dużym uproszczeniu jest to połączenie obrazu rzeczywistości, jaką dostarcza nasz wzrok oraz wirtualnych elementów wygenerowanych w środowisku komputerowym. Właśnie od tego uzupełnienia obrazu rzeczywistego o obiekty wirtualne wziął się w nazwie przedrostek augmented (rozszerzony).

Co w trawie piszczy?

Co w AR jest takiego interesującego, że poświęcam temu ten artykuł? Otóż dzięki wykorzystaniu tej technologii np. w reklamie, dostarczamy odbiorcy emocji, jakich nie jesteśmy w stanie dostarczyć mu za pomocą wykorzystywanych do tej pory rozwiązań. Augmented reality to user experience w pigułce i tak też należy na nie patrzeć. User experience, którego coraz więcej z nas zaczyna poszukiwać i o które zaczynamy dbać. A właśnie m.in. dzięki wykorzystaniu AR możemy ogniskować je w wybranym przez nas kierunku. I to jest wspaniałe.

To nie nowość!

Augmented reality nie jest czymś nowym! Swoje początki ma w już w latach 90-tych XX wieku. I nie powinno to dziwić, ponieważ większość innowacyjnych technologii wymaga kilkunasto-letniego okresu inkubacji. Obecnie AR jest w fazie pozyskiwania masy krytycznej (nie w Polsce), jeśli chodzi o świadomość rynku i potrzeby konsumentów. Znawcy tematu szacują, że wymagany minimalny poziom zostanie osiągnięty za ok. 6 miesięcy od teraz. Kiedy to się stanie, technologia AR będzie zyskiwać kolejnych zwolenników w naturalny sposób. Czy te wizje się sprawdzą? Czas pokaże.

Jak wygląda Augmented reality w akcji?

Poniżej zamieszczam kilka przykładów kampanii reklamowych, które wykorzystały technologię augmented reality.

GE Smartgrid

Efektem mariażu General Electric oraz Google jest projekt Smartgrid, który można obejrzeć na stronie www.ge.ecomagination.com/smartgrid/. Za pomocą kamery internetowej i wydrukowanego markera (specjalny symbol) możemy obejrzeć koncepcyjne modele alternatywnych źródeł zasilania jak wiatraki czy plantacja baterii słonecznych. Zobaczcie, co się stanie, gdy na wiatraki powieje wiatr :)

Dla nieposiadających kamery: nagranie na Youtube.

 

iQ realny (Toyota)

Kampania Toyoty promująca nowy ich model samochodu iQ. Jest to wspaniały przykład sposobu sprzedaży zalet produktu, wpisywanie rozwiązania w wartości marki oraz pobudzanie konsumenta do odwiedzenia salonu samochodowego. Aplikację do zainstalowania można pobrać ze strony www.toyota.co.uk.

Dla nieposiadających kamery: nagranie na Youtube.

 

Hewlett Packard MScape

Produkt platformy rozrywki wykorzystującej obraz rzeczywisty. Wyobraźcie sobie biegające po mieście dzieciaki ze smartfonami, grające w grę na platformie MScape.

Film pokazowy dostępny na Youtube.

 

Przyszłość zakupów od Microsoft

Microsoft OfficeLabs dostarcza bardzo ciekawych koncepcji na przyszłość. Ich najnowsze pomysły w wyśmienity sposób czerpią z możliwości augmented reality. Czy zakupy będą już niedługo wyglądać zupełnie inaczej?

Film pokazowy dostępny na Youtube.

 

Przyszłość jutrzejszego dzisiaj w 2019

Jak będzie wyglądać nasze „dzisiaj” w 2019 roku? Microsoft próbuje odpowiedzieć na to pytanie w bardzo zgrabny i zapierający dech w piersiach sposób.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji lub wejścia na serwis www.officelabs.com.

 

Po dużo więcej przykładów ciekawych rozwiązań i kampanii wykorzystujących AR w praktyce zapraszam na blog Augmented Reality NEWS.

Piszę też do bloga innowacji marketingowych Adv.pl  - NetSetter.pl.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Komentarze (23)
« Poprzednia  3 / 3 
FIKFILM
21. FIKFILM 25.07.2011 / 22:05
Wreszcie AR z PL idzie o krok dalej niż inni...
http://www.fikfilm.com/2011/06/shootar-kill-bill-laden/
FIKFILM
22. FIKFILM 25.07.2011 / 22:06
Wreszcie AR z PL idzie o krok dalej niż inni...
KILL BILL LADEN
Gambler
23. Gambler 17.11.2011 / 22:55
Świetnie, grałem na kontrolerze ACME z http://aureso.pl Totalny odlot!!!!!!!!!
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.