19.09.2009 / Wideo / Trendy

Co łączy domeny TV z dziurą ozonową?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Łukasz Skalik
Dodał: Łukasz Skalik
Kierownik telewizji internetowej portalu Wirtualna Polska (WPtv)
 

Większość portali internetowych w polskiej Sieci coraz częściej decyduje się na osadzanie serwisów bazujących na wideo on-line w popularnej domenie ‘.tv’. Mało kto jednak wie, jakie są geopolityczne implikacje korzystania z tej końcówki.

Z góry pragnę uprzedzić sieciowych malkontentów, że notka ta niewiele wniesie w ich zycie. Temat dotyczy antypodów geograficznych (z punktu widzenia Słowian rezydujących nad Wisłą) i stanowi luźną dywagację będącą wypadkową zmęczenia organizmu pisaniem pewnej prezentacji. Wpis dedykuję internetowym koneserom cierpiącym na głód wiedzy.

Domena '.tv' jest jednocześnie kodem narodowym wysp Tuvalu znajdujących się na samym środku Oceanu Spokojnego, zamieszkałych przez niecałe 12 tysięcy mieszkańców (z niepodległych państw świata tylko Watykan i Niue mają mniej).

8490_maptuvalu.gif

Państwo Tuvalu nie posiada praktycznie żadnych bogactw naturalnych. Gospodarka opiera się na rolnictwie i rybołówstwie. Również ruch turystyczny nie istnieje, z racji sporego oddalenia od innych państw Pacyfiku. Długość dróg utwardzanych wynosi w sumie 8 km. Brak też sił zbrojnych. Za obronę wysp odpowiada Australia.

Wyspy cechuje skrajnie płaskie ukształtowanie terenu. Najwyższy punkt wystaje zaledwie 4,5 metra nad poziom morza. Jest to m.in. wynik działalności wojsk amerykańskich. Podczas II wojny światowej USA posiadało tutaj bazę lotniczą i na jej potrzeby armia wyrównała powierzchnię, całkowicie eliminując jedyne wzniesienia na wyspach. Ze względu na globalne ocieplenie klimatu, a co za tym idzie podwyższanie się poziomu oceanów (w minionym stuleciu o 20cm) - z roku na rok wyspy znikają z powierzchni ziemi.

Wracając jednak do sedna - wyłączność na rejestracje adresów ‘.tv’ posiada firma VeriSign (http://www.verisign.tv), w której rząd Tuvalu ma 20% udziałów. Z tytułu handlu tymi domenami – budżet Tuvalu zasilany jest rocznie kwotą ponad 4 milionów dolarów, co przy PKB na poziomie 15 mln USD, stanowi aż 26% jego dochodu. Uzyskane w ten sposób środki Tuvalu przeznacza głównie na zabezpieczanie linii brzegowej swoich wysp, w tym akcję zalesiania (szybko rosnące drzewa i krzewy mają umocnić wybrzeża). Prognozy są jednak pesymistyczne, bo jeśli wspomniana profilaktyka nie przyniesie oczekiwanego efektu - według badań ONZ zatopienie archipelagu w znacznej części ma nastąpić do 2050 roku. Na wszelki wypadek, na podstawie traktatu, w sytuacji, gdy woda zacznie zalewać wyspy, wszystkich mieszkańców ma ewakuować Królewska Nowozelandzka Marynarka Wojenna. Rząd rozważa również możliwość przeniesienia mieszkańców na wyspę Kioa, która obecnie należy do Fidżi, lub kupno ziemi od Australii.

Na koniec mały fakt będący czystą ironią losu: tylko 15% Tuwalczyków korzysta z dobrodziejstw Internetu, od którego rozwoju i popularyzacji na świecie - w chwili obecnej uzależniona jest dalsza sytuacja ich kraju.

Konkluzje zabarwione subiektywnie:


Osadzając serwisw domenie kierunkowej Tuvalu - pośrednio pomagamy tej małej republice bananowej po drugiej stronie globu. W tym kontekscie megapanelowy wyścig platform wideo zwanych w naszym kraju popularnie 'telewizjami internetowymi' (90% z nich operuje w '.tv') - przypomina z lotu ptaka opcje 'gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta'.W oparach tego absurdalnego spostrzeżenia życzę wszystkim spod znaku dotTV - wysokich wyników, z pożytkiem dla Tuvalu:)


ERRATA: Ranking największych serwisów świata operujących w domenie '.tv' (na bazie pomiarów Alexa.com): http://tv.geek-tools.org/en/top-websites uaktualniany dobowo ranking wszystkich domen: http://s3.amazonaws.com/alexa-static/top-1m.csv.zip

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: .tv, on-line, telewizja, telewizja internetowa, tuvalu, tv, wideo


Komentarze (9)
 1 / 1 
Łukasz Ściborowski
1. Łukasz Ściborowski 20.09.2009 / 11:20
Fajny tekst :)
Grzegorz Miłkowski
2. Grzegorz Miłkowski 20.09.2009 / 12:46
Pozostaje tylko rejestrować .tv, żeby wspierać PKB Tuvalu :)
Dymitr Romanowski
3. Dymitr Romanowski 20.09.2009 / 17:07
Bardzo dobry tekst. Jest jak dobre wino. Lekki, z nutką czegoś egzotycznego i wywołuje pozytywne emocje. I dziękuję za wprowadzenie... ;)
Arek Słota
4. Arek Słota 20.09.2009 / 19:14
Super, aż miło było w ten piękny dzień mimo wszystko wygospodarować kilka minut na zajrzenie do sieci, żeby przeczytać taki/ten tekst. Brawo! Panowie i Panie, wchodźmy w 'kropkaTV' (bez skojarzeń z biedronką ;-)
Mariusz M.
5. Mariusz M. 22.09.2009 / 15:11
"Wracając jednak do sedna - wyłączność na rejestracje adresów ‘.tv’ posiada firma VeriSign "

nieprawda. mam wykupioną domenę w godaddy ;)
Łukasz Skalik
6. Łukasz Skalik 22.09.2009 / 23:05
Thanx za wszystkie komentarze:) trwajmy w nadziei, że Tuvalu nie bedzie współczesną Atlantydydą


@Mariusz Maroszek:
nieprawda:) masz wykupioną domenę u brokera, który rejestrował ją jako pośrednik u 'źródła', a źródłem dla dotTV jest Verisign. pytanie tez czy na pewno masz ją wykupioną w całości czy tylko wydzierżawioną, bo z pośrednikami to różnie bywa. pozdrawiam
millsky
7. millsky 23.09.2009 / 10:31
świetny tekst. dziękuję.
Sebstian
8. Sebstian 23.09.2009 / 10:33
poszedłbym nawet troche dalej i poruszył temat globalnych zmian klimatu. Internet, czy generalnie energia wykorzystywana przez serwery ma istotny wply na dane zjawisko, bo istotne jest to w jaki sposob jest generowana, czy przez rope, węgiel. Ponoć jedno zapytanie w wyszukiwarce google generuje 2kg CO2. Ale są też i pozytywne wiadomości n.p. www.ecocho.eu/

Ecocho is a new search engine trying to make a difference for climate change. For every 1000 searches users make on Ecocho we'll counter balance or "offset" a ton of greenhouse gases. We do this by sponsoring two trees via advertising on the site.
Mariusz M.
9. Mariusz M. 23.09.2009 / 13:25
chodzi mi o słowo "wyłączność", zarejestrowałem przez inną firmę, nie ważne czy pośrednik czy nie, ale można zarejestrować gdzieś indziej ;) i mam wykupioną ;)
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.