Nadchodzący Flash Player 10 wprowadza szereg od dawna oczekiwanych usprawnień i ułatwień. Czy będą one przełomowe?
Nadchodzący Flash Player 10 (obecnie udostępniona jest wersja beta) wprowadza szereg od dawna oczekiwanych usprawnień i ułatwień. Czy będą one przełomowe?
Na początek kilka technicznych informacji:
- Wbudowane wektory, będące rozszerzeniem języka ActionScript 3.0, przyspieszą pracę z tablicami - szybkość obliczeń wzrośnie
- Natywne 3D jako odpowiedź na prace nad silnikami takimi jak Paperivion3D, Away3D, Alternativa3D - jeszcze bardziej przyspieszy działanie tych bibliotek
- Pixel Bender umożliwi tworzenie własnych filtrów i trybów mieszania - artyści/programiści będą mieli duże pole do popisu, a część mocy obliczeniowej zostanie przerzucona na kartę grafiki i odciąży procesor
- Dynamiczne generowanie/mixowanie dźwięku z Pixel Bender - pozwoli na modyfikację odtwarzanego dźwięku w czasie rzeczywistym
- Flash Player 10 umożliwi zapisywanie plików na dysku bez pośrednictwa serwera – koniec z problematycznym wysyłaniem użytkownikowi wygenerowanego przez swf pliku
Powyższe nowości z pewnością będą wyznaczały nowy standard w budowie dynamicznych aplikacji RiA oraz efektownych stron flaszowych. Nowe funkcjonalności FP 10 spowodują szybsze, i na większa skalę, tworzenie aplikacji w przeglądarkach. Tym bardziej, że niezaprzeczalną zaletą instalowania plugina jest pewność, ze na każdym systemie i na każdej przeglądarce z zainstalowaną wtyczką aplikacja zadziała dokładnie tak samo. Przesuwanie punktu ciężkości z komputera na Internet staje się faktem – już teraz użytkownicy mogą wykonać większość działań w przeglądarce – wystarczy wymienić edytor tekstu Buzzword czy aplikacja do edycji grafiki - Photoshop Express (wiecej aplikacji można przejrzeć tutaj - znajduje się tam wiele, mniej lub bardziej, przydatnych narzędzi on-line - w każdym razie doskonale oddających możliwości nowych rozwiązań Adobe).
Stopniowe wypieranie aplikacji desktopowych przez aplikacje Rich Media jest coraz bardziej widoczne. Tym bardziej, że dzięki takim technologiom, jak AIR czy Prism, aplikacje te mogą ponownie zagościć na pulpicie i zintegrować się z systemem – to dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie dostęp do sieci, niestety, pozostawia wiele do życzenia. AIR pozwala na tworzenie aplikacji desktopowych powiązanych z serwerami integrując możliwości systemu z możliwościami technologii on-line.
Teoretycznie rozwój narzędzi, z których można korzystać z poziomu przeglądarki, może doprowadzić do tego, że developer i grafik będą ze sobą nie tylko ściśle współpracować ale i korzystać ze wspólnych narzędzi na platformie ściśle związanej z Internetem. Czyżby ich drogi miały się niedługo spotkać? Czy nadchodzi nowa era w tworzeniu aplikacji, stron, gier z wykorzystaniem Flex’a?
Tekst powstał przy współpracy z Bartkiem Krupą.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
@and dokładnie. strasznie się cieszę z tego powodu, im więcej interaktywnego wideo tym lepiej, i czasu się oszczędzi przy postprodukcji.
wodotryski wodotryskami, od tego jest właśnie flash. Jesli chcesz mieć zwykłą, prostą aplikację to użyj html\'a i js. Flash ma być multimedialny. Teraz większość najbardziej skomplikowanych efektów jest tworzona poza flashem (After Effects, video zamiast animacji). Pixel Bender i inne graficzne ulepszenia właśnie od tego są, od efektów i nie tylko...
o! wywalilo sie po dodaniu znaczka TM po APB - no to drugi raz piszę ;).. w każdym razie kończąc wypowiedź.. to zależy od aplikacji którą robisz i cześć rzeczy wydaje się na maxa funkcjonalnych. Odnośnie produkowania aplikacji na bazie as3 i mxmla to wydaje sie że jest w tym sens i przyszłość. Coraz mniej na dysku, coraz więcej w sieci.
tylko, ze AIR przenosi logike w serwera wlasnie na dysk ;)<br /> <br /> no i news troche stary bo Flash Player 10 obecnie to juz nie beta a release candidat...
No chyba nie do końca tylko wodotryski ;). Tworzenie np. własnych filtrów i operacje na bitmapach ( Adobe Pixel Bender?) jak najbardziej mogą być funkcjonalne.. kwestia tworzonej aplikacji. Adobe mocno wchodzi w w aplikacje on-line na bazie as3 i mxml to widać i słychać :) (np. Media Player) a do tego jeszcze AIR. Moim zdaniem ma to sens i przyszłość. Coraz mniej na dysku coraz więcej w sieci ;)
Tytuł trochę przesadzony - jedyną rzeczywiście istotną zmianą, która wpłynie na fukcjonalność aplikacji jest możliwość zapisywania plików na dysk. Reszta - to raczej wodotryski.