O kreatywności w PR

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Zuzanna Szybisty
Konsultantka ds. PR w Profeinie - butiku komunikacji i PR
 

 

Dosyć powszechnie uważa się, że PR polega na wysyłaniu informacji prasowych, a najlepsze agencje PR-owe to takie, których informacje publikują (prawie) wszystkie media. PR rzadko kojarzy się z kreatywnością.

Co ciekawe, takie zdanie o pracy PR-owców mają nie tylko ludzie z zewnątrz. Podobnie często myśli o sobie branża. Kreatywność jest słabą stroną PR-owców – takie wnioski płynęły z ubiegłorocznego raportu Holmes Report. Na pytanie „Co powstrzymuje ciebie bądź twoją firmę od bycia kreatywnym?" padały najczęściej takie odpowiedzi: przytłaczający brak czasu, brak budżetu, przepracowany personel, brak jasno wyznaczonych celów, brak wzajemnego porozumienia pomiędzy agencją i jej klientem.

Według tego samego raportu najbardziej kreatywne kampanie PR ostatnich lat to m.in. „Dziękuję Ci, mamo” (Procter & Gamble),  „Prawdziwe piękno” (Dove) i "Najlepsza praca świata" (Ministerstwo Turystyki stanu Queensland w Australii). Dwie pierwsze kampanie były wspierane przez duże kampanie reklamowe. Czy zatem jest sens porównywać kampanie wielkich, globalnych graczy do kampanii młodych marek, które dopiero budują swój wizerunek? Tak, bo wszystkie wyżej wymienione kampanie opowiadały jakąś historię, która wzbudzała emocje wśród dobrze zidentyfikowanej grupy docelowej. A to - na nieco mniejszą skalę - potrafi zrobić nawet niewielka marka. Oczywiście, o ile ma odwagę.

Kreatywny PR to bowiem taki, który jest nie tylko zaskakujący, ale także wzbudza emocje. Czasem wykorzystuje kontrowersje, czasem ogólnie nośny w mediach temat, a czasem po prostu kreuje własny świat, który jest osią całej komunikacji marki. Kreatywny PR jest szansą dla młodych lub niedużych marek na przebicie się w mediach.

Na koniec parę słów o tym, że warto walczyć o swoje kreatywne pomysły u Klienta. “Uważam, że branża PR mogłaby być bardziej asertywna i agresywna w walce o swoje zdanie. Branża PR ma wiele do zaoferowania - jeśli chodzi o angażowanie konsumentów w życie społeczności i umożliwienie markom być częścią dyskusji” – tak mówi Marc Pritchard, odpowiadający za wart ponad 9 mld dolarów budżet marketingowy w P&G.

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: PR, kreatywność


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.