Czyli uczymy się na wpadce producenta olejów silnikowych Castrol Edge.
W TV trwa właśnie kampania marki Castrol Edge. Spot reklamowy kończy się silnym call to action "więcej ekstremalnych testów znajdziesz na Castrol.pl". Mimo, że nie "kocham swojego samochodu bardziej niż cokolwiek innego" to spodobały mi się owe testy i chciałem zobaczyć ich więcej. Wklepałem castrol.pl do paska przeglądarki i.... zonk - nie działa.
No tak, trzeba wpisać www.castrol.pl.
Czemu nikt nie zwrócił na to uwagi? Ogólnopolska telewizja trochę kosztuje i głupio w taki sposób tracić potencjał kampanii. Pominę już fakt, że po dotarciu na stronę główną nie łatwo znaleźć obiecane filmy z testami:
A tak w ogóle, powinno się stosować adresy z WWW, czy bez?
Wprawdzie słynne WWW to bardzo rozpoznawalny symbol nawet dla internetowych laików, ale tak naprawdę nie jest on do niczego potrzebny. Przeglądarka wyświetli pożądaną stronę bez względu na to, czy wpiszemy www.castrol.pl, http://castrol.pl czy nawet castrol.pl.
Obecnie sugeruje się nie korzystać z WWW, bo tak naprawdę adres z przedrostkiem WWW to jedynie subdomena właściwej domeny.
Jednak dla wyszukiwarki Google adres www.castrol.pl to coś zupełnie innego niż castrol.pl. Dlatego warto zdecydować się na jedną z opcji i konsekwentnie wybrany adres promować.
Większość osób zgadza się z opinią, aby adres z WWW automatycznie przekierować na ten bez WWW. No i pamiętajcie szczególnie podczas dużej kampanii, że strona powinna być dostępna pod obiema domenami :)
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>opcom.com.pl - a jaki problem to przekierować na opcom.pl? Jeden prosty redirect i Wasz stary claim (\"Twoi internetowi doradcy\") odszedłby w niebyt :).</blockquote><br /> Masz rację - wszyscy zapomnieliśmy o tej domenie, ale trzeba by z nią zrobić porządek.
efresh.pl? No cóż... od jakiegoś czasu próbujemy dogadać się z obecnym właścicielem tej domeny w sprawie jej odkupienia ale jakoś nam nie wychodzi... może to kwestia dość kosmicznej kwoty, którą żąda ów właściciel? ;-)<br /> <br /> opcom.com.pl - a jaki problem to przekierować na opcom.pl? Jeden prosty redirect i Wasz stary claim (\"Twoi internetowi doradcy\") odszedłby w niebyt :).
Szymon, my nigdzie w komunikacji nie wykorzystujemy adresu opcom.com.pl (aby nikt nam jej nie podebrał stoi sobie zaparkowana). Zresztą w dzisiejszych czasach mało kto używa domeny com.pl.<br /> <br /> Natomiast poważnym problemem może być sytuacja Waszej firmy, która posiada serwis pod adresem<a class="non-html" href="http://www.efresh.com.pl,"> www.efresh.com.pl,</a> natomiast domena<a class="non-html" href="http://www.efresh.pl"> www.efresh.pl</a> kieruje do strony zupełnie innej firmy:)
A propos calej powyzszej dyskusji polecam przyjrzenie sie domenie<a class="non-html" href="http://www.opcom.com.pl"> www.opcom.com.pl</a> :-).
Oczywiście powinny działać obie wersje, ale nie jako \'mirrory\', tylko jako redirect 301. Trzeba pamiętać, jak ktoś wyżej wspomniał o targecie. Dla wielu przypadków (ludzie mniej obecnani z internetem), przed \'każdym adresem trzeba dodać www\'... a dla innych wpisują co słyszą... inni oczywiście nie wiedzą na czym może polegać różnica...<br /> <br /> Kojarzę przypadek z osiedlowego forum w trójmieście, gdzie ktoś sprawnie obsmarował firmę reklamującą się na ulotkach, że \'to złodzieje, oszuści, nieistniejąca firma\', tylko dlatego, że... strona internetowa była dostępna jedynie po wpisaniu www, a komunikowano ją bez www... (chodziło o przedszkole prywatne). <br /> <br /> Inna sprawa to fakt, że dla wielu osób mniej obeznanych z netem, cokolwiek z \'www\' na początku oznacza adres strony... i właśnie dlatego dla niektórych grup docelowych warto promować z www.<br /> <br /> Co jednak oczyiwste - obie opcje muszą działać. Muszę przyznać, że czasami też czasem muszę o tym przypominać u nas...
@Krzysztof Adamus - Teraz jest bardziej niż pewne, że od dzisiaj będziesz miał do końca życia darmowy olej w swoim samochodzie ;)
No i doczekaliśmy się odpowiedzi biura prasowego Castrol, którą cytuję poniżej:<br /><blockquote>Z dużym zainteresowaniem przeczytaliśmy Pana artykuł zatytułowany "Adres internetowy z www czy bez?" z dnia 11 kwietnia 2009. Cieszymy się, że przemówiła do Pana reklama Castrol Edge, a zaprezentowane w niej testy okazały się na tyle interesujące, że chciał Pan dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.<br /><br />Faktycznie, podawany w reklamie adres "castrol.pl" jest pewnym skrótem myślowym. Obecnie firmy odchodzą od podawania pełnej nazwy łącznie z "www" w przekazach reklamowych. Niemniej jednak adres "castrol.pl" faktycznie nie działa, co jest z naszej strony niedopatrzeniem. Pragniemy poinformować, że zleciliśmy uruchomienie przekierowania i obie wersje - zarówno z "www", jak i bez będą do dyspozycji użytkowników.<br /><br />Jednocześnie chcieliśmy podziękować za zwrócenie nam uwagi na tą kwestię. Dzięki Panu nasza strona internetowa pozwoli nam jeszcze lepiej komunikować się z obecnymi i potencjalnymi Klientami.</blockquote>
<blockquote>Reklama musiała zostać poprawiona, ponieważ widnieje w niej adres<a class="non-html" href="http://www.castrol.pl"> www.castrol.pl</a></blockquote><br /> <br /> Ten napis jest ciągle...jedynie co to Pan mówi tekst \"Więcej testów na castrol.pl\" i stąd całe zamieszenie..
<blockquote>Jednak dla wyszukiwarki Google adres<a class="non-html" href="http://www.castrol.pl"> www.castrol.pl</a> to coś zupełnie innego niż castrol.pl.</blockquote><br /> <br /> Ale można ją nauczyć, aby był tym samym - przy zarządzaniu dużym serwisem czymś obowiązkowym powinna być rejestracja w Google Webmasters Tools.<br /> <br /> Przy okazji: pisałem kiedyś na podobny temat<a class="non-html" href="http://www.webaudit.pl/blog/2007/domenowa-wyobraznia/"> http://www.webaudit.pl/blog/2007/domenowa-wyobraznia/</a>
Jestem gorącym zwolennikiem stosowania przekierowania 301, a także komunikacji adresu z przedrostkiem WWW. Stosowanie go jest dużo bardziej bezpieczne, gdyż pomijając już pracę admina i fakt, że oba adresy powinny zawsze działać, to jeśli któryś nie działa, to ten bez przedrostka.
Miliony much nie mogą się mylić...
<blockquote>Małe sprostowanie: nazwa z WWW to nie SUBDOMENA tylko ALIAS. Gratulujemy gruntownej wiedzy </blockquote>Piotr, w takim razie napisz do wikipedystów, żeby przeedytowali Wikipedię:<br /><br /><a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Subdomena" class="non-html">http://pl.wikipedia.org/wiki/Subdomena</a><br /><br />Baaa. Trzeba przeedytować <a target="_blank" href="http://www.google.pl/search?q=subdomena&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a">cały internet</a> - wszędzie jest ten sam błąd.<br /><br />Dzięki za oświecenie nas Piotrze.
Reklama musiała zostać poprawiona, ponieważ widnieje w niej adres<a class="non-html" href="http://www.castrol.pl"> www.castrol.pl</a>
<blockquote>Obecnie sugeruje się nie korzystać z WWW, bo tak naprawdę adres z przedrostkiem WWW to jedynie subdomena właściwej domeny.</blockquote><br /> <br /> Małe sprostowanie: nazwa z WWW to nie SUBDOMENA tylko ALIAS. Gratulujemy gruntownej wiedzy
<blockquote>mozna sobie podawać tak czy siak, ale działać powinny obie wersje.dziwne, że firmy (pracownicy) tego nie zauwazają/reagują</blockquote><br /> To bolączka wielkich korporacji - coś co nam wydaje się oczywiste i proste do zrobienia (szepnąć słówko adminowi) może być ogromnym wyzwaniem w korporacji (decyzja kilku osób w kilku krajach, zestawienie łącza VPN, sprawy papierkowe niezbędne do załatwienia tokena i złożenia requestu, oczekiwanie na odpowiedz firmy hostingowej, rozwiązanie nierozwiązywalnych problemów technicznych, itd...).
Mieliśmy ciekawy przypadek z \"archiwum www\". Dla naszego klienta przygotowaliśmy film instruktażowy ze scrrenshotów (kierowany do Polaków za granicą). Duża placówka, więc i rozbudowana ID klient posiadał. W księdze wyraźnie stało, że możemy rozpowszechniać tylko pełny adres internetowy. Lektor łamał język, my łamaliśmy głowy, na ile czytelne będzie \"dablju dablu dablju dot nazwa dot xx dot xx\". Szczęście, klient się ugiął, wycięliśmy wszystkie dablje i doty i został czysty adres. Oczywiście mogliśmy sobie na to pozwolić tylko z integracją wizualną w text area przeglądarki, w której stoi pełny adres. <br /> I nic w tym dziwnego, że mówimy skrótowcami. A gospodynie z Sieradza prędzej wpiszą w google, bo i tak nie wiedzą do czego przeglądarka służy.
straszny obciach. mozna sobie podawać tak czy siak, ale działać powinny obie wersje.dziwne, że firmy (pracownicy) tego nie zauwazają/reagują
Pobodna sytuacje ma<a class="non-html" href="http://canon.pl/"> http://canon.pl/</a> :)
Hmm przez święta kilkanaście razy przewineła mi się ta reklama przed oczami...i adres serwisu napisany jest poprawnie<a class="non-html" href="http://www.castrol.pl"> www.castrol.pl</a> jedynie lektor podaje castrol.pl. Pytanie kto przeoczył tę sprawę..
Faktycznie - negatywne wrażenie dla wielu potencjalnych klientów Castrola gwarantowane. Duża część budżetu wykorzystana nieefektywnie. Zadziwiające, że przytrafiło się to tak znanej firmie.<br /> A w temacie: bez, czy z www - mam wrażenie, że to \'www\' na początku od razu zapala w głowie skojarzenie \'strona internetowa\' - oczywiście należy być widocznym pod obiema
<blockquote>Ludzie są już na tyle wyedukowani (a serwery odpowiednio skonfigurowane ;-))</blockquote><br /> <br /> Zgadzam się... jeśli Twoim targetem są japiszony z wyższym wykształceniem mieszkający w miastach 500 tys. plus. np. użytkownicy interaktywnie.com:):)<br /> <br /> A co z gospodyniami domowymi z Sieradza, które internetu używają co najwyżej do wpisania nasza-klasa.pl w okno przeglądarki i sprawdzenia pogody na onecie? <br /> <br /> Nic dobrego nie może wyjść z mierzenia klienta naszą (twórcy kampanii) miarą. NIGDY. Ta zasada jest uniwersalna i aktualna w każdej sferze marketingu i PR.
Zgadzam sie z online\'m ale polecam także poczytać chociażby to:<br /><a class="non-html" href="http://no-www.org/"> http://no-www.org/</a>
Kula szpiegula nawet w święta czuwa. Nie bójcie się ;)
Czasami zdarzają się też kwiatki w stylu \"wuwuwu nazwa kropka peel\" i wychodzi wwwnazwa.pl. Najlepszym rozwiązaniem jest IMO przekierowanie ruchu z *.nazwa.pl na nazwa.pl.
Grzegorz, nie przeceniałbym polskich użytkowników.<br /> W ogólnym rozrachunku nie podanie \"kropka\" powoduje \"nazwapl\".
<blockquote>Wprawdzie słynne WWW to bardzo rozpoznawalny symbol nawet dla internetowych laików, ale tak naprawdę nie jest on do niczego potrzebny. Przeglądarka wyświetli pożądaną stronę bez względu na to, czy wpiszemy<a class="non-html" href="http://www.castrol.pl,"> www.castrol.pl,</a><a class="non-html" href="http://castrol.pl"> http://castrol.pl</a> czy nawet castrol.pl.</blockquote><br /> Nie do końca - mówiąc precyzyjnie, przeglądarka wyświetli to samo tylko pod warunkiem, że serwer jest odpowiednio skonfigurowany. Mi zajęło pół roku przekonanie klienta, którego domena bez \"www\" nie działała, że trzeba to zmienić. Jemu z kolei drugie pół roku zajęło \"przeprocesowanie\" tej zmiany w centrali za granicą.<br /> Mnie irytuje, że np. w reklamach radiowych przeważnie lektor mówi \"wuwuwu kropka nazwadomeny kropka peel\". Ludzie są już na tyle wyedukowani (a serwery odpowiednio skonfigurowane ;-)), że z powodzeniem wystarczy im powiedzieć \"nazwadomeny peel\". A w zaoszczędzonym czasie można np. powiedzieć \"promocja\"...
<strong>online</strong> ma racje. Dupa nie admin, a emisja reklam, która wprowadza widza w błąd - bo przecież nie każdy musi wiedzieć, że wystarczy dodać www, żeby zadziałało - jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Na szczęście tylko \"pan płaci\".
Grzesiek, moim zdaniem, stosuje najlepsze rozwiązanie, czyli kierowanie na stronę z www. A w komunikacji korzystanie z adresu bez www. <br /> W Google wpisanie komendy site: bez www pokazuje również subdomeny, natomiast z www pokarze tylko docelowy serwis. Przekierowanie na www ułatwia ocenę indeksacji serwisu. <br /> Z szybkich przykładów w ten sposób działają serwisy nytimes.com, nba.com, czy sempo.org. <br /> Wzorujmy się na dobrych przykładach zamiast na jakimś tworze typu no-www.org, za chwilę powstanie no-internet.org i będzie problem ;)
Równie dobrze serwer mógłby wywalać błąd 505. Dla mnie to jest niedbalstwo administratora. Tak samo można przytoczyć przykład z drzwiami do sklepu... Ktoś zapomniał na drzwiach zamontować klamki :)<br /> <br /> Bez sensu jest zadawanie sobie pytania \" Z www czy bez\". <br /> Dla mnie ma to znaczenie jedynie jeśli chodzi o SEO i index google, reszta jest zbędna.
Maciek, w przeciwieństwie do Kulki staram się wyciągnąć jakieś wnioski z tej wpadki :)
Każda możliwa kombinacja powinna kierować użytkownika do strony docelowej - najlepiej tej, której się spodziewa. <br /> <br /> Dla google\'a powinien funkcjonować tylko i wyłącznie jeden adres. <br /> Z pozostałych przekierowanie 301... <br /> <br /> Do rzeczy.. ja w komunikacji używam \"Kubańskie.pl\" <br /> <br /> 1) kubanskie.pl<br /> 2) kubańskie.pl<br /> 3)<a class="non-html" href="http://www.kubanskie.pl"> www.kubanskie.pl</a><br /> 4) www.kubańskie.pl <br /> <br /> ... kierują do jednego adresu:<a class="non-html" href="http://www.kubanskie.pl"> www.kubanskie.pl</a> (który funkcjonuje dla google\'a)
Krzysiek - gratuluje, jestes pierwszy przed Kula w Web ;-)