13.12.2013 / Wyszukiwarki / Mobile

Czy Google Now Topics to podgląd działania Kolibra?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Miłosz Woźniak
SEO Director w Cube Group / Cube Group
 

Usługa Google Now, dostępna na urządzeniach przenośnych z systemem Android 4.1+ oraz iOS, podaje użytkownikom różnego rodzaju przydatne informacje w momencie, gdy prawdopodobnie są one właśnie potrzebne. Mogą to być takie powiadomienia jak np. aktualny ruch na drodze do pracy danego użytkownika, przypomnienie o spotkaniu albo wynik jego ulubionego zespołu. Informacje przedstawiane są w ramach różnego typu kart, takich jak chociażby karta Notowania giełdowe czy karta Gmail. Najbardziej interesująca jest natomiast karta Badane tematy (ang. Google Now Topics).

Wyświetlana jest ona, gdy w Historii online pojawi się kilka wyszukiwań związanych z tym samym tematem i Google odnajdzie inne powiązane z nim przydatne strony, których użytkownik jeszcze nie odwiedził. Do działania tej usługi konieczne jest więc włączenie Historii online. W karcie prezentowane są zapytania i odwiedzone strony zamienione do postaci konkretnych tematów. Przedstawiona zostaje lista tematów z poprzedniego dnia, tygodnia i miesiąca. W celu przejrzenia listy proponowanych przez Google linków powiązanych z zagadnieniem należy kliknąć „Przeglądaj” (ang. Explore) poniżej danego tematu.

Karta Badane tematy - Google Now Topics

Powyższa obserwacja przedstawiona na stronie http://www.blindfiveyearold.com/google-now-topics pokazuje interesującą właściwość. Dla każdego z tematów podpowiadana powiązana treść jest innego typu. W badanym temacie „New York City” proponowane są „atrakcje i fotografie” a w temacie „Googlebot” są to tylko artykuły. Natomiast zagadnienie „Back to the Future” zostało prawidłowo zinterpretowane przez algortym jako film i generuje listę „video i filmów”. Z kolei dla tematu „Toyota Prius Plug-in Hybrid” Google także zrozumiało intencje wyszukiwania i przedstawiło propozycje recenzji oraz artykułów i video.

Co łączy Google Now Topics z Hummingbird Update

Właśnie całkowita zmiana w sposobie interpretacji zapytań, jest sednem największej od 2010 r. zmiany w algorytmie Google. Aktualizacja ta, a właściwie kompletna wymiana silnika algorytmu, znana jest pod nazwą Koliber (ang. Hummingbird). Jego bardzo dokładny opis wraz z ciekawą infografiką znajduje się na stronie - http://www.semtec.pl/blog/koliber-zmiana-algorytmu-google-i-jej-efekty. Przed wprowadzaniem Kolibra, dla wyszukiwanych fraz Google przeszukiwało i wyświetlało strony, które do tych fraz były jego zdaniem najlepiej dopasowane. Natomiast po zmianie algorytmu Google stara się przede wszystkim dostarczyć odpowiedzi na zadane pytanie. Obecnie wyszukiwarka interpretuje wpisane słowa i próbuje zrozumieć ich kontekst i jakie są intencje użytkownika. W wynikach wyświetlane są teraz strony, które powiązane są z szerszym tematem, jaki zdaniem Google interesuje internautę wpisującego dane frazy.

Poprzez kartę Badanych tematów możemy obserwować właśnie, w jaki sposób poszczególne słowa, zapytania oraz kliknięcia użytkowników przekształcane są w szersze zagadnienia. Dzięki różnego rodzaju treści sugerowanej dla każdego tematu widzimy jak interpretowane są intencje dla poszczególnych zapytań. Ciężko niestety stwierdzić czy Google Now Topics to laboratorium doświadczalne dla aktualizacji algorytmu Koliber czy też dokładne odbicie jego działania. Z pewnością natomiast ukazuje w pewnym zakresie zachodzące w Google zmiany w procesie dostarczania wyników. Możemy zauważyć, że obecnie Google przekształca się z wyszukiwarki stron internetowych w zbiór zawartych na nich informacji. Google Now Topics pozwala nam w pewnym stopniu podejrzeć sposób, w jaki informacje te są przez Google przetwarzane.

Autor:

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.