5.07.2011 / Case studies / Wyszukiwarki

Decode Your City

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Michał Maciejewski
 

Festiwal w Cannes jak zawsze wywołał ogromne zainteresowanie. Wyróżniono co najmniej kilkanaście naprawdę dobrych kampanii. W poniższym artykule chciałbym opisać jedną z nich, która wywarła na mnie największe wrażenie.

 

Jay-Z: Decoded

Jest to o tyle nietypowa kampania, że promowano w niej dwa, zgoła odmienne produkty. Autobiografię ‘’Decoded’’należącą do Jay-Z. Słynny raper opowiada w niej o swoim życiu, od dzieciństwa po obecne sukcesy. W książce oprócz biografii znalazła się analiza 36 numerów Jay’a. Poprzez którą raper chce potwierdzić opinię, że rap jest jak poezja.

Drugim elementem kampanii jest wyszukiwarka oraz mapy należące do Bing (Microsoft). Myślę, że wyszukiwarki nie trzeba nikomu opisywać. Natomiast Bing Maps są po prostu świetne. Wykonując odpowiednie zbliżenie czujemy się tak, jakbyśmy stali na jednej z ulic Nowego Jorku. Widzimy sklepy, samochody, a nawet przechodniów.

Tak więc mamy dwie różne firmy: Microsoft i Roc Nation (wytwórnia muzyczna), dwa zgoła odmienne produkty i jedną kampanię. Brzmi ciekawie?

41931_jay-z-case.jpg

Odkryj fragmenty książki

Idea była następująca – przenieść treść książki do realnego świata, zanim ta ukaże się w księgarniach. Dodając do tego element zabawy, mającej zaangażować użytkownika. Oczywiście przy wykorzystaniu map i wyszukiwarki Bing.

Wszystkie strony z książki rozmieszczono w kilkunastu miastach na całym świecie. Przy czym nie była to kampania billboardowa. Twórcy kampanii – agencja Droga5 postawiła wysoko poprzeczkę. Otóż fragmenty książki zamieszczono w miejscach, adekwatnych do treści autobiografii. Czyli jeśli była mowa Lincolnie, to powierzchnię ‘’reklamową’’ stanowił stary samochód marki Lincoln. Przykłady można mnożyć, ale całość najlepiej oddadzą poniższe zdjęcia:

41925_lincoln-jayz-decoded.jpg

41926_basen-jayz-decoded.jpg

41929_boks-jayz-decoded.jpg

W kampanii potrzebna była strona internetowa. Po pierwsze, by ułatwiać odnalezienie fragmentów książki. Po drugie, jeśli ktoś odnalazł fragment, musiał gdzieś to zgłosić. Tak więc powstała strona bing.com/jay-z w obrębie, której Internauci mogli znaleźć podpowiedzi. Mając wskazówki odkrywali poszczególne miejsca na dwa sposoby: online i offline. Online, czyli za pomocą Bing Maps. Użytkownik korzystając z map, zwiększał zbliżenie, ‘’chodził’’ uliczkami i natrafiał na fragment. Oraz druga opcja, w rzeczywistości na ulicach, w klubach, konsument mógł odnaleźć treść książki.

41924_strona-bing-jay-z.jpg

Połączenie outdooru z zabawą online jest sprytnym rozwiązaniem ze strony giganta z Redmond. Użytkownik poprzez zabawę poznawał produkty Microsoftu. Za pomocą wyszukiwarki Bing szukał podpowiedzi. Poznawał wyniki wyszukania, ich jakość (adekwatność do zapytania) i szybkość działania. Poprzez zabawę miał okazję przekonać się jak działa Bing vs. Google.

Podobnie jest z mapami. Bardzo trudno jest wytłumaczyć fajność tych map. Najszybciej można kogoś do nich przekonać poprzez użytkowanie. A dalej, poprzez naturalny buzz, niech już Internauci sami wymieniają się swoimi spostrzeżeniami.

Podsumowanie

W ciągu jednego miesiąca Bing odnotował 12% wzrost odwiedzin. Tym samym, po raz pierwszy dołączając do pierwszej 10 najczęściej odwiedzanych witryn na świecie.

Oficjalny fanpage Jay-Z zwiększyło się o milion fanów

Autobiografia ‘’Decoded’’ gościła na liście Best Sellerów przez 19 tygodni!

Bardzo fajna, nieszablonowa kampania… za duże pieniądze :) tak najprościej można podsumować powyższy case. Uważam, że zdobyte nagrody w Cannes są w pełni zasłużone. Droga5 wykonała kawał dobrej roboty. Wam również spodobała się powyższa realizacja?

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Bing, Cannes, CaseByCase.pl, Decoded, Jay-Z, Microsoft


Komentarze (3)
 1 / 1 
Dailymobile
1. Dailymobile 06.07.2011 / 21:48
Fajnie, że w końcu w polskim internecie ktoś opisał tą ciekawą kampanie marketingową.
Marcin
2. Marcin 07.07.2011 / 07:50
WOW! rzeczywiście mega przedsięwzięcie... ale i jaki znaczący feetback:) Oryginalność i działanie parami zdecydowanie popłaca jak widać. Uczmy się tego :)
Michał Maciejewski
3. Michał Maciejewski 07.07.2011 / 20:17
Kampania wygrała kilka statuetek w Cannes, w tym Grand Prix w kategorii Outdoor więc musi być super :)
Według mnie kampania, która jest równie dobra to Subway Virtual Store. Wykorzystywała metro, podświetlana billboardy i QR kody :) a wszystko po to by Tesco mogło sprzedawać więcej http://www.casebycase.pl/?p=650
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.