
Spośród 2 mld właścicieli telefonów komórkowych na świecie blisko 30% korzysta / skorzystało z Internetu mobilnego… A jaki procent ofert na stworzenie serwisu internetowego (przygotowywanych przez agencje) zawiera propozycje opracowania także mobilnej wersji witryny WWW?
W Niemczech już dwa lata temu 34% populacji użytkowników Sieci korzystało z Internetu, a w Polsce dotychczas nie zrealizowano nawet rzetelnych badań z tym związanych.
Operatorzy komórkowi deklarują, że tylko w drugiej połowie ubiegłego roku przybyło im 60% klientów mobilnego Internetu, a najważniejsze instytucje i firmy w Polsce cały czas nie dostrzegają potrzeby zaistnienia poprzez to medium.
Od kilku miesięcy jest możliwość realizowania mobilnych kampanii linków sponsorowanych w Google, a do tej pory na palcach jednej ręki policzyć można reklamodawców, którzy zdecydowali się wykorzystać taki kanał przekazu… mimo, że media od dawna trąbią o dynamicznym rozwoju mobilnego Internetu w Europie i na świecie.
Mamy także rozkwit usług SEO, ale ile agencji SEO / SEM w naszym kraju próbuje specjalizować się w mobilnym pozycjonowaniu? Takie działania powinny być prowadzone z uwzględnieniem specyfiki mobilnego Internetu… Na czym ona polega w kontekście search engine optimization, wskazują m.in. przytaczane poniżej wyniki badań…
Amerykański ekspert SEO / SEM Bryson Meunier opublikował na swojej stronie internetowej informacje dotyczące najbardziej popularnych fraz używanych przez amerykańskich posiadaczy komórek do wyszukiwania danych w Internecie.
W pierwszej dziesiątce znalazły się przede wszystkim nazwy popularnych wyszukiwarek (Google, Yahoo), serwisów społecznościowych (Facebook, MySpace) oraz takie słowa, jak sport i pogoda. Stosunkowo wysoko w zestawieniu uplasowały się także aukcje eBay, dzwonki do telefonów komórkowych, horoskop, Hotmail oraz Mapquest. 73% zapytań dotyczyło różnego rodzaju przeglądarek, porównywarek i wyszukiwarek, a zaledwie12% konkretnych informacji.
Jeśli chodzi o tematykę zapytań, większość z nich odnosiła się do komputerów i elektroniki, sportu, serwisów informacyjnych oraz portali popularnonaukowych, a dopiero w dalszej kolejności zakupów i map. Co ciekawe, stosunkowo mało osób poszukiwało stron dla dorosłych, co jest niezmiennie najbardziej popularne w przypadku osób korzystających z dostępu do tradycyjnych wyszukiwarek komputerowych.
W swoim opracowaniu Meunier sugeruje pozycjonerom, że inaczej należy podchodzić do internautów mobilnych, inaczej do tych klasycznie przeszukujących Sieć. Jego zdaniem najistotniejszą kwestią jest dobór odpowiednich słów kluczowych, które w wielu przypadkach są / powinny być odmienne, biorąc pod uwagę to, co wpisują w wyszukiwarkach obie te grupy. Radzi w związku z tym również, aby z ostrożnością posługiwać się takimi narzędziami, jak na przykład WordTracker czy Keyword Discovery, ponieważ może to nie wystarczyć do pozycjonowania strony ‘pod internautów mobilnych’, którzy jak widać korzystają z wyszukiwarek nieco inaczej.
Rzeczywiście, w polskim internecie trudno o znalezienie ciekawych treści. Co dziwne, na gazeta.mobi nie ma działu Technologie, co jest wg dziwne skoro osoby buszujące po internecie przez komórki są tzw innowatorami i lubią nowinki (zakładając, że mobilny net w Polsce jest nadal nowinka).
Jakiś miesiąc temu mięliśmy spotkanie w IAB dotyczące przygotowania raportu rocznego "Internet 2007. Polska, Europa Świat". Gdy omawialiśmy zakres tematyczny rzuciłem pomysł aby poświęcić kilka stron internetowi mobilnemu.
Uważam, że na dzień dzisiejszy reklama w mobilnym internecie ma sens tylko wtedy, gdy zależy nam na dotarciu do bardzo specyficznej grupy docelowej. Polskę oraz Europę zachodnią czy Stany pod względem surfowania z urządzeń mobilnych dzieli ogromna przepaść. Porównywanie tych rynków nie ma najmniejszego sensu.Mój pomysł jednak został szybko zweryfikowany. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele wydawców. Wszyscy stwierdzili, że na razie to nie ma o czym pisać. Internet mobilny w Polsce praktycznie się nie liczy.
Na spotkaniu padł przykład OnetLajt. Jego uruchomieniu towarzyszyła naprawdę duża kampania reklamowa (outdor, prasa, internet, radio). Jakim wynikiem może pochwalić się ten serwis obecnie? Niezbyt dużym, coś ponad 90 000 UU miesięcznie. Część z tych wizyt to przypadkowe wejścia z przeglądarki w tradycyjnym komputerze (nie urządzeniu mobilnym). Ile osób korzysta w Polsce z mobilnego Googla? Może 10.000?
Nadmierny optymizm chłodzi także Tomek Broda z Polkomtela:
Mimo to warto uruchamiać nowe serwisy mobilne, bo mają one szansę stać się w przyszłości liderami swoich kategorii. Tym bardziej, że koszty ich stworzenia nie są wysokie.
PS.
Tomku, jeśli to czytasz przypominam o wywiadzie ;)
"Spośród 2 mld właścicieli telefonów komórkowych na świecie blisko 30% korzysta / skorzystało z Internetu mobilnego"
No właśnie skorzystało... i ile osób doszło do wniosku, że jednak nie ma to sensu na ekraniku 240 x 320? Dużą wygodę dają dopiero palptopy, ipod bramka wifi lub hsdpa. Ile tego typu urządzeń jest obecnie?
"przybyło im 60% klientów mobilnego Internetu"
To dokładnie znaczy tyle, że usługa mobilnego internetu oferowana przez operatorów sieci komórkowych stała się atrakcyjna w stosunku do oferty innych dostawców. Mobilny internet nie musi mieć związku i najczęściej nie ma z przeglądaniem stron w telefonie.
Ile tak naprawdę osób _korzysta_ z Internetu w urządzeniach mobilnych? Internet mobilny to nie to samo.