Głównym motywem tegorocznej konferencji Google Marketing Live było wsparcie marketerów w dotarciu do konsumenta już na etapie intencji zakupowej.
Głównym motywem tegorocznej konferencji Google Marketing Live było wsparcie marketerów w dotarciu do konsumenta na etapie intencji zakupowej, czyli z poziomu telefonu. Jakie nowe rozwiązania mają w tym pomóc?
YouTube Bumper Machine
Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego, to narzędzie umożliwi konwersję trwającego mniej niż 90 sek. wideo z YouTube na kilka 6-sek. edytowalnych wariantów reklam, nadających się na bumper ad w ciągu zaledwie kilku minut.
Reklamy w przerywniku to krótkie filmy z przekazem, który zapada w pamięć.
Jak działają reklamy bumper ads?
|
YouTube Bumper Machine to rozwiązanie dla klientów, którzy - mimo ograniczonych budżetów - chcą poszerzyć swoje reklamowe portfolio lub stworzyć kampanię sekwencyjną. Pomoże to reklamodawcom o różnych rozmiarach i zasobach wykorzystać te skuteczne 6-sekundowe reklamy, aby dotrzeć do odbiorców na YouTube.
Zobacz też: NAJBARDZIEJ ROZPOZNAWALNE BUMPER ADS W POLSCE I NA ŚWIECIE
Discovery Ads - wsparcie intencji zakupowej
Discovery Ads daje możliwość dotarcia do odbiorcy z poziomu telefonu w momencie intencji zakupowej wykorzystując m.in. YouTube lub Gmail. Reklamodawcy mogą zwiększyć wydajność reklamową na tych powierzchniach stosując jeden typ kampanii w pełni zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych, który powstaje na podstawie materiałów źródłowych reklamodawcy.
Uczenie maszynowe następnie je natywne renderuje i dostarcza w każdym produkcie Google – na powierzchni YouTube lub różnych podsekcjach Gmail. Do końca roku Discovery Ads będą dostępne na całym świecie na urządzeniach mobilnych
Gallery ads
Gallery ads ma łączyć intencję wyszukiwania z bardziej interaktywnym, wizualnym formatem reklam. Google chce w ten sposób pomóc reklamodawcom w podkreśleniu wartości ich marki przy jednoczesnym ograniczeniu pracy wymaganej od użytkownika do uzyskania potrzebnych informacji.
Dzięki kombinacji wyszukiwanych haseł z bardziej interaktywną formą wizualną, zakomunikowanie oferty stanie się łatwiejsze. Użytkownik będzie mógł przesuwać palcem po reklamie wizualnej wyświetlanej w górnej części strony wyników wyszukiwania, a stuknięcie w tę reklamę otworzy przewijalną galerię zdjęć, zawierającą nagłówek tekstowy i hasło pod każdym obrazem.
Lokal campaigns - wsparcie dla lokalnych biznesów
Dzięki nowym funkcjom w Local Campaigns, takim jak wskazówki dojazdu, możliwość połączenia telefonicznego, aktualny ruch na trasie i dodatkowe promowanie działalności na Mapach Google, klienci będą mogli łatwiej dotrzeć do danego punktu usługowego, czy sklepu.
Oprócz tego wyświetlanie Miejsc promowanych (tzw. Promoted places), które będą pojawiały się w trybie nawigacji w Mapach Google, a także w trakcie wyszukiwania na Mapach Google.
To tylko kilka najważniejszych zmian ogłoszonych przez Google, które wyraźnie jednak stawia na uczenia maszynowe, automatyzację i wsparcie e-commerce'ów.
Jak zmiany oceniają specjaliści zajmujący się marketingiem w wyszukiwarkach?
Marcin Kęska
Specjalista ds. SEO/SEM
agencja Intellect
Podczas tegorocznego Marketing Live, Google postawiło na nowe formaty reklamowe. Do najciekawszych z nich można z pewnością zaliczyć reklamy Gallery Ads, które pojawią się w górnej części wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Reklama ta zwierać będzie dodatkową karuzelę grafik (od 4 do 8) i według testów Google pozyskuje o 25% więcej interakcji niż standardowa reklama tekstowa. W wynikach wyszukiwania robi się zatem coraz ciaśniej i niedługo zajęcie pierwszego miejsca w aukcji reklam będzie mieć jeszcze większe znaczenie niż dotychczas, gdyż na grafice zaprezentowanej przez Google miejsce pierwsze zajmuje cały obszar ekranu urządzenia bez przewijania.
Nowe narzędzia to przede wszystkim Bumper Machine oraz Audience Expansion Tool. Pierwsze z nich pozwoli w przyszłości na szybkie przycięcie wideo do wersji 6-sekundowej, aby nie trzeba było wykonywać tego zabiegu w osobnym narzędziu. Natomiast drugie ułatwi znalezienie podobnych odbiorców do tych, którzy obecnie konwertują z listy odbiorców niestandardowych. Zobaczymy, jak będą one działać w praktyce. Z innych zmian warto wymienić chociażby Seasonality Adjustments, ułatwiające zarządzanie budżetem podczas zmian sezonowych, czy dodanie możliwości wyboru najbardziej wartościowej konwersji i na jej podstawie optymalizacji automatycznego określania stawek.
Jak wspomniało samo Google, głównym celem zmian jest ułatwienie marketerom docierania do odpowiedniej grupy docelowej, kiedy nie szuka ona określonych produktów i usług. Zadanie to ma spełniać coraz lepiej działające uczenie maszynowe, zaszyte w algorytmie systemu Google Ads. Zobaczymy, jak te rozwiązania sprawdzą się w praktyce, bo trzeba przyznać, że zapowiadają się wyjątkowo interesująco.
Agnieszka Sosnowska
CEO
Biuro Podróży Reklamy
W tym roku konferencja Google nie przyniosła moim zdaniem aż tak dużych zmian jak w ubiegłym. Co nie znaczy, że Google się nie rozwija. Zapewne kontynuowane są prace nad automatyzacją z wykorzystaniem machine learningu i to jest coś, co dla Google jest priorytetem. Choć reklamy oparte na AI i automatyzacji nie działają jeszcze tak dobrze dla klientów, to na przestrzeni kilku najbliższych lat się to zmieni. Pozwoli to Google zoptymalizować swoją przestrzeń reklamową i zarabiać jeszcze więcej.
Tegoroczne nowości Google: przewijane reklamy graficzne (nowy format), możliwość tworzenia reklam w aplikacji Google Ads, konkurowanie z Amazonem w obszarze SMB, rozwój Google Discovery - to główne punkty konferencji. Ale system reklamowy Google jest już od dawna bardzo dobry. Google Ads, Google Analytics, Google Marketing Platform, Google Tag Manager, Google Data Studio - to wszystko pozwala prowadzić kampanie na bardzo złożonym poziomie.
Problem, o którym nie mówiono, a powinno się chyba od tego zacząć, to kwestia fraudów. Ilość fałszywych interakcji w kampaniach jest ogromnym problemem - zwłaszcza na anglojęzycznych rynkach. Wiadomo, że Google z tym walczy, ale niestety ten problem od lat jest obecny. Przy całym swoim zaawansowaniu Google powinno sobie z tym poradzić. Ten problem dla reklamodawców jest ważniejszy do rozwiązania niż wiele nowinek produktowych.
Anna Chmielińska
Paid Media Manager
Kamikaze
Jak co roku Google zorganizował konferencję - Google Marketing Live 2019, podczas której przedstawił nowości oraz kierunki rozwoju na najbliższy rok. Ogłoszonych zmian jest dużo i z pewnością pomogą one marketerom w prowadzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań reklamowych w środowisku Google.
Jedną z najbardziej oczekiwanych przez agencje zmian, jest wprowadzenie ulepszeń w smart bidding. Wybór konkretnego rodzaju konwersji na poziomie kampanii, a nie jak dotychczas na poziomie całego konta, jest idealnym rozwiązaniem dla większości reklamodawców, prowadzących kampanie nastawione na różne cele.
Osobiście, cieszy mnie również zapowiedź wprowadzenia App Deep Linking, które pomoże w rozwoju reklamowym aplikacji, dotychczas promowanych jedynie poprzez kampanie promujące aplikacje.
Smart Bidding - już od długiego czasu Google stawia na machine learning i ciągły rozwój inteligentnego zarządzania stawkami. Rozwój ten zaowocował przedstawieniem kilku nowych strategii opartych o smart bidding:
- Campaign-Level Conversion Goals oraz Conversions Action Sets - strategie umożliwiające wybór konkretnych konwersji do poszczególnych kampanii lub zestawów konwersji do grup kampanii.
- Seasonality Adjustments - system będzie dostosowywał stawki w zależności od możliwości zwiększonego ruchu na stronie, na przykład w przypadku sezonowych promocji czy wyprzedaży, a po ich ukończeniu, będzie wracał do normalnego działania.
App Deep Linking - możliwość stosowania w reklamach deep linków, zostanie rozszerzona o sieć wyszukiwania, reklamową, a także zakupy Google. Jeśli tylko użytkownik będzie miał zainstalowaną aplikację danego reklamodawcy, będzie on mógł być przeniesiony bezpośrednio w odpowiednie miejsce w danej aplikacji, zamiast na stronę www. Pojawi się również nowy rodzaj konwersji - ad-to app conversion, a samo raportowanie również zostanie ulepszone po integracji z Google Analytics dla Firebase. App Deep Linking ma według Google podnieść 2-krotnie poziom konwersji.
Discovery Ads - Google doskonale wie, że reklama powinna być nie tylko odpowiedzią na konkretne wyszukiwania użytkowników, ale powinna również ich inspirować. To zadanie będzie należało do Discovery Ads. Za docieranie do odpowiedniej grupy użytkowników będzie odpowiadać system machine learning. Discovery Ads będą pojawiały się w aplikacji Google Discover, która według giganta z Mountain View posiada ponad 800 milionów użytkowników miesięcznie, a także na stronie głównej YouTube oraz w Gmailu. Discovery Ads czerpią niejako z reklam z innych systemów, ponieważ nawet sam Google rekomenduje, aby grafika używana w reklamie była komplementarna z tą używaną w działaniach social-mediowych. Docelowo Discovery Ads będą wyświetlane również w formacie znanym z Facebooka czy Instagrama - karuzeli.
Gallery Ads - podobnie jak Discovery Ads, ten format reklamowy również będzie oparty o elementy graficzne uzupełnione opisem tekstowym. Gallery Ads w formie karuzeli, według giganta z Mountain View, zwiększą CTR o około 25%. Reklamy będą wyświetlane na górnej pozycji wyników wyszukiwania Google.
Google Shopping - reklamy produktowe z funkcją prezentacji, które są już dostępne od jakiegoś czasu, będą wyświetlane w dodatkowych placementach - YouTube oraz Google Images. Dodatkowo Google wprowadzi zmiany, które będą mieć za zadanie znaczne skrócenie ścieżki zakupowej. W ślad za ostatnią nowością zakupów w aplikacji Instagram, Google wprowadzi możliwość zakupów bezpośrednio w Google zakupy, bez konieczności przekierowywania użytkownika na stronę sprzedawcy. Dodatkowym elementem będzie również, widoczna z poziomu reklamy, informacja o możliwości odbioru osobistego w najbliższym sklepie.
Nowe grupy odbiorców - odbiorcy o podobnych zainteresowaniach oraz niestandardowi odbiorcy o podobnych zainteresowaniach i określonych intencjach zakupowych, zostaną zagregowani w jedną, wspólną grupę - niestandardowi odbiorcy. Dodatkowo w przypadku kiedy dana grupa będzie bardzo dobrze konwertowała i osiągała założone cele, będzie możliwość utworzenia grupy podobnych odbiorców, co przyczyni się do większej efektywności działań reklamowych.
Bumper Machine - Google wprowadzi możliwość samodzielnego skracania materiałów video do formatów 6-sekundowych, bezpośrednio w panelu Google Ads.
Kampanie lokalne - Google będzie lepiej wspierał lokalnych przedsiębiorców, pokazując użytkownikom nie tylko ich ofertę, ale także ułatwiając im dotarcie do danych punktów usługowych czy sklepów, poprzez wskazówki dojazdu czy informacje o aktualnym natężeniu ruchu na danej trasie. Kampanie lokalne będą wyświetlane w wyszukiwarce, sieci reklamowej, mapach Google oraz YouTube i będą miały na celu wsparcie bezpośrednich wizyt w punktach stacjonarnych.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bardzo ciekawy temat. Dziękuję!