Krzysztof Janosiewicz, Starszy Specjalista PPC z agencji Sempai wyjaśnia to w krótkim poradniku.
na zdjęciu: Krzysztof Janosiewicz, Starszy Specjalista PPC z agencji Sempai
O rosnącej roli wideo w promocji marki mówi się już od kilku dobrych lat. Rok wideo w Polsce trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Dlaczego warto uwzględnić promocję marki w YouTube w budżecie marketingowym na najbliższe lata?
- W Youtube loguje się miesięcznie ponad 2 mld użytkowników (źrodło: Android Authority, 2019)
- w ciągu ostatnich 2 lat liczba małych i średnich firm reklamujących się w Youtube wzrosła dwukrotnie (wewnętrzne globalne dane Youtube, 2016).
- Youtube oferuje wiele typów kampanii wideo, różniących się od siebie m.in. czasem trwania, modelem rozliczeń, umiejscowieniem czy też możliwością (lub brakiem) pominięcia - dlatego swoje działania można idealnie dopasować pod cele biznesowe i posiadany budżet.
- Nic nie oddziałuje mocniej na świadomość marki i nie zapada w pamięć bardziej niż wideo.
Na starcie, w panelu Google Ads, wybierz cel, jaki ma realizować Twoja kampania wideo na Youtube.
Źródło: Panel Google Ads
Następnie wybierz odpowiedni podtyp kampanii:
Źródło: Panel Google Ads
Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia
Źródło: Panel Google Ads
Reklama się wyświetla w YouTube, witrynach i aplikacjach sieci reklamowej Google.
Nie mamy tutaj ograniczeń co do długości filmu. Jednak ze względu na fakt, że widz może ją pominąć po 5 sekundach, istotne - aby w tym czasie przykuć jego uwagę.
Jeżeli chodzi o model płatności – płacisz tylko wtedy, gdy użytkownik obejrzy min. 30 sekund Twojej reklamy (jeśli reklama jest krótsza musi obejrzeć całą) lub wejdzie z nią w interakcję.
Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia
Źródło: Panel Google Ads
W reklamach niemożliwych do pominięcia można wykorzystać maksymalnie 15-sekundowe filmy. Wyświetlają się one przed innymi filmami, w ich trakcie lub po nich. Rozliczamy się tutaj w modelu CPM (za 1000 wyświetleń).
Reklamy wideo Discovery
Źródło: Panel Google Ads
To reklamy, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i na stronach odtwarzania filmów w YouTube. Jest to typ reklamowy, który ma służyć odkrywaniu nowych treści przez użytkowników – ale związanych tematycznie z ich zainteresowaniami, a dokładniej treścią wyszukiwaną na portalu.
Reklama Discovery składa się z miniatury obrazu i maksymalnie 3 linii tekstu. Po kliknięciu użytkownik może zostać przeniesiony do konkretnego filmu lub kanał YouTube. Sugerowanym modelem rozliczeń jest tutaj CPV (za obejrzenie).
Źródło: Support Google Ads
Bumper Ads
Źródło: Panel Google Ads
Nazywamy je też reklamami w przerywniku. Rozliczane są w modelu CPM (1000 wyświetleń). Wideo musi trwać maksymalnie 6 sekund. Niestety nie mamy tutaj możliwości zbierania widzów na nasze listy marketingowe w Google Ads.
Jest to idealny typ reklamowy, jeżeli zależy nam na szybkim dotarciu do jak największej liczby użytkowników.
Reklamy Out-Stream
Źródło: Panel Google Ads
W przeciwieństwie do wszystkich powyższych typów, reklamy Outstream nie są wyświetlane na YouTube. Kierowane są na strony partnerów Google i aplikacje, a działają jedynie na telefonach wielofunkcyjnych i tabletach.
Jeżeli chodzi o model rozliczenia – płacisz za 1000 widocznych wyświetleń Twojej reklamy wideo (vCPM). “Widocznych” – czyli gdy co najmniej 50% Twojej reklamy (min. 2 sekundy) zostanie odtworzone.
Reklamy w banerze masthead
Reklama wyświetla się na głównej stronie YouTube. Rozliczać się możemy albo w modelu CPD (za dzień wyświetlania), albo CPM (1000 wyświetleń). Aby móc skorzystać z tego typu promocji, należy wcześniej zarezerwować interesujące nas miejsce. Kampanii nie uruchamiamy sami z poziomu panelu Google Ads.
Źródło: Support Google Ads
Źródło: Support Google Ads
Drogi typ reklamowy, zarezerwowany z reguły dla największych graczy.
Łączenie Google Ads z Kanałem YouTube
Sugerujemy połączyć konto Google Ads z kanałem YouTube. Dzięki temu zbierzemy większą ilość danych i utworzymy listy remarketingowe. W przyszłości będziemy mogli uwzględnić je w targetowaniu, przez co osoby, które widziały konkretny film, zobaczą jego kolejną część lub inną organizowaną przez przez nas akcję.
Aby to zrobić:
1) Zaloguj się na swój kanał YouTube.
2) Następnie kliknij w miniaturę i przejdź w zakładkę Twój kanał:
Źródło: Kanał YouTube
3) Kliknij w przycisk: YouTube Studio:
Źródło: Kanał YouTube
4) Następnie w ustawienia po lewej stronie ekranu:
Źródło: Kanał YouTube
5) Potem odpowiednio w: Kanał > Ustawienia zaawansowane > Połącz konto:
Źródło: Kanał YouTube
Po wpisaniu nazwy kanału, wklej numer konta Google Ads, z którym chcesz połączyć swój kanał.
Źródło: Kanał YouTube
6) Ostatnim krokiem jest zalogowanie się do panelu Google Ads i zaakceptowanie wysłanego zaproszenia do połączenia kont:
Źródło: Panel Google Ads
Źródło: Panel Google Ads
Źródło: Panel Google Ads
Dodatkowe możliwości:
Oznaczenie momentów
YouTube oferuje reklamodawcom bardzo przydatną funkcję, dzięki której zmierzymy, do jakiej konkretnie sekundy naszego filmu dotarli odbiorcy - Momenty.
Takim momentem mogą być np. logotyp, zdjęcie produktu, nazwa bądź opis produktu lub wezwanie do działania.
Aby oznaczyć moment, wejdź w zakładkę analityka:
Źródło: Panel Google Ads
Źródło: Panel Google Ads
Następnie wybierz jedną spośród zaproponowanych opcji:
Źródło: Panel Google Ads
Sekwencje
Reklamy In-stream, a także Bumper Ads można łączyć w sekwencje. Dzięki temu reklamodawca jest w stanie wyświetlać wybrane filmy w odpowiedniej kolejności, np. na zasadzie storytellingu. Prościej: możemy nagrać kilka filmików, które łącznie opowiadają jedną historię. Tylko i wyłącznie jeżeli użytkownik obejrzał min. 30 sekund filmu, zostaną mu wyświetlone kolejne części kampanii.
Jest to opcja warta uwagi, ponieważ przy dobrze przygotowanych filmach będziemy mogli zaintrygować naszych odbiorców, a w efekcie - zwiększymy szanse na zrealizowanie przez nich ważnych dla nas konwersji.
Źródło: Panel Google Ads
Źródło: Panel Google Ads
Źródło: Panel Google Ads
Warto zauważyć, że reklamy Bumper Ads, które ustawimy w sekwencji, są rozliczane w CPV, a nie standardowo w CPM.
TrueView for Shopping
Bardzo ciekawą opcją jest TrueView for Shopping, czyli kampania In-stream wykorzystująca feed produktowy.
Źródło: Panel Google Ads
Po wybraniu odpowiedniego pliku produktowego użytkownik może wybrać do 10 pozycji ze swojego asortymentu lub skorzystać z opcji filtrowania.
Źródło: Panel Google Ads
Wybrane produkty wyświetlą się pod filmem lub po prawej stronie.
Źródło: https://sempai.pl/blog/formaty-reklam-wideo-nowosci/
TrueView for Action
Najbardziej forsowanym przez Google formatem dla e-commerce jest TrueView For Action, czyli kampania zachęcająca do zrealizowania konwersji.
Źródło: Panel Google Ads
Ten format charakteryzuje się wyświetlanym pod filmem wezwaniem do działania i możliwością kierowania do wybranej przez użytkownika strony docelowej. Dzięki bardzo dobrze widocznemu CTA i możliwości przejścia bezpośrednio z reklamy wideo do landing page’a (np. z promocjami lub wyprzedażami), format ten wydaje się bardzo atrakcyjnym wyborem dla e-commerce.
Źródło: Panel Google Ads
Banery towarzyszące
Możesz dodać do swoich reklam wideo w tzw. baner towarzyszący.
Źródło: Panel Google Ads
Opcja ta zapewnia ciągłą obecność marki po zakończeniu filmu. Użytkownik też w każdej chwili może kliknąć w baner i przejść na naszą witrynę. Banery towarzyszące dzielą się na graficzne i ściany wideo.
Źródło: https://sempai.pl/blog/typy-reklamowe-youtube/
Ekran końcowy
Jeśli reklamujemy co najmniej 25-sekundowe wideo, w ostatnich 5-20 sekundach filmu możemy umieścić tak zwany ekran końcowy. Dzięki niemu zachęcimy widzów do obejrzenia innego filmu lub subskrybowania kanału. Ekrany końcowe możemy ustawić z poziomu YouTube Studio.
Pamiętaj również o:
1. Ustawieniu śledzenia konwersji Google Ads i uwzględnieniu odpowiedniego celu w kampaniach wideo:
Źródło: Panel Google Ads
Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco analizować ich efektywność i podejmować późniejsze działania optymalizacyjne.
2. Cappingu! Wyświetlanie kampanii “do oporu” może wpłynąć negatywnie na wizerunek Twojej firmy i wywołać odwrotny efekt do zamierzonego:
Źródło: Panel Google Ads
Możliwościach ograniczenia zasobów. Zastanów się, czy Twoje reklamy wideo powinny wyświetlać się we wszystkich możliwych miejscach. Może warto zadbać o własny PR i NIE kierować kampanii na strony o charakterze kontrowersyjnym i wulgarnym...
Źródło: Panel Google Ads
Doborze najlepszych metod targetowania. Wybierz optymalne spośród słów kluczowych, miejsc docelowych, demografii, lokalizacji, tematów i wielu różnych typów odbiorców:
Źródło: Panel Google Ads
Jeśli nie będziesz mógł odnaleźć interesującej Cię listy odbiorców, zawsze możesz utworzyć niestandardowe listy, tj. Custom Intent i Custom Affinity:
Źródło: Panel Google Ads
Przetestuj różne połączenia, aby wybrać ten najkorzystniejszy. Pozwoli Ci to przygotować możliwie najlepsze kierowanie, które będziesz mógł wykorzystać w kolejnych kampaniach wideo lub sieci GDN.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»