Z tradycyjnego dysku twardego znacznie łatwiej jest odzyskać dane.
Prawie jedna trzecia zbadanych użytkowników dysków SSD przyznała, że doświadczyła ich awarii. Wśród nich 60 procent utraciło dane i jedynie jednej piątej udało się je odzyskać - wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack.
Nie zmienia to faktu, że dyski te są cenione za szybkość działania - uważa tak aż 90 procent użytkowników biznesowych. W badaniu wzięło udział prawie dwa tysiące respondentów z całego świata, w tym z Polski. W porównaniu z rokiem ubiegłym, gwałtownie wzrosła liczba użytkowników technologii SSD oraz liczba danych, przechowywanych na tego typu urządzeniach.
Ponad trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że wykorzystuje technologię SSD za pośrednictwem laptopa i/lub urządzeń mobilnych, 60 procent za pośrednictwem komputerów stacjonarnych, a ponad 20 procent - w środowiskach serwerowych.
Najważniejsze powody, dla których stosowane są rozwiązania SSD to ich wydajność i szybkość. Niemal trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że szybki dostęp do danych był głównym powodem, dla którego sięgnęli po SSD, a nie tradycyjny dysk twardy HDD. Natomiast 10 procent użytkowników SSD wskazało na wytrzymałość i energooszczędne właściwości tej technologii.
- Aktualne i prognozowane tempo rozwoju nośników danych jest błyskawiczne. Rozwiązania SSD to gwarancja wyjątkowej szybkości i wydajności podczas pracy, co jest cenne szczególnie w środowiskach, w których przetwarza się duże ilości danych, a więc głównie w przypadku użytkowników biznesowych. Pomimo wielu zalet SSD utrata danych nie omija tych urządzeń. Nasi specjaliści na przestrzeni lat 2011-2014 odnotowywali z roku na rok ponad 100-procentowy wzrost zapytań o odzyskanie danych z dysków SSD - mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.
Jednak problemem nie są same awarie, ale odzyskiwanie danych. Z uszkodzonego dysku HDD znacznie łatwiej to zrobić.
- Zapis danych na dyskach SSD jest bardziej rozproszony niż w przypadku tradycyjnych twardych dysków, w których struktura zapisu jest liniowa. Dodatkowo, mimo iż następuje konsolidacja rynku producentów SSD, metody zapisu i organizacji danych na nośnikach poszczególnych wytwórców nie są ujednolicone. Oznacza to potrzebę opracowywania indywidualnych rozwiązań odzyskiwania danych, dedykowanych określonym modelom poszczególnych producentów - wyjaśnia Paweł Odor.
Ważne też, jak pozbywamy się zepsutego, bądź niepotrzebnego już dysku. Wyniki badania Kroll Ontrack wskazują, że najpopularniejszą metodą jest fizyczne zniszczenie dysku (43 procent odpowiedzi). Przeprowadzone odpowiednio sprawia, że nie można go już użyć ponownie.
Alternatywną i bezpieczną opcją jest także, wskazywane przez niemal 20 procent respondentów, wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania do niszczenia danych. To, że dane zostały skutecznie usunięte można potwierdzić dodatkowo dzięki usłudze weryfikacji ich zniszczenia.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»