
To, że nie jesteś podglądany nie oznacza, że nic ci nie zagraża
Strzegąc swojej prywatności, wrażliwi na tym punkcie użytkownicy wykorzystują wiele metod, aby ochronić swoje dane osobiste przed wścibskimi osobami w świecie online, łącznie z ukrywaniem swoich komputerów. Jednak badania Kaspersky Lab wskazują, że wciąż niewielu użytkowników jest świadomych ryzyka płynącego z internetu. Z kolei osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, stosują niewłaściwe metody, aby zachować bezpieczeństwo online.
Z badań wynika, że internauci wykorzystują wiele różnych metod, aby chronić swoją prywatność. Jeden na pięciu (20 proc.) użytkowników przyznaje, że zasłania swoją kamerę internetową. Sposób ten sam w sobie jest przydatny, należy jednak pamiętać, że nie zapobiega on przechwytywaniu dźwięku, zatem nie chroni przed podsłuchem ze strony hakerów czy cyberprzestępców.
Ponad jedna czwarta internautów (28 proc.) przechowuje swoje poufne dane na urządzeniach, które nie posiadają dostępu do internetu, błędnie wierząc, że w ten sposób zapewni im bezpieczeństwo. Jednak chociaż teoria ta opiera się na logice i jest niezbędna dla zabezpieczenia kopii zapasowych danych przed skutkami ataku przy użyciu oprogramowania wyłudzającego okup, w rzeczywistości połączenie z internetem nie jest niezbędne, aby zainfekować komputer – może on zostać zarażony za pośrednictwem smartfona połączonego z Siecią lub nośnika USB.
Co więcej, 8 proc. respondentów przyznało się do ukrywania komputerów przed innymi osobami, chociaż nie chroni ich to przed zagrożeniami internetowymi. 7 proc. badanych przyznało, że podczas dokonywania płatności online wprowadza, a następnie kasuje dane dotyczące karty kredytowej, aby „zmylić wirusy” – mimo że szkodliwego oprogramowania nie można w ten sposób oszukać (zwłaszcza keyloggerów).
O ile niektórzy użytkownicy stosują te ekstremalne, chociaż nieskuteczne metody, z danych statystycznych wynika, że inni internauci mają poważne braki jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą cyberzagrożeń. Zaledwie 23% badanych uważa, że może stanowić cel ataków online, a 23 proc. stwierdziło, że rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest niezbędne, co poddaje w wątpliwość ich wiedzę na temat internetu oraz ogranicza możliwość zabezpieczenia się na wypadek szkody.
David Emm, główny badacz bezpieczeństwa z Kaspersky Lab, powiedział: „Wyniki badania ukazują dwa ekstrema – z jednej strony istnieją osoby, które uważają, że mogą ochronić swoje dane za pomocą takich metod jak np. ukrywanie komputera. Z drugiej strony nadal istnieje rzesza tych, którzy po prostu nie stosują niezbędnych środków bezpieczeństwa online. Ludzie powinni stać się bardziej świadomi zagrożeń – dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa umożliwiają ochronę przed cyberzagrożeniami bez konieczności chowania komputera i odłączania go od internetu”.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»