
Nie miało znaczenia to, czy użytkownik miał konto na Facebooku czy nie.
Ledwie w zeszłym tygodniu pisaliśmy o obawach dotyczących bezpieczeństwa aplikacji Facebook Dating, a wokół Facebooka i danych, które gromadzi, wybuchła kolejna afera. Tym razem chodzi o aplikacje, które udostępniały mu informacje na temat cykli menstruacyjnych i życia seksualnego. Po co? Żeby zarabiać, oczywiście.
Badacze i analitycy zrzeszeni w fundacji Privacy International opublikowali w poniedziałek raport, w w którym poinformowali o szokujących dla wielu użytkowniczek praktykach popularnych aplikacji służących do monitorowania cyklu menstruacyjnego. Okazało się, że między innymi popularne aplikacje MIA Fem i Maya przekazywały wrażliwe dane Facebookowi po to, by zarabiać na reklamach.
Twórcy aplikacji mają bowiem taką możliwość. Dzięki integracji z SDK (Software Development Kit) mogą mierzyć aktywność użytkowników w aplikacji, prowadzić kampanie zachęcające nowych użytkowników do instalacji aplikacji, a dotychczasowych do ponownego zaangażowania, a także - dzięki umieszczeniu w aplikacji reklam z Audience Network Facebooka - do zarabiania.
Facebook podkreśla oczywiście, że dane zbierane są przede wszystkim po to, by deweloperzy stale ulepszali UX, ale zastrzega jednocześnie, że sam może je wykorzystywać, by personalizować reklamy. Dzięki danym z aplikacji mógł się dowiedzieć np., że użytkowniczka planuje lub unika zajścia w ciążę, jakie ma ciśnienie krwi, czy pojawił się u niej trądzik, czy boli ją brzuch, jakiego rodzaju antykoncepcję stosuje, a także - ogólnie - jaki ma nastrój. Dla reklamodawcy taka wiedza to czyste złoto, ale dla obrońców prywatności - jej pogwałcenie, ułatwiające manipulację nastrojami społecznymi.
- Nie tylko reklamodawcy chcą wiedzieć, jak się czujemy; w miarę zbliżania się wyborów również partie polityczne chcą wiedzieć, czy czujemy się zaniepokojeni, zestresowani lub podekscytowani, aby mogły odpowiednio dostosować swoje narracje - piszą analitycy z Private Institution.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy działanie aplikacji dla kobiet wzbudza obawy dotyczące prywatności i nie chodzi jedynie o reklamy. W tym roku doniesiono o działaniach firmy Activision Blizzard, która zachęcała pracowników do korzystania z aplikacji, a potem wykorzystywała dane, by monitorować liczbę pracowników próbujących zajść w ciążę.
Privacy International zwraca, po raz kolejny, uwagę na to, że firmy technologiczne po macoszemu traktują konieczność informowania użytkowników o tym, co dzieje się z ich danymi. Tymczasem: - Zgoda nie polega wyłącznie na zaznaczeniu check-boksa - podkreśla Eva Blum-Dumonte, badaczka z Privacy International i autorka raportu. - Chodzi o to, aby zrozumieć, na co wyrażasz zgodę, i mieć możliwość odmowy.
W przypadku aplikacji badanych przez Privacy International nie było takiej możliwości. Maya udostępniała informacje Facebookowi, zanim użytkownik zdążył wyrazić zgodę na politykę prywatności, a w przypadku pozostałych aplikacji wiele zasad było niedostępnych lub nieprzejrzyście sformułowanych.
W odpowiedzi na raport twórcy aplikacji Maya usunęli SDK Facebooka i SDK Analytics.
Facebook podkreśla, że danych nie wykorzystywał: - Nasz regulamin zabrania deweloperom przesyłania nam wrażliwych danych medycznych i uniemożliwiamy takie działania, gdy tylko się o nich dowiadujemy. Co więcej, targetowanie reklam bazujące na zainteresowaniach nie wykorzystuje danych o aktywności ludzi pochodzących z innych aplikacji lub witryn internetowych.
Pozostałe firmy nie zmieniły swoich dotychczasowych praktyk.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»