11.05.2018 / Bezpieczeństwo
 

Szkoła zapłaciła 10 tys. dolarów okupu i… danych nie odzyskała

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
@ sheelamohanachandran - Fotolia.com
@ sheelamohanachandran - Fotolia.com

Amerykańska szkoła publiczna w Leominster zdecydowała się opłacić okup w wysokości 10 tysięcy dolarów za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych przez WannaCry danych. Przestępcy zaatakowali placówkę w połowie kwietnia. Zaszyfrowali wszystkie pliki znajdujące się na komputerach placówki oraz umożliwili dostęp do poczty elektronicznej władzom szkoły.

Dyrekcja szkoły, ze względu na brak back-upu, zdecydowała się negocjować z cyberprzestępcami i w ostateczności zapłaciła okup w bitcoinach wart 10 tysięcy dolarów. Jak informują dziennikarze stacji CBS News, szkoła do tej pory nie odzyskała dostępu do danych.

Eksperci z ESET nie zalecają opłacania okupów w sytuacjach szantażu. - Spełnienie żądań cyberprzestępców w przypadku ataku ransomware jest najgorszym wyjściem z sytuacji. Nie ma bowiem gwarancji, że instytucje zhakowane odzyskają pliki – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET.

Zarówno użytkownicy domowi, jak i firmy, mogą uniknąć infekcji poprzez załatanie luk w systemie operacyjnym, które umożliwiają atak. Wystarczy zaktualizować system Windows.

Przypomnijmy, że WannaCry debiutował rok temu. Zagrożenie szyfrujące do tej pory dotknęło setki tysięcy komputerów z ponad 150 krajów. Wykrywane jest przez ESET jako Win32/Filecoder.WannaCryptor. Złośliwe oprogramowanie najpierw szyfruje dane zaatakowanego komputera, a następnie wymusza okup za przywrócenie ofierze dostępu do nich. Ransomware instalowany jest przez robaka, który potrafi rozprzestrzeniać się wewnątrz zainfekowanej sieci za pomocą exploita EternalBlue.
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.