11.06.2018 / Bezpieczeństwo
 

Wycieki danych napędzają rozwój technologii biometrycznych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. WaveBreakMediaMicro - Fotolia.com
fot. WaveBreakMediaMicro - Fotolia.com

Według nowego raportu firmy badawczej Vanson Bourne, przeprowadzonej na podstawie ankiety wśród 200 administratorów IT (zleconej przez Veridium - dostawcę uwierzytelniania wieloskładnikowego), stwierdzono, że 63 procent odpowiadających, których firmy doświadczyły naruszenia danych, obecnie wdraża uwierzytelnianie biometryczne lub ma w planach to zrobić. Aż 81 procent uważa, że zabezpieczanie hasłem to przeżytek i lepszym rozwiązaniem jest właśnie technologia biometryczna.

 • 53 procent odpowiedziało, że ich organizacje doświadczyły naruszenia danych w ciągu ostatnich pięciu lat.
 • 89% odpowiadających stwierdziło, że po wejściu w życie ogólnego rozporządzenia w sprawie ochrony danych (RODO, GPRD), ma wpływ na podejście ich firm do zarządzania danymi obywateli UE oraz ich zabezpieczania.
 • 99 procent administratorów potwierdziło, że obecnie używa haseł, ale tylko jedna trzecia z nich jest przekonana, że same hasła mogą w wystarczającym stopniu ochronić dostęp.
 • 83 % ankietowanych stwierdziło, że ich pracownicy stosują techniki do "ominięcia" zasad tworzenia haseł, do najważniejszych naruszeń należą: przechowywanie haseł w przeglądarce internetowej lub menedżerze haseł (53%), używanie tych samych ciągów znaków w wielu miejscach (50%) i zapisywaniu haseł w plikach tekstowych(41%)
 • Większość respondentów (86%) zgodziła się, że dane biometryczne są najbezpieczniejszą metodą uwierzytelniania zarówno dla firm, jak i klientów.

W podobnym badaniu przeprowadzonym przez University of Texas, który badał odpowiedzi 1000 amerykańskich obywateli, 58 procent ankietowanych stwierdziło, że nie ma nic przeciwko skanowaniu odcisków palców, a jedna trzecia twierdzi, że nie przeszkadza jej inny typ zabezpieczeń biometrycznych. Badani byli najbardziej niepewni technologii rozpoznawania twarzy, z czego 13-procent w ogóle nie chce używać takiego rodzaju uwierzytelniania.

Co roku wyłudza się setki milionów euro za pomocą skradzionych danych osobowych, takich jak hasła, numery kart kredytowych i numery PIN. W niektórych miejscach sieci można nawet kupić tego typu informacje, komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken, „Biometria w tym wypadku może być rozwiązaniem, gdyż nie można ukraść czyjegoś odcisku palca czy barwy głosu” – dodaje.

Naukowcy z Austin doszli do wniosku, że wzrost popularności biometrii będzie w niedługim czasie szczytował w statystykach. Dziewięćdziesiąt dwa procent ankietowanych twierdziło, że poziom komfortu i poczucia bezpieczeństwa przy używaniu zabezpieczeń biometrycznych podnosi się. Tylko 8 procent odpowiedziało, że nie uważają takiego sposobu za wygodny.

W zeszłym tygodniu HSBC ogłosiło, że klienci korporacyjni mogą logować się do aplikacji bankowości mobilnej z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy. W komunikacie prasowym bank powiedział, że uruchomił usługę w 24 krajach dla HSBCnet, czyli bankowości mobilnej.

Od pewnego czasu naukowcy twierdzą, że uwierzytelnianie będzie się rozwijać w nowy sposób, głównie dzięki sukcesowi Apple Face ID. Oczekuje się więcej sposobów biometrycznego rozpoznawania osób, które będą identyfikować np. na podstawie ich głosu, sposobu pisania, sposobu chodzenia i nie tylko.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.