23.09.2016 / Biznes
 

5 sposobów na promocję. Stosując je łatwo zmierzysz efekty

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
© Nmedia - Fotolia
© Nmedia - Fotolia

Choć marketing dynamicznie ewoluuje, niezmiennie jednak głównym wyznacznikiem sukcesu realizowanych kampanii jest weryfikacja poniesionych kosztów w stosunku do finalnie uzyskanych efektów. Właśnie dlatego przestawiamy takie narzędzia, które są najbardziej mierzalne. Należą do nich przede wszystkim te z wirtualnej i mobilnej rzeczywistości.

Ciągle warto wykorzystywać elektroniczną pocztę

Jedną z najstarszych, a jednocześnie najpopularniejszych wciąż form reklamy w internecie jest e-mail. Może on być wykorzystywany do jednorazowych akcji promocyjnych, bądź wysyłany cyklicznie, w formie newsletterów, które mają nie tylko potencjał stricte sprzedażowy, ale i wpływają na przywiązanie do marki i budowanie lojalności.

Z mailingu korzysta ponad 82 proc. firm praktycznie każdej branży. Z uwagi na tak dużą konkurencję powinien być on zatem starannie przygotowany, a baza adresowa zdobyta zgodnie z dobrymi praktykami. Zebranie jej pochłania czas i koszty, niemniej właściwy target stanowi w dużej mierze o sukcesie przedsięwzięcia. Jeśli nie posiadamy swoich zasobów adresów, możemy skorzystać z tematycznych baz udostępnianych przez firmy zewnętrzne.

REKLAMA

 

Żeby z mailingu czerpać maksymalne korzyści należy pilnować, aby rozsyłane wiadomości nie były utożsamiane ze spamem. Zdecydowanie lepiej stawiać zatem na jakość niż na ilość, a także dbać o czas oraz okoliczności wysyłki.

Coraz więcej firm decyduje się na mailing behawioralny, zwracając szczególną uwagę z jakim przekazem, do kogo i kiedy trafia. Jednym słowem chodzi o to, aby komunikat nie był elementem masowej wysyłki, ale spersonalizowaną wiadomością - zwiększa to wskaźniki konwersji i zwrotu z inwestycji.

Ocenić skuteczność danej kampanii e-mail jest stosunkowo łatwo. Po wysyłce możemy zweryfikować współczynnik kliknięć, wejścia z wiadomości na strony zewnętrzne, liczbę osób wypisanych z newslettera czy średni koszt pozyskania adresu e-mail.

Reklama w wyszukiwarce Google

Wśród popularnych i niewątpliwie skutecznych narzędzi marketingowych znajdują się kampanie Google AdWords. Krótkie reklamy tekstowe w wyszukiwarce mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają pojawić się w pierwszych wynikach wyszukiwań, a jak dowodzą badania, większość osób interesuje tylko TOP 10 pozycji. Ponadto reklamodawca może ustawić sobie maksymalną stawkę za reklamę oraz ustalić frazy, pod którymi pojawi się ona w sieci.

Do wybranych podstron, na które ostatecznie trafi internauta, może też go kierować pod kątem zainteresowań czy wieku - reklama dopasuje się do pożądanego modelu odbiorcy.

Coraz powszechniejszym jest również wykorzystywanie list remarketingowych, na których znajdują się osoby wcześniej już odwiedzające daną stronę. Powrót z kampanią do takiej osoby szczególnie często wykorzystywany jest w działalności e-commerce, niemniej potencjał remarketingu zależy tylko i wyłącznie od pomysłu marketera. Efekty kampanii adWords można na bieżąco monitorować i w zależności od potrzeb w każdej chwili przemodelować.

Oprócz reklam tekstowych dostępne są również reklamy graficzne, które można zamawiać na zrzeszonych w sieci Google witrynach. Stworzone kreacje w zależności od contentu dobierane są do odpowiednich serwisów, co powoduje, że użytkownicy chętniej klikają w takie reklamy, a na stronie lądowania zazwyczaj znajdują to, czego się spodziewali.

Dzięki temu wzrasta skuteczność kampanii, która (co jest kolejną zaletą) w modelu CPC może być rozliczana właśnie dopiero za kliknięcie. Stawkę tę można modelować, w zależności od tego, co sugerują statystyki. Istnieje też możliwość płatności CPM, czyli za tysiąc wyświetleń, jednak model ten jest zdecydowanie mnie popularny.

Działania w mediach społecznościowych

Z mediów społecznościowych regularnie i średnio przez 2 godzinny dziennie korzysta ponad 60 proc. internautów, zatem obecność na tej płaszczyźnie jest jak najbardziej zasadna. Kanałów komunikacji w tym obszarze jest wiele: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube lub LinkedIn, co umożliwia dotarcie do różnych grup odbiorców.

Dzięki Facebook Ads możemy promować posty w ramach portalu: tekstowe, graficzne, animowane, a nawet video, stronę www, aplikacje, wydarzenia oraz oferty. Komunikaty można definiować w oparciu o demografię, lokalizację, zainteresowania i inne zachowania. Zaletą kampanii na Facebooku jest to, że podobnie jak w Google pozwalają się one dobrze optymalizować, co umożliwia uzyskanie dużego zasięgu przy stosunkowo preferencyjnych kosztach.

Potęga You Tube jest równie duża jak Facebooka - to druga pod względem ruchu wyszukiwarka na świecie. Niesie ze sobą nie tylko możliwość publikowania własnych materiałów filmowych, ale i reklam wideo przed takim materiałami, czy komunikatów tekstowych. Badanie przeprowadzone przez Google w latach 2013 - 2016 wykazało, że ROI z działań na You Tube, po uwzględnieniu wydatków na reklamę jest o prawie 80 proc. wyższy niż w reklamie telewizyjnej. Na tej platformie mamy do czynienia z zaangażowanymi użytkownikami, możemy działać w oparciu remarketing i płacić tylko za pełne wyświetlenia reklamy. Mierzalność, szerokie dotarcie, a przy tym niskie koszty to kryteria, dla których tak powszechnie wykorzystuje się właśnie to rozwiązanie.

A inne portale? Instagram oprócz standardowej publikacji zdjęć i wideo oraz zakupu postów sponsorowanych umożliwia korzystanie z własnej aplikacji sprzedażowej oraz Instagram Stories, gdzie można zamieszczać na 24 godziny krótkie, dziesięciosekundowe filmiki. Na Twitterze reklamy mogą się pojawiać w strumieniu powiadomień między czytanymi przez użytkownika tweetami, w sugestiach profili do obserwowania albo docierać do odbiorcy w postaci promowanych trendów oznaczonych hasztagami. Ponieważ potencjał Twittera jest dopiero odkrywany, zarówno konkurencja w serwisie, jak i koszty promocji są jeszcze stosunkowo niewielkie.

SMS – tylko tyle i aż tyle

Dziś, maksymalizując skuteczność dotarcia z komunikatem reklamowym do odbiorców, należy zadbać o obecność nie tylko w sferze on-line, ale i mobile. To smartfon, a nie laptop czy nawet tablet towarzyszy nam praktycznie cały czas i to on, szczególnie kiedy nie jesteśmy w zasięgu internetu, służy do kontaktu ze światem. Właśnie dlatego marketing SMS to trend, który będzie ewoluował.

Z pewnością sprzyjać temu będzie szybkość dotarcia oraz krótka, nieskomplikowana forma przekazu. Ponadto to narzędzie bardzo elastyczne. W zależności od tego, ile chcemy przeznaczyć na kampanię, możemy zwiększać jej przepustowość (nawet do 3 mln wiadomości na godzinę), czy personalizować nadawcę wiadomości. Mało tego, w przypadku kampanii SMS możliwa jest komunikacja dwukierunkowa, co daje dodatkowy potencjał na nawiązanie relacji z odbiorcą – wystarczy że ten użyje funkcji „odpowiedz” w swoim telefonie komórkowym.

Marketing mobilny wykorzystywany jest jednak nie tylko do wysyłki SMS-ów, ale i MMS-ów czy nawet wiadomości głosowych.

Przeprowadzane w ubiegłym roku badanie „Komunikacja SMS w Polsce 2015”  wskazuje, że taka forma przekazów reklamowych jest atrakcyjna niemal dla 70 proc. osób, które je otrzymują, a najbardziej pożądanym contentem są informacje o promocjach i rabatach. Marketing SMS daje więcej możliwości, niż pozornie się wydaje. Może służyć nie tylko do wysyłki masowej, ale również różnych powiadomień czy nawet spełniać funkcje zarobkowe – uzupełnia Daniel Zawiliński, CMO Platformy SerwerSMS.pl, zajmującej się tego typu kampaniami. Istnieje jeszcze bowiem jedno narzędzie, o którym warto wspomnieć w kontekście marketingu mobilnego – SMS Premium. Dzięki niemu można udostępnić właścicielom telefonów różnorodne usługi, za które organizator akcji otrzyma część prowizji pobieranej od użytkownika. Mowa tu o płatnych artykułach, loteriach, konkursach i innych materiałach rozrywkowych – dodaje Zawiliński.

Wszechobecne aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne stały się nieodzownym elementem naszej codzienności - korzystamy z aplikacji poradnikowych, edukacyjnych, biznesowych oraz rozrywkowych. Pomagają nam one zarządzać budżetem, czasem, a nawet ludźmi.

Coraz więcej firm tworzy własne rozwiązania dedykowane preferowanej grupie odbiorców, łącząc ich użyteczność z formą reklamową. To doskonały sposób, aby docierać do młodego pokolenia oraz nagradzać i budować lojalność dotychczasowych klientów – oni będą faktycznie zainteresowani danymi usługami, bo przecież aplikacje pobiera się świadomie.

A jak zmierzyć skuteczność aplikacji mobilnej? Można sprawdzić np. liczbę pobrań samej aplikacji lub zamieszczonego w niej kuponu. W aplikacji również możemy zamieszczać własne reklamy po czym badać współczynnik kliknięć. Nie jest to jeszcze standardowa i powszechna forma reklamy, warto więc znaleźć się wśród tych firm, które wykorzystają jej potencjał jako jedne z pierwszych.

Jeśli chcemy osiągać wymierne korzyści z działalności reklamowej nie powinniśmy ograniczać się jednak tylko do jednego kanału. Najlepsze efekty przyniesie skorzystanie z kilku, które wzajemnie się uzupełnią i wzmocnią siłę przekazu. Internet i mobile dają nam mnóstwo możliwości – nawet z niewielkim budżetem można je z sukcesem wykorzystać.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.