
Chatboty, AI lub blockchain to tylko kilka technologii, które wpływają na branżę.
Chatboty, sztuczna inteligencja lub rewolucyjny Blockchain to tylko kilka technologii, które wpływają na branżę muzyczną. Oto pięć start-upów, które z ich wykorzystaniem tworzą przemysł rozrywkowy jeszcze bardziej ciekawszym, a dla twórców – bardziej dochodowym.
W przemyśle rozrywkowym innowacje technologiczne zaczęły odgrywać kluczową rolę. Temat rozwiązań technicznych stanowi już ważny punkt w rozmowach strategicznych. Czasem równie istotny, jak dyskusje nad wypromowaniem zupełnie nowego artysty lub sposobu gromadzenia i dystrybucji honorariów.
Długofalowy rozwój branży muzycznej niezaprzeczalnie tkwi w potencjale technologii. Dla przykładu, w wielu aplikacjach coraz bardziej powszechne jest wykorzystywanie integracji sztucznej inteligencji z emisją głosu. Ludzie szukają też rozwiązań technicznych, które wyeliminowałyby globalny dylemat zarządzania opłatami licencyjnymi. Świat muzyki zmienia się wraz z innowacyjnymi start-upami.
Oto kilka z nich, które mogą zmienić obraz branży.
The Bot Platform
Chatboty w przemyśle muzycznym dają możliwość tworzenia bardziej spersonalizowanych i ludzkich interakcji. To duża zaleta w porównaniu do tradycyjnych, zbyt ogólnych taktyk marketingowych. Brytyjski start-up The Bot Platform nawiązał współpracę z największymi wydawcami i artystami. Na jej podstawie stworzył bota, który komunikuje się z fanami za pośrednictwem Messengera. Choć track-record firmy jest jeszcze krótki, to już dzisiaj generuje niespotykane zaangażowanie fanów. Chatbot wysyła i odpowiada na zapytania fanów, a następnie oferuje bilety na koncerty. Jest w dodatku zawsze zaktualizowany – wydawcy i twórcy mogą go „zasilać” odpowiedziami na nowe zapytania fanów oraz tworzyć nowe kampanie sprzedażowe.
PopGun
Myślisz, że maszyny potrafią tworzyć muzykę? W dodatku muzykę, która trafi na listy przebojów? Niektórych artystów taka myśl przyprawia o dreszcze. Być może słusznie. Eksperci uważają, że sztuczna inteligencja z powodzeniem mogłaby uzupełniać talenty ludzi. Australijski start-up PopGun jest doskonałym przykładem tej koncepcji. Jego twórcy stworzyli procesor Alice, który rozpoznaje największe przeboje i buduje zupełnie nowe ścieżki dźwiękowe. Cel twórców jest ambitny: jak sami twierdzą, chcą zdać muzyczny test Turinga. Muzyka Alice ma być nie do odróżnienia od muzyki skomponowanej przez człowieka.
AI Music
Ten brytyjski start-up opracowuje kolejną atrakcyjną aplikację, która bazuje na sztucznej inteligencji. Jego twórcy chcą, żeby muzyka przestała być statyczna i jednokierunkowa, a dynamiczna i dwustronna. Brzmi skomplikowanie? Nic prostszego. Aplikacja bardzo sprawnie zremiksuje ulubioną piosenkę na styl, który na dany moment preferujesz. Chcesz słuchać delikatnej wersji późno w nocy? A może masz ochotę na rytm, który doda ci energii na resztę dnia? Twórcy AI Music zdołali przekonać swoją wizją inwestorów, którzy w lutym tego roku dofinansowali projekt 5 milionami funtów. Jeszcze w tym roku mamy poznać próbkę ich możliwości.
Jaak
Jednym z głównych problemów branży muzycznej są zakłócenia w dystrybucji honorariów. Twórcy londyńskiego Jaak’a stwierdzili, że przyczynia się do tego brak spójności metadanych, co można wyeliminować za pomocą technologii blockchain. Na jej bazie stworzyli wspólną sieć, do której doprosili wydawców takich jak BMG, Global Music Rights lub Warner Music Group. Sieć działa jako „niewymagająca zezwolenia, zdecentralizowana sieć informacji o własności intelektualnej, pozwalająca twórcom współpracować na skalę całej branży”. Wspólna infrastruktura umożliwia nowe podejście w dystrybucji honorariów, znacznie upraszcza licencjonowanie treści w internecie, dzięki czemu odblokowuje świat nowych treści i ujawnia niewykorzystane możliwości.
Voise
Nie można zaprzeczyć rosnącej popularności streamingu w ciągu ostatniego roku. Ponad sto milionów osób subskrybuje obecnie takie usługi na całym świecie. W rzeczywistości przesyłanie strumieniowe stało się głównym źródłem przychodów z muzyki. Ma to wpływ zarówno na sposób, w jaki ludzie konsumują treści, jak i formę w jakiej branża i artyści dostarczają utwory całemu światu. Jednym z wielu start-upów zaangażowanych w streaming jest Voise. Jej twórcy określają swoje dzieło jako "anonimowa, zdecentralizowana platforma bazująca na technologii blockchain”. Voise zapewnia miejsce do przesyłania strumieniowego i pobierania. Dzięki niej artyści zarabiają na swojej pracy. Stworzenie "wspólnego rynku P2P" umożliwia im ustalenie ceny za swoje utwory.
Te obiecujące startupy to tylko wycinek na liście nowości, opartych na ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Przemysł muzyczny rozwija się dynamicznie, a technologia niewątpliwie za nim nadąża. Co nam te usprawnienia dają? Większe zaangażowanie, nowe doświadczenia, kolejne przełomy i jeszcze bardziej interesujący produkt dla nas wszystkich.
Pobierz ebook "Ebook: Jak chronić dane w firmie. Kompendium wiedzy dla managerów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»