4.09.2018 / Okiem eksperta / Biznes
 

5 start-upów technologicznych, które mają szansę zmienić kształt rynku muzycznego

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Sergey Bludov, Senior Vice President – Media&Entertainment, DataArt
 
Sergey Bludov, DataArt
Sergey Bludov, DataArt

Chatboty, sztuczna inteligencja lub rewolucyjny Blockchain to tylko kilka technologii, które wpływają na branżę muzyczną. Oto pięć start-upów, które z ich wykorzystaniem tworzą przemysł rozrywkowy jeszcze bardziej ciekawszym, a dla twórców – bardziej dochodowym.

W przemyśle rozrywkowym innowacje technologiczne zaczęły odgrywać kluczową rolę. Temat rozwiązań technicznych stanowi już ważny punkt w rozmowach strategicznych. Czasem równie istotny, jak dyskusje nad wypromowaniem zupełnie nowego artysty lub sposobu gromadzenia i dystrybucji honorariów. 

Długofalowy rozwój branży muzycznej niezaprzeczalnie tkwi w potencjale technologii. Dla przykładu, w wielu aplikacjach coraz bardziej powszechne jest wykorzystywanie integracji sztucznej inteligencji z emisją głosu. Ludzie szukają też rozwiązań technicznych, które wyeliminowałyby globalny dylemat zarządzania opłatami licencyjnymi. Świat muzyki zmienia się wraz z innowacyjnymi start-upami.

Oto kilka z nich, które mogą zmienić obraz branży.

The Bot Platform

Chatboty w przemyśle muzycznym dają możliwość tworzenia bardziej spersonalizowanych i ludzkich interakcji. To duża zaleta w porównaniu do tradycyjnych, zbyt ogólnych taktyk marketingowych. Brytyjski start-up The Bot Platform nawiązał współpracę z największymi wydawcami i artystami. Na jej podstawie stworzył bota, który komunikuje się z fanami za pośrednictwem Messengera. Choć track-record firmy jest jeszcze krótki, to już dzisiaj generuje niespotykane zaangażowanie fanów. Chatbot wysyła i odpowiada na zapytania fanów, a następnie oferuje bilety na koncerty. Jest w dodatku zawsze zaktualizowany – wydawcy i twórcy mogą go „zasilać” odpowiedziami na nowe zapytania fanów oraz tworzyć nowe kampanie sprzedażowe.

PopGun

Myślisz, że maszyny potrafią tworzyć muzykę? W dodatku muzykę, która trafi na listy przebojów? Niektórych artystów taka myśl przyprawia o dreszcze. Być może słusznie. Eksperci uważają, że sztuczna inteligencja z powodzeniem mogłaby uzupełniać talenty ludzi. Australijski start-up PopGun jest doskonałym przykładem tej koncepcji. Jego twórcy stworzyli procesor Alice, który rozpoznaje największe przeboje i buduje zupełnie nowe ścieżki dźwiękowe. Cel twórców jest ambitny: jak sami twierdzą, chcą zdać muzyczny test Turinga. Muzyka Alice ma być nie do odróżnienia od muzyki skomponowanej przez człowieka.

AI Music

Ten brytyjski start-up opracowuje kolejną atrakcyjną aplikację, która bazuje na sztucznej inteligencji. Jego twórcy chcą, żeby muzyka przestała być statyczna i jednokierunkowa, a dynamiczna i dwustronna. Brzmi skomplikowanie? Nic prostszego. Aplikacja bardzo sprawnie zremiksuje ulubioną piosenkę na styl, który na dany moment preferujesz. Chcesz słuchać delikatnej wersji późno w nocy? A może masz ochotę na rytm, który doda ci energii na resztę dnia? Twórcy AI Music zdołali przekonać swoją wizją inwestorów, którzy w lutym tego roku dofinansowali projekt 5 milionami funtów. Jeszcze w tym roku mamy poznać próbkę ich możliwości. 

65996_bez-tytulu.png

Jaak

Jednym z głównych problemów branży muzycznej są zakłócenia w dystrybucji honorariów. Twórcy londyńskiego Jaak’a stwierdzili, że przyczynia się do tego brak spójności metadanych, co można wyeliminować za pomocą technologii blockchain. Na jej bazie stworzyli wspólną sieć, do której doprosili wydawców takich jak BMG, Global Music Rights lub Warner Music Group. Sieć działa jako „niewymagająca zezwolenia, zdecentralizowana sieć informacji o własności intelektualnej, pozwalająca twórcom współpracować na skalę całej branży”. Wspólna infrastruktura umożliwia nowe podejście w dystrybucji honorariów, znacznie upraszcza licencjonowanie treści w internecie, dzięki czemu odblokowuje świat nowych treści i ujawnia niewykorzystane możliwości.

Voise

Nie można zaprzeczyć rosnącej popularności streamingu w ciągu ostatniego roku. Ponad sto milionów osób subskrybuje obecnie takie usługi na całym świecie. W rzeczywistości przesyłanie strumieniowe stało się głównym źródłem przychodów z muzyki. Ma to wpływ zarówno na sposób, w jaki ludzie konsumują treści, jak i formę w jakiej branża i artyści dostarczają utwory całemu światu. Jednym z wielu start-upów zaangażowanych w streaming jest Voise. Jej twórcy określają swoje dzieło jako "anonimowa, zdecentralizowana platforma bazująca na technologii blockchain”. Voise zapewnia miejsce do przesyłania strumieniowego i pobierania. Dzięki niej artyści zarabiają na swojej pracy. Stworzenie "wspólnego rynku P2P" umożliwia im ustalenie ceny za swoje utwory. 

Te obiecujące startupy to tylko wycinek na liście nowości, opartych na ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Przemysł muzyczny rozwija się dynamicznie, a technologia niewątpliwie za nim nadąża. Co nam te usprawnienia dają? Większe zaangażowanie, nowe doświadczenia, kolejne przełomy i jeszcze bardziej interesujący produkt dla nas wszystkich.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.